پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی ‌هایی داشته باشد

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد -پرده مماس با زمین

تزیین اتاق نشیمن با پرده، یکی از راهکارهای زیباسازی و دکوراسیون است که می‌تواند به اتاق نشیمن یک خصیصه و روحیه منحصر به فرد دهد. بهتر است قبل از اقدام به خرید یا دوختن پرده، بدانید که پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد. پس با توکامگ همراه باشید.

ویژگی‌های پرده اتاق خود را در سبک پرده، جنس پارچه، طرح و رنگ پارچه و اندازه و ابعاد پرده نشان می‌دهند. با ما همراه باشید تا با هم در مورد این ویژگی‌های مهم پرده اتاق نشیمن بیشتر بخوانیم.

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

سبک پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

سبک‌های متنوع و مختلفی برای پرده‌ها وجود دارد. اتاق نشیمن از آن اتاق‌هایی است که هر نوع پرده‌ای را نمی‌توان برایش در نظر گرفت. پرده اتاق نشیمن باید در حین شیک بودن، احساس صمیمیت و گرما را نیز به اتاق القا کند. بهتر است قبل از هر چیز، به کلیت دکوراسیون و رنگ اتاق نشیمن منزلتان توجه کنید. آیا سبک اتاق نشیمن شما مدرن و امروزی است و یا سنتی و مجلل؟ اتاق نشیمن شما خلوت و ساده است و یا شلوغ و پر از لوازم دکوری؟

برای اتاق‌های نشیمن مدرن بهتر است از پرده‌های مدرن نیز استفاده کنید. منظور از پرده‌های مدرن، پرده‌هایی ساده و بدون والون است:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده مدرن

یا پرده‌هایی ساده با طرح‌های ساده:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده ساده

همیچین پرده‌های ساده با یک حریر ساده در زیر آنها بسیار شیک و مدرن هستند:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشداگر اتاق نشیمن شما سنتی و  مجلل است، می‌توانید از پرده‌هایی مثل مدل‌های زیر استفاده کرده و یک دکوراسیون ایرانی سنتی چشم نواز داشته باشید:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

پرده‌های والون دار با طرح‌های مجلل برای ایجاد فضایی سنتی مناسب هستند. همچنین به سبک پلیسه‌های بالای پرده نیز توجه کنید. پلیسه مدادی، پلیسه فرانسوی، پلیسه ساده حلقه‌دار و پلیسه چین‌دار از رایج‌ترین نوع پلیسه‌های پرده هستند. البته طرح‌های متنوع و بسیار دیگری نیز در بازار وجود دارند که می‌توانید آنها را سفارش دهید. در عکس های زیر می‌توانید انواع آن‌ها را مشاهده کنید:

پلیسه مدادی:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پلیسه مدادی

پلیسه فرانسوی:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پلیسه فرانسوی

پلیسه ساده حلقه‌دار:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پلیسه حلقه‌دار

پلیسه چین‌دار:

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پلیسه چین‌دار

جنس پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

جنس پرده اتاق نشیمن می‌تواند از هر نوعی باشد. ولی برخی پارچه‌ها ویژگی‌هایی دارند که برای پرده اتاق نشیمن مناسب‌ترند. انتخاب جنس پرده به آب و هوای محلی که درآن زندگی می‌کنید و همچنین فصل سال نیز بستگی دارد. مثلا پرده‌های زخیم برای فصل‌ها و مناطقی با آب و هوای سرد مناسب‌ترند و برای آب و هوا و همچنین فصول گرم‌تر می‌توانید از پرده‌های نازک‌تر استفاده کنید.

برخی از پر استفاده‌ترین بافت‌های پارچه عبارتند از:

پرده ابریشم یا حریر

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده حریر

پرده‌های حریر کلاسیک و سنتی هستند و فضایی رسمی را بوجود می‌آورند، خصوصا اگر دنباله آنها روی زمین افتاده باشد و بسیار بلند باشند. یکی دیگر از خصیصه‌های پرده‌های حریر نازک بودن و خنک بودن آن‌هاست. این پرده‌ها نور را به داخل راه می‌دهند و جلوی عبور و مرور گرما و سرما را از پنجره نمی‌گیرند. البته در صورتی که حریم خصوصی برای شما مهم است و نمی‌خواهید درون خانه از پنجره نمایان باشد، پرده حریر را به صورت دولایه بدوزید.

پرده نخی

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده نخی

پرده نخی یکی از پرکاربرد‌ترین پرده‌ها است و پارچه‌های نخی بسیار راحت شسته می‌شوند. این جنس از پارچه در هر رنگ و طرح و سبکی که شما فکرش را بکنید یافت می‌شوند. البته یکی ویژگی نه چندان جالب پرده‌هایی از جنس نخ این است که خیلی لخت و افتاده نیستند و بنابرین حالت‌دهی به آن‌ها کمی مشکل می‌شود.

پرده‌های نایلونی

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده نایلونی

نایلون هم مانند حریر نازک و سبک است. با این تفاوت که به افتادگی و لختی حریر نیست. از این بافت و جنس بیشتر برای اتاق‌های نشیمنی استفاده می‌شود که ظاهری خودمانی و اکثرا مدرن دارند.

پرده مخملی

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده مخملی

مخمل سنگین و مجلل و با شکوه است. کشیدن و باز کردن آن کمی مشکل است، ولی عایق حرارتی خوبی برای پنجره‌ها در فصل سرما است. همچین فضای اتاق نشیمن را سنتی و مجلل می‌کند و حالت‌دهی به آن بسیار راحت صورت می‌گیرد.

طرح و رنگ پرده اتاق نشیمن باید چگونه باشد؟

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

پرده اتاق نمشیمن، یکی از بزرگترین عناصر این اتاق است و بنابراین حجم بصری زیادی از فضا را اشغال می‌کند. پس بهتر است در انتخاب طرح و رنگ آن، به همان اندازه‌ای وقت بگذارید که برای انتخاب طرح و رنگ مبلمان و دیگر عناصر اصلی زمان انرژی صرف می‌کنید.

خریدن یا دوختن پرده و اجزای جانبی آن، مانند چوب پرده، قابل  و غیره، بسیار گران قیمت تمام می‌شود. پس بهتر است در انتخاب طرح و رنگ پرده اتاق نشیمن دقت کافی داشته باشید و مطمئن شوید از این طرح و رنگ به همین زودی‌ها خسته و دلزده نخواهید شد. در ضمن، کلیت دکوراسیون اتاق نشیمن شما نقش مهمی در انتخاب رنگ و طرح پرده دارد. پس سعی کنید پرده اتاق نشیمن با دیگر عناصر این اتاق هم‌خوانی داشته باشد.

اندازه و ابعاد پرده اتاق نشیمن باید چگونه باشد؟

اندازه ابعاد پرده اتاق نشیمن بسیار مهم است. عرض پارجه چین نخورده پرده اتاق نشیمن باید معمولا دو برابر عرض پنجره باشد، حتی اگر پرده‌ها را معمولا باز نگه می‌دارید. زیرا وقتی چین پرده را روی پارچه اعمال می‌کنید، اندازه آن نصف می‌شود. طول پرده نیز باید به اندازه کافی بلند باشد. برای ایجاد نمایی با شکوه و مجلل می‌توانید طول پرده را طوری بگیرید که مقداری از آن بر روی زمین رها شود.

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد - پرده بلند مجلل

همچنین برای ایجاد فضایی مدرن‌تر و خودمانی‌تر طول پرده باید طوری باشد که انتهای آن درست مماس با زمین شود.

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد -پرده مماس با زمین

در هر دو حالت، مساله مهم در مورد طول پرده این است که ارتفاع آن نباید به هیچ عنوان کوتاه تر از ارتفاع پنجره باشد. اگر می‌خواهید پرده‌تان را بدوزید که مشکلی در مورد طول آن نخواهید داشت. ولی اگر می‌خواهید پرده‌های آماده بخرید، بهتر است آن‌ها را خیلی بلند بخرید تا بعدا خودتان ابعاد مناسب برای پنجره مورد نظرتان را مشخص کنید.

چوب پرده را چگونه و در کجا نصب کنیم

در مورد نحوه و مکان قرار گیری چوب پرده دو سبک رایج داریم. یکی اینکه چوب پرده را چند سانتی متر بالاتر از قاب پنجره نصب کنیم.  که این سبک از نصب چوب پرده حالتی مجلل و سنتی به اتاق نشمین می‌دهد و بسیار زیبا است.

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد

روش دوم این است که چوب پرده را درست زیر سقف نصب کنیم. این روش بسیار محبوب است و باعث می‌شود سقف خانه بلند‌تر به نظر برسد و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی هایی داشته باشد

همانطور که قبلا هم گفتیم، باز هم تاکید می‌کنیم که پرده اتاق نشیمن یکی از بزرگترین عناصر بصری اتاق نشیمن است که جای زیادی را اشغال می‌کند و بسیار جلب توجه کننده است. پس حتما برای انتخاب پرده مناسب اتاق نشیمن وقت و انرژی کافی صرف کنید تا مطمئن شوید بعدا از آن خسته و دلزده نخواهید شد.

امیدواریم باز هم توانسته باشیم مطالب مفیدی را برای شما  همراهان همیشگی توکامگ فراهم کنیم. شما هم نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و ما را از ایده‌ها و اطلاعات مفید خود بهرمند کنید. به نظر شما پرده اتاق نشیمن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

برگرفته از: www.thespruce.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد امتیازات 12

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.