گالری دیواری چیست و چگونه یک گالری دیواری زیبا بسازیم؟

ساختن گالری دیواری

گالری دیواری چیست سوالی است که افراد قبل از دیدن تابلوهای زیبای چیده شده کنار هم بر روی دیوار می‌پرسند، و چطور می‌توانیم یک گالری دیواری جذاب بسازیم؟ سوالی است که اکثر افراد بعد از دیدن عکس های گالری دیواری می‌پرسند. در این پست پست از توکامگ سعی می‌کنیم به این دو سوال پاسخ داده و تصاویری زیبا از انواع مدل‌های گالری دیواری برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

ساختن گالری دیواری

گالری دیواری. نامی که این روزها بسیار به گوش می‌رسد و افراد زیادی برای داشتن یک اتاق پذیرایی شیک و مدرن در پی ایجاد آن در خانه خود هستند. اگر بخواهیم از این دست تزیینات برای خانه معرفی کنیم و روش‌هایی برای جذاب­‌تر کردن خانه را بیان کنیم، بی شمار ایده در ذهن پدید خواهد آمد. اما نکته حائز اهمیت است این است که هر یک از این متدها و روش‌­های قابل اجرا طی یک بازه زمانی به مد تبدیل شده و مخاطبان را گرد خود جمع می‌کنند. برای نمونه تا چندی پیش و حتی هم اکنون بازار خرید، تزیین و جذاب‌­تر کردن دکوراتیوی به نام “میز خاطره ” در هر جمع و محفلی مطرح بود و ایده‌های زیبا و جذابی نیز برای آن مطرح شده و می‌شد؛ اما اکنون این گالری دیواری است که از دیوارهای خانه دلبری می‌کند. به همین دلیل نیز ما قصد داریم تا روش‌هایی برای ساخت و تزیین دیوارهای خانه شما، به جهت دست یابی به یک گالری دیواری جذاب ارائه کنیم.

گالری دیواری چیست و چگونه یک گالری دیواری زیبا بسازیم؟ توکامگ

چگونه یک گالری دیواری بسازیم؟

شاید قبل از هر توضیح اضافی بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که گالری دیواری چیست؟ در یک جمله، گالری دیواری، همان طور که در تصاویر این مطلب نیز مشاهده می‌کنید، مجموعه‌ای از قاب‌های عکس و تابلوها هستند که به صورت منظمی بر روی دیوار چیده شده‌اند. حال این قاب‌ها و تابلوها می‌توانند عکس‌های خانوادگی شما باشند یا اینکه تعدادی تابلوی هنری که انتخاب آن با خود شماست.

حال که دانستیم گالری دیواری یعنی چه و به چه چیزی گاری دیواری گفته می‌شود، یک مرحله جلوتر رفته و کمی تخصصی‌تر به آن و نحوه ایجاد کردنش می‌پردازیم. زمانی که تصمیم می‌­گیرید در خانه خود یک گالری دیواری ایجاد کنید، در حقیقت خانه خود را به رتبه‌ای گران قیمت‌تر و لوکس‌تر ارتقا داده‌اید و یک جذابیت بصری برای آن تولید کرده‌­اید، بدون آن که هزینه زیادی متحمل شده باشید. این تغییر وضعیت در خانه موجب می‌شود که شخصی‌سازی در خانه شما بسیار ویژه و بیشتر مورد توجه دیگران قرار گیرد.

در بخش ساخت دیوار، کارهای متنوعی می‌­توان انجام داد. از ایجاد یک دیوار شاخص هنگام رنگ‌آمیزی و نصب عکس­‌هایی که خودتان گرفته‌اید تا نقاشی‌های دستی یا معروف، لوازم تزیینی سبک و دیواری و یا قاب‌­هایی که در خانه آن‌­ها را ساخته‌اید، که در بخش‌های بعدی در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

صرف نظر از این که آیا شما می‌خواهید نفسی تازه به پلکان خانه خود بدمید و یا به دیواری سفید و تهی جانی تازه ببخشید، فرقی نمی‌کند چگونه این کار را انجام دهید؛ کافی است یک گاری دیواری در خانه خود به راه اندازید.

بدون ملاحظه می­‌گوییم که ساخت اولین گالری دیواری در خانه به دست خودتان کمی دلهره آور و غیر قابل پیش بینی است. با این حال برای این که در این مسیر رشد کرده و در آینده ایده­‌های بهتری برای گالری دیواریتان پیاده کنید، با ابزارهای ساده و همین طور لوازم کم کار را آغاز کنید.

به همین منظور با ما همراه باشید تا گام به گام در مسیر ساختن گالری دیواری جذاب شما را یاری کنیم و با استفاده از نکات علمی موفقیت این کار را بالا ببریم.

گالری دیواری چیست و چگونه یک گالری دیواری زیبا بسازیم؟ توکامگ

گام اول: جمع آوری

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که گالری دیواری را به چه منظور نیاز خواهید داشت؟ و این که بر روی آن چه چیزهایی نصب خواهید کرد؟

اگر تا به حال به آن فکر نکرده‌اید، ما به شما کمک می‌­کنیم از میان موجودی ایده‌ها و سلیقه خود، بهترین‌­ها را انتخاب کنید.

از آن جا که گام اول در ساخت این دیوار ایده چیزهایی است که قرار بر نصب آن‌ها روی دیوار خواهد بود، باید تصمیم بگیرید چه چیزی می خواهید در گالریتان به نمایش بگذارید. شروع کنید به جمع آوری چیزهایی که دوست دارید در گالری به کار ببرید. عکس، نقاشی، وسایل دست ساز و … .

گالری دیواری چیست و چگونه یک گالری دیواری زیبا بسازیم؟ توکامگ

نکته مهمی که در این بخش یعنی “جمع آوری” وجود دارد این است که در حالی که شما مشغول تهیه اقلام مورد نیاز برای گالری هستید، باید به این موضوع که آرایش چیدمان و مقیاس گالری دیواری شما به چه اندازه خواهد بود نیز توجه کنید تا بهتر و مناسب‌تر لوازمتان را جور کنید.

استفاده از سبک‌های ترکیبی برای حل این چالش هم جالب و هم جدید خواهد بود و دغدغه‌هایتان را کاملا برطرف خواهد نمود.

به منظور الهام گرفتن از سبک­‌ها و مدل­‌ها می‌­توانید به سراغ مجموعه‌هایی که گالری دیواری مخصوص خود را ساخته‌اند رفته و از آن‌ها الهام بگیرد. راهکار دیگر برای ایده گرفتن بررسی نمونه‌های آنلاین موجود در اینترنت است که با تنوع بی‌شمار خود کار را برای شما بسیار آسان کرده‌اند.

ساختن گالری دیواری

گام دوم: انتخاب اقلام مورد علاقه از میان جمع شده‌ها

تنها زمانی که شما از کار خود خرسند خواهید بود، زمانی است که با بررسی لوازم یا وسایل جمع شده به نتیجه‌گیری نهایی رسیده‌­اید و تِم‌های مختلفی را به جهت پیاده‌سازی برای خود آماده کرده‌اید.

انتخاب آثار هنری یا تصاویر در این بخش از ساختن گالری دیواری اهمیت بسیار زیادی دارد. سعی کنید تا جایی که ممکن است گالری دیواری خانه خود را با فضای اتاقی که بر روی دیوار آن گالری خواهید ساخت ست کنید. از به کار بردن تکرار‌های بی مورد مانند عکس‌های تکراری یا لوازمی از این دست خودداری کنید. رنگ محیط تاثیر به سزایی در ایجاد احساس نسبت به گالری شما خواهد گذاشت. پس با دقت به تعیین رنگ و اجرای کار بپردازید. از نکته مهمی که نباید غافل شد این است که در نورپردازی‌های دیوار را ملاک روشنایی قرار دهید نه قاب‌­ها، تصاویر یا دکوری‌­های متصل شده به دیوار.

گام سوم: تعیین تعداد اقلام

این که شما سعی کنید از نظم پیروی کنید و یا بر عکس با ایجاد یک فضای شلوغ و در هم گالری دیواری­تان را بسازید، مطمئنا به سلیقه شما مرتبط خواهد بود؛ اما ما به شما راهنمایی خواهیم داد که، برای اتاق‌های کوچک سعی کنید از اعداد زوج و با فواصل کوتاه از یکدیگر موارد قابل نصب خود را به دیوار متصل نمایید. هم چنین اگر در فضای خانه شما دیوار شاخص وجود دارد، تا جایی که مقدور است از آن فاصله بگیرید تا تداخلی در جذب حواس مخاطب به وجود نیاورید. برای اتاق‌های بزرگ چیدمان نامنظم و با تعداد فرد توجیه‌پذیر خواهد بود. این که این نوع چیدمان بر اساس اعداد را برای شما مطرح کردیم برای آثار هنری و تصاویری با اندازه استاندارد بود.

حال اگر اندازه لوازم شما تغییر کند و یا در سایزهای متفاوت در یک جا مورد استفاده قرار گیرد چیدمان ها نیز کاملا تغییر کرده و ساختاری جدید پدید خواهد آمد.

ساختن گالری دیواری

پس از بررسی گام‌های فوق در مورد الگوهای متفاوتی که امکان پیاده سازی آن‌ها به عنوان یک گالری دیواری وجود خواهد داشت، برای شما مطالبی ارائه خواهیم کرد. در این بخش تاثیر شاخصه‌هایی هم چون روشنایی و نور، دکوراتیوهای همخوان، و رنگ دیوارِ مورد نظر برای ایجاد گالری دیواری را بررسی می‌کنیم.

  • نور

ابتدا در مورد نور و روشنایی در اتاق گالری دیواری صحبت می­کنیم. روشنایی در اتاق و نورپردازی در هر اتاقی اهمیت بسیاری دارد به ویژه این که موضوع مورد بحث ما ساخت دیواری است.

اگر سعی دارید برای دیوار مورد نظر نور را تنظیم کنید بهترین‌ها به انتخاب شما بستگی دارند، هم می­‌توانید از نورهای مستقیم استفاده کنید و هم نورهای فلت و غیر مستقیم. برای بهره بردن از نورهای مستقیم باید از آویزها یا دیوار کوب‌های متحرک استفاده کنید تا در صورت مناسب نبودن محل پرداختن نور آن را جا به جا کنید. بهتر است طوری قاب‌ها و فریم های گالری را روی دیوار نصب کنید که هنگام استفاده از نورهای مستقیم سایه آثار فوقانی بر دیگر قاب‌ها اثر منفی نگذارد. همچنین اگر تصویر یا وسیله‌ای نصب شده بر روی دیوار گالریتان قرار است بیشتر دیده شود و نسبت به بقیه جلوه‌گری متفاوتی از خود نشان دهد، برای آن نور مخصوصی تعبیه کنید. نورهای مذکور به صورت شاخه‌ای و تکی قابلیت روشنایی خواهند داشت. این نیاز شماست که برای دیوار خود بهترین تصمیم‌ها را بگیرید.

در بخش نورهای فلت و غیر مستقیم، نور تابشی از سقف و یا کف باید با شدت یکسانی به دیوار تابانده شوند. نورهای محیطی و سافت باکس‌ها نیز علاوه بر تامین نور مورد نیاز شما برای گالری دیواری­تان، خود یک دکوراتیو جذاب و خاص خواهند بود. در میان این‌ها ساده‌ترین نوع نورهای محیطی آباژورها هستند که اغلب پرطرفدار بوده و در خانه بسیاری از شما به چشم می­‌خورد.

ساختن گالری دیواری

  • دکوراتیو

شاید برایتان سوال باشد که با وجود گالری دیواری دیگر چه نیازی به وجود دکوراتیوهای جانبی در محل است؟ پاسخ به این سوال از منظر طراحان دکور به دو بخش تقسیم‌بندی می‌­شود.

بخش اول طراحان سنتی و پایبند و به اصول هستند و در سمت دیگر طراحان سبک‌های مدرن و به خصوص مینیمالیست‌ها قرار گرفته‌اند (برای آشنایی با این سبک‌ها پیشنهاد می‌کنیم مطلب انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی را مطالعه کنید). اگر شما به سمت و سوی اصول و قواعد سنتی پایبند هستید، شلوغی و وجود لوازم جانبی کنار این دیوار برایتان جذاب‌تر خواهد بود در نتیجه به کمک آینه‌ها، میزهای دیواری یا طاقچه‌ها و پرده‌ها می­‌توانید منظره‌ای بی‌نظیر تصویر کنید.

اما اگر به سبک‌های امروزی و مدرن علاقه‌مند هستید و دنبال پیروی از مینیمال‌ها برای گالری دیواری خود می‌­گردید، حدالمقدور وسیله‌ای در نزدیک و حاشیه دیوار قرار ندهید. همچنین با حذف لوازم غیر ضروری از محل ‌به خلوت‌تر شدن فضا کمک کنید تا دیوار شما به تنهایی رخ نمایی کند. از معایب این سبک، عدم هم خوانی با هر نوع چیدمانی در منزل خواهد بود؛ چرا که با توجه به توضیحات مطرح شده در ابتدای این مقاله، تاکید کردیم دیوار را بر اساس چیدمان و سبک خانه بیارایید و اینجا نیز با توجه به مدرن بودن حالت‌ها، دکور خانه شما نیز باید مینیمال و مدرن چیده شده باشد. در کنار این دیوار شومینه‌ها، تلویزیون‌ها و قاب‌های عکس تکی عملا از کاربری خارج شده و علاوه بر اشغال بیهوده فضا از کیفیت محیط گالریتان کم خواهند کرد.

ساختن گالری دیواری

  • رنگ

کیفیت و انتخاب نوع رنگ در هر جایی از تغییر دکوراسیون و یا چیدمان آن مهم‌ترین نقش را بازی می­کند. مسلما در این موضوع نیز رنگ جایگاهی ویژه برای خود اختیار کرده است. از این رو به بررسی نوع رنگ (از نظر پوشش – کاغذ دیواری) و تناژ رنگ ( از نظر هماهنگی و روانشناسی ) خواهیم پرداخت.

ابتدا پوشش رنگ را بررسی می‌­کنیم. منظور از پوشش رنگ دیوار این است که ما با  انتخاب صحیح رنگ یا طرح‌های رنگی دیوار را نقاشی کنیم. برای مثال طرحی مانند طرح ابر و باد یا آبرنگی، ایده‌­ای جالب خواهد بود. طرح‌های گرادیانت نیز جدیدا به صنعت نقاشی در دکوراسیون اضافه شده و پیشنهاد جالبی هستند. در مورد طرح‌های کاغذ دیواریِ مناسب گالریتان نکاتی که مورد توجه قرار می­‌گیرند، ساده یا طرح دار بودن آن‌هاست و دیگری تک رنگ یا چند رنگ بودنشان.

به منظور بدست آمدن یک هارمونی اختصاصی برای گالری دیواری شما، می‌توانید فریم‌هایتان را با پوششی از کاغذ دیواری کاور کنید. کار دیگری که جلب توجه خواهد کرد، استفاده از رنگ­‌های متضاد بین دیوار و قاب‌ها است که برجستگی آثار را نشان می‌دهد. به کمک طرح­‌های گل‌دار می‌توانید یک باغ بسازید و در عین حال عکس­‌ها یا قاب‌­ها را به عنوان یک گل از گل‌های باغبان در محل لازم نصب کنید. یک پیشنهاد شگفت انگیز برای پوشاندن دیوار گالری خانه شما این است که به جای نصب تعداد زیادی عکس یا قاب، فرشی آنتیک را به دیوار گالری متصل کرده و روی آن لوازمی کوچک و تزیینی قرار دهید تا منظره‌ای خاص خلق کنید.

ساختن گالری دیواری

در مورد رنگ شناسی نیز دقت کنید. سبک‌­های مدرنی که از رنگ‌های سرد و تیره برای اتاق مورد بحث استفاده می‌کنند، قاب‌­های ساده و سفید رنگ مناسب‌ترین گزینه‌­ها برای دیوار شما هستند. در مورد رنگ‌های روشن و شاد، که انتظار می‌رود رنگ سال 2019 نیز جزء این رنگ‌ها باشد، نیز موضوع برعکس بوده و قاب‌های تیره نمایان‌­تر خواهند بود.

بهترین رنگ‌ها برای دیوار گالری رنگ‌های خنثی هستند؛ چرا که تمام تمرکز بیینده را به سمت محتویات دیوار جلب می‌کنند و نه چیز دیگر. در موضع مقابل اگر محتوای دیوار شما چندان جذاب نیست، بهتر است با رنگ حواس‌ها را از نقاط کم توجه به کلیت دیوار تغییر دهید. رنگ­‌های آبی، بنفش و نارنجی به خوبی از عهده این کار بر خواهند آمد. حتی می‌­توانید با سبکی خاص و متفاوت چیدمان‌ها را دسته بندی کنید، دسته بندی‌هایی براساس تاریخ نصب، سایز قاب‌­ها، رنگ فریم یا خود تصاویر و انواع دسته بندی­‌هایی که در ذهنتان وجود دارد.

آیا این مطلب شما را قانع کرده است که به فکر یک گالری دیواری جذاب بیافتید و کار را شروع کنید؟ اگر نه، پیشنهاد می‌کنیم یک بار دیگر تصاویر این گالری‌های دیواری را مشاهده کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال در این رابطه نیز می‌توانید آن‌ها را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به نظرات و سوالات شما عزیزان هستیم.

منبع: impressiveinteriordesign

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.3 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...