چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها

چه رنگی با طوسی ست می‌شود؟ ست رنگ طوسی در محیط خانه

همه ما دوست داریم در طراحی و اجرای چیدمان منزل خود سنگ تمام بگذاریم. دوست داریم هر کسی که از درب منزل وارد شد مبهوت ساختار دکوراسیون خانه ما شود. این حس باعث افزایش اعتماد به نفس ما می‌شود و ذوق هنری را در وجودمان شعله‌ور می‌کند. اگر خانه‌ای مستطیل شکل دارید، برای آشنایی با روش‌های چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل با ما همراه باشید.

خیلی وقت‌ها ابزار و لوازم دکوراتیو این امکان را به ما می‌دهند و در بعضی مواقع حس درونی و هنر ذاتی خود ما. اما مواقعی هم پیش می‌آید که که این اتفاق شدنی نیست. تمامی شرایط دست به دست هم داده‌اند تا مانع بروز خلاقیت و هنر ما شوند. یکی از این شرایط که در بیشتر موارد هم قابل تغییر نیست، وجود یک محیط با شرایط خاص است. اکثر خانه های امروزی پذیرایی به شکل مربع و مستطیل دارند و نحوه چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل و همینطور مستطیل شکل به یکی از مهمترین دغدغه های فکری تبدیل شده است. مثلاً یک آشپزخانه کوچک یا یک ستون وسط خانه و یا شکل خاص سالن پذیرایی مثل مستطیلی شکل بودن، که در این صورت نیاز دارید تا اصول چیدمان مبلمان در یک پذیرایی مستطیلی شکل را بلد باشید. پیشنهاد می‌کنیم قببل از مطالعه این مطلب، مقاله چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی که در آن نمونه‌هایی از چیدمان و دکوراسیون این نوع اتاق‌ها پرداخته‌ایم را نیز مطالعه کنید.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

آشنایی با نحوه چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل

بله ما امروز می‌خواهیم در مورد یکی از همین چالش‌ها برای شما مطلبی را ارائه کنیم. چرا که در صورت عدم وجود موقعیت مناسب برای طراحی یک دکوراسیون زیبا، اگر به چیدمان مطلوب دست پیدا کردید دیگران مات هنر شما خواهند شد. ما می‌خواهیم با چند روش نمونه‌هایی از چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل را برای شما بیان کنیم. ابتدا توضیح می‌دهیم که ساختار مستطیل شکل برای یک پذیرایی به چه صورتی است و بعدمدل‌هایی را برای این محوطه ارائه می‌کنیم.
منظور از پذیرایی مستطیل شکل این است که نسبت طول اتاق یا سالن پذیرایی بزرگ‌تر از عرض آن باشد. حال ممکن اسنت این نسبت زیاد به چشم نیاید و نزدیک به یک مربع باشد و یا اینکه طول آن چند برابر عرض محیط باشد. نمونه‌های پیشنهادی ما برای مورد دوم است.

نمونه اول: چیدمان پذیرایی دو بخشی

در این مدل شما می‌توانید با توجه به اندازه پذیرایی خود چیدمان مبل‌های خود را به صورتترکیبی از مبلمان و میز نهار خوری قرار دهید. یعنی برای حفظ ساختار استاندار مبل‌های خود از چیدمان مربعی شکل در یک انتهایی پذیرایی استفاده کنید و در قسمتی از ابتدای سالن پذیرایی خود میز نهار خوری را تعبیه نمایید. همانند نوع چیدمانی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

دقت کنید این مدل برای خانه‌هایی پیشنهاد می‌شود که در چیدمان مبل در پذیرایی به شکل مستطیل، فضای کافی برای قرار دادن میز نهار خوری در محیط آشپزخانه را ندارند و یا میز نهار خوری آن‌ها با مبلمان منزلشان سِت شده است. اگر در سالن پذیرایی تلویزیون وجود دارد، بهتر است روبروی کاناپه‌های مبلمان شما و به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون منزلتان، قرار گیرد. اگر چیدمان مربعی شما کامل نشد می‌توانید با یک مبل پاف محل مورد نظر را تکمیل نمایید. نکته قابل توجه عدم استفاده از جلو مبلی‌های بزرگ در این گونه فضاهاست. چرا که تمرکز در پذیرایی‌های مستطیلی شکل ایجاد فضای استراحت در ذهن مخاطب است. فضای استراحت یعنی ایجاد محیطی در خانه که به میهمان یا مدعو مجال گذر از یک بخش به بخش دیگر را بدهد.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

نمونه دوم : پذیرایی واحد

در این نمونه اصل و مبنای چیدمان منزل، نمایش مبل‌ها در محیط پذیرایی است. بهتر است تلویزیون یا نقطه توجه، یعنی هر وسیله یا دکوراتیوی که توجه‌ها را به سمت خود جلب می‌کند، در مرکز پذیرایی قرار بگیرد و مبلمان براساس وجود آن چیده شود. یعنی این فرصت وجود دارد که شما کاناپه‌های خود را در دو طرف فرمت مستطیل خود قرار داده و برای فضای بین آن‌ها ازمبل‌های تک‌نفره، میز قهوه یا تزیینات دیگر استفاده کنید.

چیدمان شما باید طوری باشد که لوازم دکوراتیوی پشت سر مبل‌های تک‌نفره قرار نگیرد، مگر اینکه روی دیوار نصب شده باشد. دلیل این موضوع هم این است نقطه توجه یا کانونی دکوراسیون روبروی مبل‌های تک‌نفره است؛ پس چیزی نباید حواس‌ها را از سمت آن‌ها پرت کند. اگر در پذیرایی خانه شما هم تلویزیون وجود داشت و هم شومینه، بهتر است تلویزیون را نقطه توجه اصلی قرار داده و شومینه نقطه فرعی بماند.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

نمونه سوم: چیدمان پذیرایی مستطیلی کوچک و نقلی

یک پذیرایی کوچک که چنین فضایی را در اغلب ساختمان‌های شهری امروزی می‌بینیم. استفاده از مبلمان 9 نفره در چنین مکان‌هایی تقریباً یک اشتباه فاحش محسوب می‌شود؛ چرا که به شدت فضا را درگیر خود می‌کند. برای چنین مکان‌هایی مبل‌های 7 نفره و همین طور 5 نفره بهترین انتخاب‌ها هستند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن یک کاناپه سه نفره در بخش انتهایی پذیرایی مستطیل خود، امکان چیدن دو مبل تک‌نفره در یک سمت و کاناپه‌ی دو نفره در سمت دیگر را فراهم کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه چیدمان خانه‌های کوچک و نقلی، پیشنهاد می‌کنیم مطالب چیدمان مبلمان در اتاق‌های نشیمن کوچک و نکاتی برای چیدمان خانه‌های کوچک را از دست ندهید. در این مدل فضاها می توان از مبل چستر هم استفاده کرد. اگر شما هم از طرفداران این سبک از مبلمان هستید پیشنهاد می کنیم مقاله چیدمان مبل چستر را مطالعه کنید.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

در صورتی که فضا کوچک‌تر از  آن بود که بتوانید چیدمان مبل 7 نفره را انجام دهید، با مبل نفره این ساختار را بازسازی کنید. یعنی یک کاناپه دو نفره در بخش انتهایی و دو مبل در طرفین و تنها مبل باقی مانده را در صورت تمایل در محیط قرار نداده و یا اگر خواستید قرار دهید، روبروی کاناپه قرار دهید.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

نمونه چهارم : فضای بزرگ و آزاد

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکلِ بزرگ به راحتی آب خوردن است؛ کافیست نگاهی به لوازم دکوراتیو خود انداخته و متناسب با آن‌ها، محیط را به هر شکلی که دوست داشتید بچینید. اما شاید بخواهید بدانید که وضعیت صحیح چیدمان دکوراسیون در چنین پذیرایی به چه شکل است. نقطه کانونی سالن پذیرایی خود را پیدا کنید، شعاعی از آن را برای چیدمان مبل‌های خود در نظر بگیرید سپس به سراغ گوشه‌های پذیرایی رفته و آن جا را با صندلی راک، لدان، مجسمه‌های تزیینی، استند، میزهای آینه و یا حتی با آباژور پر کنید. بهتر است با رعایت فاصله این لوازم را در محل قرار دهید. مبل‌های استیل و کلاسیک می‌توانند می‌توانند گزینه مناسبی برای خانه‌های بزرگ باشند. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد استفاده از این نوع مبلمان در منزل خود را دارید، مطلب راهنمای چیدمان مبل استیل را از دست ندهید.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

برای چیدمان مبل در این مکان دست شما برای انواع تغییرات باز است. اما به شما پیشنهاد می‌کنیم ساختار زیر را دنبال کنید:

بدین صورت که با قرار دادن دو کاناپه سه نفره روبروی هم یک حالت مستطیلی به وجود بیاورید و در کنار کاناپه‌ها مبل‌های تک‌نفره را بچینید. البته حالت دیگری نیز برای چنین فضایی بسیار مناسب است؛ کاناپه‌های خود را با زاویه 90 درجه و به صورت ال در کنار هم قرار دهید، و فضای جانبی یکی از کاناپه‌ها که در طول مستطیل است را با مبل‌های تک‌نفره پر کنید. این مدل ساختاری شبیه مبلمان اِل پیدا می‌کند که این اجازه را برایتان مقدور می‌سازد برای تنوع سبک اِل را پیدا کنید.چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

نمونه پنجم: فضای ترکیبی

این نمونه برای هر مکانی قابل پیاده سازی است. جز موارد خاص حساب شده و برای هر مکانی جوابگو است. مهم نیست اتاق یا سالن پذیرایی شما کوچک باشد یا بزرگ، طویل باشد یا عریض، بهترین انتخاب برای کسانی است که نمی‌خواهند زمان زیادی صرف چیدمان کنند و یا دکوراسیون آن‌ها این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

کافیست مبل‌ها را به این صورت به هم بچسبانید؛ کاناپه را در محلی مناسب قرار داده و یک مبل تک نفره در یکی از طرفین آن بچینید؛ درست نزدیک به هم. سپس نقطه مقابل آن را بیابید و همان ساختار را به صورت قرینه بسازید. این سبک و چیدمان نظم خوبی به محیط شما داده و فضا را از شر چیدن لوازم دکوراتیو برای پر کردن اتاق خلاص می‌کند.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ؛ بایدها و نبایدها - توکامگ

نمونه‌هایی که برای شما بیان شد، گوشه‌ای از ساختارهای موجود در طراحی دکوراسیون منزل بوده و در کل، چیدمان یک موضوع کاملاً سلیقه‌ای و هنری است. اندازه ساختمان‌ها، نوع مبل‌ها (مدرن، راحتی، مبل کلاسیک، استیل و …)، تعداد لوازم دکوراتیو و بسیاری از این دست موارد نقش تعیین کننده‌ای در ساختار و چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل ایفا می‌کند. به همین منظور سعی شد تا در یک نگاه مختصر کلیات نمونه‌های موجود در چنین محیطی با زبانی ساده و به کمک تصاویر برای شما آماده و بررسی گردد. در آخر اگر منزل شما مستطیلی شکل نیست و مربعی است می‌توانید به مقاله چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل در مجله توکامگ سر بزنید.

امیدواریم بررسی نمونه‌های فوق ایده‌های جذابی را برای چیدمان مبل در پذیرایی مستطیلی شکل در ذهن شما به وجود آورده باشد.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.4 / 5. تعداد امتیازات 10

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...