چگونه دکوراسیون ایرانی سنتی داشته باشیم؟

چگونه دکوراسیون ایرانی سنتی داشته باشیم؟ این سؤالی است که شاید ما ایرانی‌ها بارها از خود پرسیده‌ایم. داشتن یک دکوراسیون ایرانی برای هر خانه و خانواده ایرانی امری مهم و ضروری به شمار می‌رود؛ چرا که بدون شک کودکان ما با چیدمان به سبک ایرانی به سنت بومی کشور نزدیک‌تر می‌شوند. این فرهنگ سازی تا نسل‌ها بعد از ما ادامه‌دار خواهد ماند و فرهنگ و صنایع دستی ایرانی همیشه در بورس صنعت مد در دکوراسیون داخلی قرار خواهد داشت. در ادامه با توکامگ و معرفی راهکارهایی برای داشتن دکوراسیون سنتی ایرانی همراه باشید.

برای داشتن یک دکوراسیون سنتی ایرانی بکر، بهترین توصیه ما به شما استفاده از صنایع دستی ایرانی است. ما از شما نمی‌خواهیم یک تنور در حیاط خود طراحی کنید و همانند زمان‌های گذشته هر روز نانوایی کنید، و بدون شک هدف ما از چیدمان به سبک ایرانی، چیدمان با پشتی‌های دور چین شده در فضا نخواهد بود. با ما همراه باشید تا ایده پردازی‌های شما را به منظور داشتن یک دکوراسیون ایرانی بسیار پر رنگ‌تر از گذشته کنیم.

چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

ایده پردازی برای فضایی پر از سازهای ایرانی

یکی از اصلی‌ترین عناصری که در هر گوشه از اصالت ایرانی مشاهده می‌شود، ساز ایرانی است. شما با استفاده از ادوات سازهای ایرانی می‌توانید به یک دکوراسیون منحصر به فرد دست پیدا کنید. نیازی نیست حتماً شما یک نوازنده باشید تا در دکوراسیون خود از ساز ایرانی استفاده کنید؛ شما تنها می‌خواهید از حضور ساز ایرانی در منزل خود نهایت لذت را ببرید.

چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

فضاسازی ایرانی با استفاده از دف

به شما پیشنهاد می‌کنیم به جای تابلوهای گران قیمت، که شاید بتوان از آن‌ها در دکوراسیون خانه‌های مدرن ایرانی استفاده کرد، در ابتدا یک دف تهیه کنید و آن را روی دیوار آویزان کنید. به همین منظور برای جلوه بخشیدن بیشتر به فضا پیشنهاد دیگری برای شما داریم؛ استفاده از یک دیوار کوب آینه کاری شده در زیر دف به جلوه دادن آن در محیط بسیار کمک خواهد کرد. می‌توانید دو فلوت به صورت قرینه در کنارهای دف مورد استفاده قرار دهید تا دف شکل یک قاب عکس طراحی شده زیبایی را به خود بگیرد.

چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

فضاسازی ایرانی با انواع سازها

پیشنهاد دوم ما به شما استفاده از انواع سازهای ایرانی برای دیزاین فضا است. نیازی نیست همیشه برای داشتن یک محیط متفاوت از گلدان‌ها و ظروف گران قیمت استفاده کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در کنار مبل اتاق پذیرایی خود، از یک سنتور استفاده کنید. شاید گذر زمان و تماشای آن، حس یادگیری این ساز ایرانی را در شما زنده کند. توصیه دیگر ما به شما قاب گرفت یک سه تار، تار، گیتار و هر ساز دستی ایرانی-سنتی دیگری است. شما به راحتی از این قاب بی‌نظیر می‌توانید در بالای سر شومینه استفاده کنید و از آن نهایت لذت را ببرید.

دومین فضا سازی ایرانی

استفاده از فرش چهل تکه در دکوراسیون ایرانی سنتی

کار دیگری که شما برای اثر بخش کردن فضا می‌توانید انجام دهید، استفاده از فرش‌های سنتی است. به جای اینکه چندین فرش با رنگ‌های متفاوت داشته باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم ریسک‌پذیر بوده و قیچی را به دست بگیرید. فرش‌ها را به تکه‌های نامساوی تقسیم کنید، به اولین فرش بافی مراجعه کرده و از او بخواهید این فرش‌های تکه شده را برای شما در ابعاد متفاوت ۶ متری، ۹ متری و یا حتی ۱۲ متری تکه دوزی کند. اکنون شما صاحب چند فرش با یک نوع طراحی هستید و بدون شک همه برای سلیقه منحصر به فرد شما، شما را تحسین خواهند کرد. نمونه‌ای از این نوع فرش را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

چگونه با لوازم قدیمی دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

شما می‌توانید از مادربزرگ‌هایتان وسایل قدیمی‌شان را قرض بگیرید. لوازمی مانند:

  • صندوقچه‌های قدیمی
  • کمدهای چوبی
  • لوازم قدیمی نانوایی
  • کوزه‌های قدیمی
  • آینه و کنسول
  • چراغ‌های قدیمی
  • ظروف مسی

تمامی موارد فوق به شما برای داشتن یک فضای ایرانی کمک خواهند کرد. ما به اختصار به چند مورد از این ایده پردازی‌ها برای روشن شدن موضوع می‌پردازیم.

چگونه با صندوقچه‌های قدیمی دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

شما به راحتی می‌توانید از این صندوقچه‌‌‌ها در دکوراسیون ایرانی سنتی به عنوان میز عسلی روبروی مبل استفاده کنید. اگر اندازه این صندوقچه‌ها خیلی بزرگ بود نیز می‌توانید آن را به صورت عمودی قرار دهید و با قدری تعمیرات آن را به یک کمد دیواری تبدیل کنید. شاید برایتان جالب باشد که بگوییم برخی از این صندوقچه‌ها بعد از روکش شدن به عنوان یک صندلی راحتی در کتابخانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ایده پنجم برای دیزاین خانه های ایرانی

 چگونه با استفاده از کمدهای چوبی دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

کمدهای چوبی بهترین انتخاب برای دیزاین خانه‌های ایرانی به شمار می‌روند. آینه کاری و تعمیرات این کمدها به شما این امکان را می‌دهد که از آن‌ها در اتاق پذیرایی به عنوان یک کمد تزئینی بهره ببرید. شما می‌توانید تمامی وسایلی را که از گذشته برایتان به یادگار باقی مانده‌اند را در این کمدها قرار دهید و فضاسازی را به نفع خاطرات نوستالژی قدیمی تغییر دهید.

چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

چگونه با استفاده از کوزه‌های قدیمی دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

کوزه‌های قدیمی در گذشته در اندازه‌های بزرگ با عنوان خمره به وفور یافت می‌شدند. از این وسیله برای قرار دادن در گوشه اتاق به جای گلدان‌های تزئینی می‌توانید استفاده کنید. شما می‌توانید از خمره‌ها و کوزه‌های کوچک و بزرگ در سایزهای متنوع، آب‌نمایی متفاوت طراحی کنید و در اطراف این آب نما از کوزه‌‌های گلی پر از گل برای داشتن یک گلخانه سنتی بهره ببرید. ایده پردازی با لوازم قدیمی ایرانی کار بسیار ساده ای بوده و کافی است کمی از ذوق و سلیقه خود در این کار استفاده کرده و به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

فضاسازی ایرانی با استفاده از آینه و کنسول

شاید اولین فکری که به ذهن شما رسیده است استفاده از آن در اتاق پذیرایی است. خیر. ما پیشنهاد جالب‌تری برای شما داریم. شما می‌توانید از این کنسول قدیمی به عنوان جا کفشی در راهرو استفاده کنید. آینه مد نظر را در بالای سر کنسول به دیوار نصب کنید؛ سپس روی میز را با یک گلدان پر از گل‌های ریز و طبیعی دیزاین کنید و در نهایت از کنسول به عنوان جا کفش به راحتی استفاده کنید.

دکوراسیون ایرانی سنتی با استفاده از چراغ‌های قدیمی

چراغ‌های قدیمی در انواع متفاوتی در گذشته موجود بودند. کافی است قدری در بازار و مغازه‌های قدیمی جستجو کنید. بدون شک به زیباترین وسایل دست پیدا خواهید کرد. به راحتی می‌توانید از چراغ‌های گل سوز برای دیوار کوب راهرو، چراغ‌های تلمبه‌ای در اپن آشپزخانه ایرانی سنتی و از چراغ‌های پیه سوز در مجاورت مبلمان خود استفاده کرده و فضا را به سمت سنت گذشته خود بکشانیم.

استفاده از ظروف مسی در دکوراسیون خانه سنتی ایرانی

استفاده از ظروف مسی ایده‌های بسیار زیادی را در شما زنده می‌کند. به عنوان مثال با چندین شاخه خشک، خزه‌های مصنوعی، چند پرنده مصنوعی و تخم مرغ‌های مصنوعی کوچک، می‌توانید در داخل یک قابلمه مسی آشیانه پرنده بسازید. حال این آشیانه را می‌توانید در گلخانه کوزه ساز خود استفاده کرده و هم می‌توانید از آن در دکوراسیون داخلی سنتی و ایرانی بهره ببرید. و یا به سادگی با تهیه ظروف مسی که به راحتی می‌توان در بازار آن‌ها را یافت و استفاده از آن‌ها روی جلو مبلی، دکوراسیون ایرانی سنتی را در خانه سنتی خود زنده کنید.

چگونه دکوراسیون ایرانی سنتی داشته باشیم

کلام آخر؛ چگونه دکوراسیون ایرانی داشته باشیم؟

داشتن یک دکوراسیون ایرانی به فرهنگ و هنر ما مربوط می‌شود؛ یعنی ما با استفاده از هنر و سلیقه خود و لوازم کاملاً بلا استفاده در گنجه‌ها و زیرزمین‌های قدیمی مادر بزرگ‌هایمان، می‌توانیم یک فضای کاملاً متفاوت داشته باشیم. فرهنگ ما، سنت ما و اصالت ایرانی ما، همگی به صنایع دستی ما باز می‌گردد. وقتی ما از وسایل سنتی در فضای داخلی به بهترین شکل بهره می‌بریم، بدون تردید زیباترین و بی‌نظیرترین اثر را از خود خلق خواهیم کرد و چشم هر بیننده‌ای محو تماشای آن خواهد شد. البته لازم به ذکر است که دکوراسیون زیبا و چشم نواز ایرانی تنها به نوع سنتی محدود نشده و با ترکیب آن با سبک‌های مدرن و امروزی، می‌توان خانه‌های ایرانی مدرن چشم‌نوازی داشت.

چگونه دکوراسیون ایرانی سنتی داشته باشیم
چگونه دکوراسیون ایرانی سنتی داشته باشیم ؟

 

در این مطلب سعی کردیم روش‌هایی را برای داشتن یک دکوراسیون سنتی ایرانی نوستالژیک که یادآور خانه‌های مادربزرگ‌هایمان هستند، بیان کنیم. امیدواریم با این روش‌ها بتوانید به دکوراسیون و طراحی مورد نظر خود دست یابید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.4 / 5. تعداد امتیازات 21

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

راحله عجم اکرامی
سلام راحله عجم اکرامی هستم طراح دکوراسیون داخلی، مدت 18ساله کار نویسندگی انجام میدم و حدود یک ساله با کار محتوا نویسی آشنا شدم .