چیدمان مبل ال در خانه های کوچک ؛ بایدها و نبایدها و راهنمای تصویری

برای اینکه بدانید چیدمان مبل ال در خانه های کوچک باید به چه صورت باشد، ابتدا باید با تعریف مبل آشنا باشید. سپس تصمیم بگیرید که مبل خود را به چه صورت در منزل بچینید. نکته مهم این است که چیدن مبل ال در فضا های بزرگ کار دشواری نیست، اما اگر فضا کوچک باشد شرایط کمی پیچیده می شود. به همین منظور و با این رویکرد که خانه‌های شهری امروزی فضای کوچکی دارند، بر این شدیم تا چیدمان مبل ال در خانه های کوچک را برایتان آماده کنیم. پس ادامه این مطلب توکامگ را از دست ندهید.

تعریف مبل اِل (L Furniture)

قبل از بررسی نحوه چیدمان مبل ال، بهتر است تعریفی از این نوع مبلمان داشته باشیم. مبل اِل به مبلی گفته می‌شود که ساختاری شبیه به حرف اِل انگلیسی (L) دارد، یعنی مبل‌ها به صورتی کنار هم قرار می‌گیرند که با هم زاویه ۹۰ درجه‌ای می‌سازند. همانند عکس زیر که در آن شباهت مبل به حرف ال انگلیسی کاملا مشخص است. همراه با مطالعه این مطلب، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای خرید و انتخاب مبل ال شکل را نیز مطالعه کنید.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

سبک‌های مختلفی برای مبل ال وجود دارد، در بعضی از این مبل‌ها، قسمت کوچک یا ضلع کوچکتر ال به کاناپه اصلی متصل است، در برخی مدل‌ها این قسمت قابلیت جدا شدن و تبدیل به مبلی مجزا را دارد و مدلی دیگر از مبلمان به شکل ال به این صورت است که دو کاناپه با یک میز در قسمت زاویه به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین مبل یو شکل نیز یکی دیگر از انواع شبیه به مبلمان ال محسوب می‌شود که استفاده از آن‌ها نیز در منازل مدرن می‌تواند مناسب باشد.

اکنون می‌خواهیم برای چیدمان مبل ال در خانه‌های کوچک، مدل‌هایی را ارائه کنیم تا شما همراهان عزیز در صورتی که هر کدام از این نوع چیدمان‌ها مورد پسندتان واقع شد، آن را در منزل خود پیاده سازی کنید. امیدواریم بتوانیم به سوال چگونه مبل ال را بچینیم، پاسخ بدهیم.

حالت اول: مبل ال با کاناپه دو نفره

این مبلمان برای محیط‌های کوچک بسیار ایده آل است؛ چرا که کمترین تعداد نفرات برای استفاده کنندگان آماده شده است. از طرفی به هم پیوسته بودن قسمت کوچک مبل به کاناپه باعث می شود کمترین فضای ممکن در فضای نشیمن شما اشغال شود.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

به همین منظور برای چیدن این مبل کافی است آن را در هر مکان که فضای اتاقتان اجازه می‌دهد قرار دهید و چیدمان مورد نظر خود را اطراف آن بچینید. پیشنهاد ما این است از لوازم هم رنگ برای دکوراتیوِ پشت بخشِ نشیمن مبل ال استفاده کنید. بهتر است روبروی قسمت ال مبل‌های تک نفره قرار دهید تا فضای مربعی شکل به وجود آمده با کمترین حالت ممکن اشغال شود. استفاده از جلو مبلی‌های کوچک برای چنین ساختاری بهتر است تا اینکه بخواهید از میز بزرگ و دست و پا گیر استفاده کنید.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

حالت دوم: مبل ال با کاناپه دو نفره قرینه

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک شاید کار راحتی نباشد. چون فضای کم محدودیت بسیار بزرگی برای این کار به وجود می‌آورد.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

مدل فوق از نمونه مبل حالت اول بزرگ‌تر است. به همین منظور باید در چیدمان اتاق از لوازم کمتری نسبت به حالت قبل استفاده کنیم، علت این که ما حالت‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم این است که ما فرض را بر این گرفتیم که اگر یک فضای کوچک با اندازه معین داشته باشیم، چگونه انواع مبل‌های ال با تنوع حالات مختلف در آن فضا قرار خواهیم داد.
در این مدل چون هر دو طرف اضلاع این مبل با هم برابر است پس فرقی نمی‌کند کدام قسمت را در بخش طولی اتاق و کدام یکی را در عرض قرار دهیم. برای این حالت پیشنهاد می‌شود با در نظر گرفتن این که ساختار قرینه مبل فضا را یکنواخت می‌کند، از یک جلو مبلی نسبتا بزرگ استفاده شود و بجای استفاده از دو مبل تک نفره، از یک مبل استفاده شود.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

حالت سوم: مبل ال با کاناپه سه نفر و ضلع کوچک جدا شونده

این مبل به خاطر طول زیاد آن باید به نحوی در اتاق قرار گیرد که بخش بلندتر آن در راستای طول اتاق و همان ظور که انتظار می‌رود بخش کوچک‌تر آن در راستای عرض اتاق قرار گیرد. اگر مبل در این فضا بیش از حد فضا را درگیر کرده است، بهتر است از جلو مبلی استفاده نکنید و بجای آن از عسلی‌های متحرک که قابلیت جابجایی دارند بهره ببرید.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

در این صورت فضای اتاق شما کمی بازتر به نظر می‌آید. به خاطر طویل بودن این مدل، از مبل‌های تک نفر استفاده نکنید؛ در عوض از فضای باقی مانده موجود در اتاق می‌توانید با قرار دادن انواع آباژور، گلدان‌های تزیین، استندها و یا حتی بوفه‌ها استفاده کنید. هر چند شلوغ کردن بیش از حد اتاق دلیلی برای زیباتر جلوه کردن آن نیست.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

حالت چهارم: مبل ال جدا شونده

این مبل حالت خاصی از تمام مدل‌های بالا را می‌تواند شامل شود. از مزیت‌های این مدل این است که به شما اجازه می‌دهد هر زمان که نیاز بود با برداشتن قسمت تشکیل دهنده ال، از محیط اتاق برای پذیرایی از میهمانان بیشتر استفاده کرده و هر زمان که نیازی به جدا سازی نبود، از آن به عنوان یک استراحتگاه برای خود بهره ببرید.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

هم چنین در این مدل خاص میز عسلی متصل کننده اضلاع مبل نقش مهمی در کم جا بودن آن ایفا می‌کند و شما را از قرار دادن جلو مبلی و اشغال فضای بی خودی در جلوی مبلمان خود بی‌نیاز می‌کند. چنین مبلی معمولا برای خانه‌هایی که جمعیت آن‌ها دو نفر است، و حتی خانه‌های افراد مجرد، بسیار کاربردی و مخاطب پسند می‌باشد؛ چرا که از طرفی فضای کمی را در اتاق اختیار می‌کند و از طرفی می‌تواند مانند یک مبل تخت خواب شو عمل کرده و شخص را از تهیه تخت خواب جداگانه بی‌نیاز سازد. و این یعنی با این نوع چیدمان مبل ال در خانه های کوچک از پرداخت هزینه‌های مازاد نیز معاف خواهید شد. به همین دلیل از این نوع چیدمان به عنوان یکی از بهترین نوع چیدمان مبل ال در منازل کوچک یاد می‌شود.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

رعایت چند نکته در چیدمان مبل ال در خانه‌های کوچک، کمک شایانی در بهتر دیده شدن دکوراسیون آن فضا خواهد کرد. یکی از این نکات توجه به رعایت فاصله مبل‌ها از دیوارهای اتاق است. هر چه مبلمان را به دیوار نزدیک‌تر کنید، فضای اتاق بیشتر در اختیار شما خواهد بود تا آن را بزرگتر به نمایش بگذارید. البته باید توجه کنید که اگر چنین کاری صورت گرفت، از فضای پشت نشیمن مبل ال برای دیزاین دکوراسیون نمی‌توانید بهره خاصی ببرید.

چیدمان مبل ال در خانه های کوچک

نکته دیگری که وجود دارد، رعایت همخوانی رنگ محیط با مبل‌های شماست؛ چرا که ال شکل بودن مبل‌های شما، چشم مخاطب را پر می‌کند و اگر تنوع رنگی در محیط زیاد باشد باعث عدم تمرکز و احساس ناخوشایندی در افراد مقابلتان می گردد.

امیدواریم مطالب مطرح شده بتواند در چیدمان خانه شما نقش مثبتی داشته باشد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که برای خرید این نوع مبل شک دارید، با مطالعه مطلب مبل ال یا معمولی، که در آن به مقایسه مبل‌های ال شکل و معمولی پرداخته‌ایم، تصاویر و اطلاعات بیشتری در این باره کسب کرده و انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشید.

نظر شما در مورد مبل ال شکل و نحوه چیدمان این نوع مبل‌ها چیست؟ در کل مبل راحت و ال شکل را دوست دارید یا ترجیح می‌دهید که مبلمان کلاسیک و استیل برای منزل خود تهیه کنید؟

اگر تصمیم بر خرید مبل ال گرفتید؛ پیشنهاد ما به شما این است که حتما مطلب راهنمای خرید مبل ال را از مجله توکامگ مطالعه کنید. و نکات این مطلب را در چک لیست خود یادداشت کنید تا خریدی عالی را تجربه کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد امتیازات 26

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...