انواع تختخواب کدامند؟ معرفی تمامی مدل های تخت خواب

تختخواب متحرک

وقتی که در مورد انواع تختخواب فکر می‌کنیم اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند آرامش و راحتی در هنگام استراحت و خوابیدن ما است. ایجاد حس خوشایندی که ساعات خوابمان را لذت بخش‌تر می‌کند. در تصورات همه ما استانداردهایی وجود دارد که برای یک تخت خواب در ذهن خود تصور می‌کنیم و آن را ایده آل خود می دانیم. ما قصد داریم انواع تختخواب های موجود را مورد بررسی قرار دهیم تا از میان آنها به نتیجه‌ای مناسب و دوست داشتنی برای انتخاب تختخواب خود برسیم. اگر طیف‌های مختلف جنس و نوع و اندازه تختخواب‌ها را ملاک قرار دهیم خواهیم دید که بیش از بیست نوع تختخواب وجود دارد که حتی نام بعضی از آن‌ها را نیز نشنیده‌ایم. برای این که به گزینه مورد نظر خود به جهت گزینش یک تختخواب مناسب از میان انواع تختخواب ها برسید این مطلب را از دست ندهید.

نوع اول: تختخواب دو نفره

تخت خواب‌های دو نفره به طور معمول از دو قسمت جدا شونده از هم تشکیل شده‌اند که به وسیله قلاب یا بست‌های مخصوص به یکدیگر متصل می‌شوند. در قسمت بدنه تخت، پایه‌ها معمولاً از چوب ساخته شده و قسمت‌هایی که با زمین در ارتباط هستند ازز مقاومت بیشتری برخوردارند. پایه‌ی تختخواب‌ها حداقل 15 سانتی متر از زمین ارتفاع دارند تا امکان تغییر در اندازه و همین طور جابجایی برای استفاده کننده به راحتی فراهم گردد. هم چنین این فضا امکان ذخیره کردن اقلامی که در اتاق بدون کاربرد هستند را نیز فراهم می‌کند. مثلاً بخشی برای نگه داری البسه مازاد یا حتی وسایلی که نیاز به ساماندهی زیاد ندارند. تختخواب‌های دو نفره بسیار مورد پسند بوده و کارایی بالایی دارند و از نظر اشغال فضا در محیط اتاق کاملاً بهینه و مناسب هستند. تنوع ظاهری این ننوع تختخواب‌ها بسیار زیاد است و همان طور که در بستر اینترنت می‌توانید جستجو کنید انواع مدل‌های تختخواب های دو نفره با سبک‌های مدرن، سلطنتی، کلاسیک و فانتزی موجود هستند. امکانات و ویژگی‌های هر یک از این تخت‌ها نیز متفاوت و جذاب است. وجود کشو یا درب‌های مخفی، وجود سیستم صوتی یا اتصال دهنده‌های الکتریکی و همین طور در مواردی وجود یخچال در این نوع تختخواب‌ها آن‌ها را به یکی از دوست داشتنی‌ترین‌های این بیست نوع مدل تبدیل کرده است. این تختخواب‌ها در بخش متریال نیز به انواع تختخواب های چوبی، چرمی و فلزی تقسیم بندی می‌شوند و تنوع بی نظیر خود را در هر بخش به تکامل می‌رسانند.

تخت خواب دو نفره

نوع دوم: تختخواب سورتمه‌ای شکل

این نوع تختخواب که به دلیل شباهت ظاهر آن به سورتمه، مدل سورتمه‌ای نامیده می‌شود یک تخت خواب معاصر محسوب می‌شود. بیان و چهره‌ای جسورانه در طراحی آن باعث شده یک تختخواب کاملاً متفاوت را مشاهده کنید. معمولاً چنین تختهایی را به صورت سفارشی برای مشتریان آماده می‌کنند چرا که مخاطبان این نوع تخت‌ها زیاد نبوده و کشش کافی در بازار برای خرید این نوع محصولات بخش خواب وجود ندارد. از لحاظ ساختاری اگر چه با مشاهده تختخواب چهره‌ای کاملاً متفاوت از تختخواب هاب معمول را می‌بینید، اما تمامی استانداردها چه در بخش ساخت و اندازه‌ها و چه در بخش مواد به کار رفته در کالای خواب رعایت گردیده است. معمولاً این نوع تخت‌ها در کنار خود مبل‌های شبیه ظاهر خود و همی چنین کمدهای مخصوصی برای کاربری‌های مختلف دارا هستند. این سبک از تخت خواب، منحصراً از چوب ساخته می‌شود و برای خانه‌های مدرن و خاص انتخابی عالی خواهد بود و کمک شایانی به بالا بردن زیبایی و خاص بودن اتاق خواب شما خواهد کرد.

تختخواب سورتمه‌ای شکل

نوع سوم: مبل تختخواب شو

مبل تختخواب شو یک مبل با کاربری چندکاره است که در نقش یک مبل استاندارد ظاهر می‌شود و کارایی خود را حفظ می‌کند و در هنگام نیاز به حالات تختخواب تغییر کارایی می‌دهد. یکی از بهینه‌ترین مواردی که در میان انواع تختخواب‌ها وجود دارد همین مبل تختخواب شو است. کمترین فضای برای قرار دادن یک تختخواب از آنِ مبل مذکور است. افرادی که در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنند مبل تختخواب شو را یک محصول کاملاً ایده آل برای کاربرد دوگانه بر می‌گزینند. نکته جالب توجه این است که این نوع مبل به عنوان مبل میهمان نیز به کار گرفته می‌شود مخصوصاً آن‌هایی که دارای تشک مخصوص هستند. فضای دیگری که شما می‌توانید از مبل تختخواب شو استفاده کنید اتاق کودک است. این مبل به شما این امکان را می‌دهد از اتاق کودکتان یک فضای پذیرایی دوستانه نیز بسازید و از طرفی جای کمتری نیز اشغال کنید. اتاق کار یا محیط‌های اداری نیز محل‌هایی هستند که کارایی این مبل در آن‌ها به اثبات رسیده است. در بیشتر شرکت‌های بزرگ مانند مایکروسافت اتاق‌هایی برای استراحت کارمندان وجود دارد که با تعبیه مبل‌های راحتی و تختخواب شو با یک تیر دو نشان را هدف گرفته‌اند. خلاصه کلام برای این مبل انتخابی به صرفه و ایده آل برای هر فضایی است.

مبل تختخواب شو

نوع چهارم: تخت خواب فوتون

(فوتون، نامی ژاپنی است که از تشک‌هایی که هنگام خواب بر روی زمین قرار داده می‌شوند برگرفته شده است.)

فوتون همان طور که در بالا تعریف شد تشکی است که در شب هنگام بر روی زمین قرار داده می‌شود و طی روز درون کمد مخصوص نگه داری می‌شود. این وسیله اکنون وارد بخش مبلمان شده و کارایی بهتری پیدا کرده است به طوری که از تشک آن برای خوابیدن استفاده می‌شود و هنگام روز با تا کردن آن به مبل تبدیل می‌شود. تفاوت فوتون با مبل تختخواب شود در جدا شدن تشک از قاب مبل و استفاده جداگانه از تشک آن است که امکان خوابیدن بر روی زمین را نیز فراهم می‌کند. مانند مبل تختخواب شو این مبل نیز از نظر درگیر کردن فضا کمترین جا را به خود اختصاص می‌دهد و انتخاب اول شما می‌تواند باشد. ظاهر جالب تشک این تختخواب حس نرمی و راحتی خاصی را به مخاطب القا می‌کند و یکی از گزینه‌های اصلی برای قرار گرفتن در اتاق مخصوص به جوانان و نوجوانان است تا از هر دو کاربری آن استفاده گردد. تنوع رنگ و تشک در کنار قالب چوبی یا فلزی آن را نیز در بخش تنوع پذیری بالا قرار داده است. از مهم‌ترین نکات این تختخواب در میان انوع تختخواب سهولت در جابه جایی به دلیل سبکی آن است که ویژگی خاصی برای افرادی است که دائم در حال جابه جا شدن هستند.

تخت خواب فوتون

نوع پنجم:  ( دوطبقه با کاربری خاص )

معمولاً نوع دیگری از این نوع تخت خواب‌ها را در مکان‌هایی مانند خوابگاه‌های مدارس یا دانشگاه‌ها و یا محیط‌های نظامی و اردوگاه‌ها مشاهده کرده‌اید. اما باید بدانید این نوع تخت در میان انواع تختخواب‌ها تفاوت زیادی با نوع خوابگاهی عمومی دارد. هر چند کارایی این تخت قرار گیری افراد بیشتر در یک محیط مشخص و عدم اشغال فضای عرضی اتاق است اما تخت مورد نظر ما به جای محل استقرار نفر دوم، از این فضا برای ساخت یک کمد، قفسه کتاب و یا حتی میز تحریر استفاده کرده است. ساختار و اجزای این تختخواب متشکل از قسمت بالایی که با ستونی‌هایی تخت را بر روی پایه‌های نگه داشته است و به کمک نردبانی که در یکی از طرفین قرار گرفته است تردد بر روی آن را هموار می‌کند. هدف از این تخت‌ها اگرچه ذخیره کردن فضای افقی اتاق است، اما با تعبیه کمد یا قفسه به جای نفر دوم باز هم از هدر رفتن محیط اتاق توسط یک وسیله غیر ضروری جلوگیری می‌شود. صرفه جویی در وسایل لوکس به کار رفته در اتاق کودکان از جمله دلایل پیشنهاد این تخت به شما است. اغلب این تختخواب‌ها امکان جدا شدن از یکدیگر را دارا بوده و می‌توان از تخت یا کمد آن به تنهایی استفاده کرد. از این نوع تختخواب‌ها برای اتاق دوفلوها نیز استفاده می‌شود.

تختخواب‌های خوابگاهی

نوع ششم: تختخواب کابین دار

این تخت خواب که از نامش به تمام جزییات ساخت و محل قرار گیری آن می‌توان اساره کرد، تختی است که هدفش بهینه سازی در استفاده از فضای اتاق و ایجاد یک هماهنگی و زیبایی بصری در اتاق است. این تختخواب که بیشتر مورد توجه دانش آموزان و دانشجویان بوده و در اتاق جوانان پرکاربردتر از سایر اتاق‌ها خواهد بود فضای بسیار زیادی به جهت نگه داری و یا پنهان کردن لوازم موجود در اتاق را در اختیار صاحب اتاق قرار می‌دهد. وجود کابین‌های یکدست و یک تکه چوبی که سر تا سر سمتی از اتاق را به خود اختصاص داده‌اند باعث شده نگرانی بابت عدم وجود کمد یا قفسه‌های نگهداری در اتاق شما وجود نداشته باشد. تنوع در طراحی مدل و استفاده از رنگ‌های متنوع هدیه کوچکی است که این مدل از انواع تختخواب در اختیار شما گذاشته است.

تختخواب کابین دار

نوع هفتم: تختخواب زیر شیراوانی

این نام که به منظور ایجاد حس آشنایی با کارایی تخت و همین طور استفاده از یک تعریف قبلی به منظور رساندن پیام خاص خود برای این نوع از انواع تختخواب انتخاب شده است. از لحاظ ظاهری این تخت نیز مانند تخت خواب‌های دونفره عمودی بوده و کارایی مشابهی نیز دارد. تفاوت این تخت با نوع مذکور در این است که در قسمت پایین آن خبری از تخت برای نفر دوم و یا کمد یا محل نگهداری لوازم نیست. چیزی که وجو دارد یک تخت در ارتفاع نسبتا زیاد برای جلوگیری از نازیبا شدن فضای زیر تخت است که با نردبانی می‌توان به آن دست یافت. از طرفی این مبل به شما این امکان را می‌دهد که از اتاق خود بیشترین استفاده را ببرید؛ گویی هیچ تختخوابی در اتاق وجود ندارد. در زیر این تخت می‌توانید مبل تک نفره یا میز مطالعه خود را قرار داده یا از آن برای استفاده اداری و میز رایانه‌ای خود کمک بگیرید. روش‌های تعبیه لوازم دیگر در اتاقی با چنین تختخوابی بسیار متنوع بوده و به راحتی ایده‌های دکوراسیونی شما در این محیط قابل اجرا است، آن هم با وجود دارا بودن یک تخت خواب مناسب بدون گرفتن حتی یک سانتی متر جا از محیط افقی اتاق.

تختخواب زیر شیراوانی

نوع هشتم: تختخواب متحرک

شاید برای شما هم این سؤال مطرح شده باشد که تختخواب متحرک در خانه چه کاربردی می‌تواند داشته باشد. پاسخ این است که این تخت علاوه بر ایجاد تنوع در چیدمان کمک فراوانی به صرفه جویی هوشمندانه در فضای پرت اتاق خواب شما خواهد کرد. تخت متحرک که از یک جفت تخت تشکیل شده است؛ بخش اول آن یک بخش ثابت و ساکن است که با امکان جدا شدن از قسمت متحرک کارایی خود را در تختخواب بودن حفظ می‌کند، اما بخش دوم که قسمت چرخدار این تخت از انواع تختخواب‌هاست نیاز به تخت مکمل خود دارد و به تنهایی کاربردی نخواهد داشت. محبوبیت بالای این تخت در بین علاقه مندان به خانه‌های با سبک دکوراسیون مدرن به حدی است که اولین انتخاب آن‌ها برای اتاق‌هایشان این مدل هست. علاقه مردم به این موضوع که امکان جا به جایی تخت حتی بدون نیاز به کمک شخصی دیگر برایشان مهیا شده به حدی است که در نظرسنجی‌هایی روز دنیا جایگاه‌های بالایی را در اختیار خود گرفته است. نظافت زیر تختخواب، نگهداری یا برداشتن لوازم از زیر تخت و استفاده از تخت به عنوان یک وسیله کمکی در ایجاد نظم از جمله موارد مهم برای انتخاب ابن تختخواب است.

تختخواب متحرک

نوع نهم: تختخواب نوزاد

خرید کردن برای نوزادان یکی از دوستداشتنی ترین اتفاق‌ها در زندگی هر پدر و مادری است در کنار این حس لذت باید موارد بسیار مهمی در نظر گرفته شود تا علاوه بر راحتی و آسایش کودک، امنیت و زیبایی نیز در این بین در نظر گرفته شود. تختخواب نوزاد یا کودک که بخشی مهم در بین انواع تختخواب را به خود اختصاص می‌دهد تختی ساده است که با دارا بودن شاخصه‌هایی خاص اما با اهمیت، نیاز به توجه در هنگام خرید را بالا می‌برد. ارتفاع تخت، یکی از مهم‌ترین این ویزگی‌هاست. چرا که اگر کودک توانایی حرکت را داشته باشد پس از خروج غیر منتظره دچار آسیب نگردد. نکته بعدی وجود دیواره‌های محافظ مستحکم است. این بخش که به حالت نرده‌ای یا میله‌ای می‌تواند ساخته شده باشد به عنوان محافظ کودک در مقابل خطر سقوط نقش مهمی را بر عهده دارد. مورد دیگر استفاده از جنس‌های مرغوب در ساخت می‌باشد که باعث می‌شود کودک دچار حساسیت نشده و شب‌های راحتی را در این تختخواب سپری کند. در بخش ساخت و تولید نیز عدم وجود گوشه‌ها و محل‌های تیز که باعث آسیب کودک می‌شود نیز جز موارد پر اهمیت خواهد بود. اگر بخواهیم در مورد ویژگی‌های دیگر این تختخواب صحبت کنیم، وجود بخش نگهداری البسه کودک و همین طور اسباب بازی‌های آن در زیر تخت چه به صورت کمد و چه به شکل کشو از نکات مثبتی است که می‌تواند رعایت گردد.

تختخواب نوزاد

نوع دهم: تختخواب سلطنتی

در میان انواع تختخواب که تا به اینجا نام برده شد به یکی از خاص‌ترین و محبوب‌ترین تختخواب‌ها می‌رسیم که در میان همه اقشار و افراد جامعه جایگاهی ویژه دارد. تختخواب سلطنتی که جزء تخت‌های قدیمی و به نوعی آنتیک به حساب می‌آید به اوایل قرن شانزدهم میلادی مربوط می‌شود. استفاده از چوب با کیفیت بسیار بالا در ساخت این نوع تخت از همان ابتدای کار شما را متوجه موضعی می‌کند که در ادامه نیز به چنین شرایطی عادت کرده باشید. این مدل که سازه‌های متنوعی را نیز شامل می‌شود به دو دسته ستون دار و بدون ستون تقسم می‌شود که علت وجود ستون‌ها نصب پرده‌های سرای خواب و وجود سقف محافظ از انواع عوامل محیطی است و آن را به پناهگاهی امن و دنج برای استراحت بدل می‌کند. بر روی بدنه و ستون‌های تخت نقش‌های زیبایی کنده کاری شده و منبت‌های دست سازی که برای آن تهیه شده نشان از اهمیت ساخت این نوع تخت می‌دهد. این تخت که در دکوراسیون‌های کلاسیک و سلطنتی به کار گرفته می‌شود با اضافه شدن به دکوراسیون اتاق خواب وزن و وقار اتاق را به نفع خود بالا می‌برد و نگاه‌ها را به سمت خود بر می‌گرداند. پیشنهاد ما نیز همین است که اگر می‌خواهید یک خانه سلطنتی داشته باشید از اتاق خواب خود شروع کنید و برای اتاق سلطنتی خود نیز از تختخواب سلطنتی کمک بگیرید؛ چرا که این هوشمندانه‌ترین ایده ممکن برای این فضا است.

تختخواب سلطنتی

نوع یازدهم: تختخواب سایه بانی

این تختخواب نیز شباهت بسیار زیادی به تخت سلطنتی دارد و مانند آن از چهار سمت نگه دارنده‌هایی به منظور تقسیم بار سقف و محلی برای نصب پرده‌های اطراف است. اما تفاوت این تخت با مورد قبلی در چیست. تخت قبلی به دلیل شرایط و ویژگی‌هایی که در آن وجود داشت و بر شمرده شد در توان همه مردم و همه اقشار جامعه نیست و افرادی که قدرت تمکن مالی آن را دارند امکان بهره مندی از آن را دارا هستند. بر خلاف آن تخت سایه بانی که هزینه‌ی چندانی برای مصرف کننده در پی نخواهد داشت حس و حال یک خانه مجلل را با هزینه‌ای معقول برای آنان به دنبال دارد. ایجاد یک حس باستانی و از طرف دیگر وجود بخش سقفی در این تخت آن را به یک گزینه کاملاً جدی در اتاق‌هایی با سبک‌ها متفاوت بدل کرده است. وجود پرده‌های حریر و توری شکل هم جنبه زیبایی داشته و هم ر مقابله حشرات و سایر عوامل نقش محافظت کننده را ایفا می‌کند. هر چند سبک طراحی و ساخت این تخت مناسب همه دکوراسیون‌ها است، اما در میان انواع تختخواب این تخت برای سبک‌های کلاسیک و سلطنتی پیشنهاد نمی‌شود و تخت مخصوص به همان سبک‌ها باید به کار گرفته شود. وجود الوارهای بزرگ چوبی در دکوراسیون زیر ما را یاد سبک دکوراسیون روستیک یا همان دکوراسیون روستایی می‌اندازد.

تختخواب سایه بانی

نوع دوازدهم: تخت تاجدار

موردی که از خانواده تخت‌های سلطتنتی بوده و در خانه‌های معاصر نیز به کار طراحی خواهد آمد تخت تاجدار است. این تخت که نیمی از طول تخت را با تاج و سقف خود در بر می‌گیرد به عنوان یک تختخواب ترکیبی شناخته شده و تولید کنندگان آن هدف از ایجاد این تختخواب را ایجاد یک فضای باستانی و قدیمی در خانه‌های امروزی تعریف کرده‌اند. مهم‌ترین اصل در انتخاب چنین تختی از میان انواع تختخواب های موجود سلیقه افراد است؛ چرا که مدل کامل‌تری از این سبک را در تخت سلطنتی دیدیم و مدل به روز رسانی شده آن نیز تخت تاجدار بود. محبوبیت این تخت اگرچه به اندازه سایرین نیست، اما نباید آن را در زمره تخت‌های طرد شده دانست.

تخت تاجدار

نوع سیزدهم: تختخواب‌های پنل دار

تخت خواب‌های فلت یا پنل دار که در بخش دکوراسیون‌های امروزی و مدرن بسیار مورد توجه طراحان و علاقه مندان قرار گرفته است نوع جدیدی از تختخواب است که وارد صنعت دکوراسیون شده است. استفاده از اسکلت تمام چوبی و به کارگیری دیواره‌هایی از جنس چوب باعث می‌شود حس خوب و لوکس بودن به فضای اتاق دست دهد. در اطراف تخت هیچ زائده یا دیواره‌ای وجود ندارد و با قرار گرفتن تشک بر روی تخت، ارتفاع اولیه تخت نیز بیشتر دیده می‌شود. ملاک ساخت این نوع تخت از میان انواع تختخواب ها راحتی و عدم پیچیدگی آن بوده است. این تختخواب که در کشور آمریکا پر فروش‌ترین و پرطرفدارترین نوع تخت محسوب می‌شود به شدت مورد توجه جوانان قرار گرفته است. علت هم در سادگی و تطبیق سریع و عدو وجود حاشیه‌های جانبی در این مدل است. در بخش زیرین این تختخواب نیز فضای کافی برای ایجاد کشو یا کمد وجود دارد و به کاربردی‌تر شدن آن کمک زیادی خواهد کرد. پنل‌های نصب شده بر روی تخت وزن زیادی نداشته و همین موضوع جا به جایی آن را سهل‌تر از سایرین خواهد کرد. سادگی این تختخواب باعث شده تا بتواند در هر اتاقی برای خود جایی باز کند و نگرانی ها بابت عدم سازگاری در سبکی خاص را ازبین ببرد.

تخت تاجدار

نوع چهاردم: تختخواب جکدار

همان طور که از عکس این تخت قابل مشاهده است این نوع تخت تمرکز خود را  بر روی ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره سازی لوازم گذاشته است. راه حلی که در خانه‌های کوچک و یا افراد مجرد بسیار کاربردی بوده و موجب صرفه جویی‌های مالی نیز می‌گردد. تنوع مدلی در این بخش به درون تخت باز می‌گردد که ممکن است چه فضاهایی در زیر بستر شما تقسیم بندی شده باشد. رویه این تختخواب‌ها معمولاً با تشک‌های استاندارد آماده می‌شود و قسمت زیرین با چرم یا پارچه‌های مقاوم پوشانده می‌شود تا محلی مناسب برای نگهداری لوازم شما باشد. پایه‌های نسبتاً متوسط و ارتفاع زیاد جک باعث می‌شود بدون ایجاد دردسر لوازم از دورن آن خارج یا به آن وارد شود. برای این که تخت از هر گونه تکان یا تعلیق در امان باشد از پایه‌های یک تکه که تماماً با سطح زمین در تماس هستند استفاده شده است. حالت فنر و نگه دارنده‌ی جک تخت نکته ظریفی در ساخت این مدل است تا بدون نیاز به کمک کسی استفاده از آن بسیار راحت شده باشد. تنها نکته منفی این تخت، وزن نسبتاً بالای آن است که موجب می‌شود به راحتی در اتاق قابل حمل و تغییر مکان نباشد.

تختخواب جکدار

نوع پانزدهم: تخت روزانه

این تخت با چهره خاص خود در نگاه اول به یک تختخواب سفری یا مبل تختخواب شو دیده می‌شود، اما در واقع یک تخت خواب میهمان محسوب می‌شود، چیزی که از میان انواع تختخواب ها این مورد به زیبایی به آن توجه کرده است. این تخت که قابل استفاده در اتاق یا نشیمن و هر فضایی حتی بیرون منزل ( تراس یا روف گاردن ) است در طول روز نقش‌های زیادی را ایفا می‌کند تا هنگامی که شب فرا برسد و آماده انجام مأموریت خود یعنی تبدیل به یک تختخواب راحت و نرم بشود. کار این تخت در روز مانند یک مبل راحتی، یک کاناپه، یک لاوست و حتی یک مبل تک نفره است، اما شب هنگام فقط یک تختخواب خواهد بود. موارد سازنده این تخت معمولاً به دلیل بالا بردن عمز و کیفیت ساخت آن از جنس فلز می‌باشد که به صورت صیقل خورده یا رنگ شده زیبایی خود را به رخ می‌کشاند. انتخاب این تخت با عنوان تختخواب میهمان یک ایده هوشمندانه در خانه است تا ضمن رعایت زیبایی محی دغدغه‌های شما را در پذیرایی از میهمانانتان کم کند.

تخت روزانه

نوع شانزدهم : تختخواب‌های بادی

در میان انواع تختخواب ها، تخت خواب بادی یکی از انواع جدید است که به تازگی وارد خانه‌ها شده و برای خود جایگاهی دست و پا کرده است. این تختخواب‌های بادوام که در ابتدای عرضه آنها به بازار قیمت‌های سرسام آوری داستند زمانی که با استقبال عمومی همراه شدند، به تولید انبوه رسیده و قیمت کنونی آنها به سطح معقولی رسیده است. تخت‌های بادی که از مواد مستحکم و لایه‌های UPV در ساختشان استفاده می‌شود با قابلیت نظافت راحت و سریع محبوبیت‌های زیادی برای خود بدست آورده‌اند. روش استفاده از آنها به این صورت است که یا با پدال‌هایی باد درون آنها را افزایش داد تا به حد نرمال برسند و یا با موتورهای الکتریکی خودشان به صورت هوشمند باد مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند. کاربری این تخت‌ها در ابتدا برای موارد پزشکی شامل کمر دردها، بیماری‌های اختلالات خواب، پشت درد و استرس بود که رفته رفته مورد اقبال عمومی قرار گرفته و وارد دکوراسیون خانه‌ها شد. مزیت‌های بسیاری از این تخت وجود دارد که قابل بیان کردن است از جمله حمل آسان، جا به جایی و تغییر مکان راحت، بدون سر و صدای ناشی از فنرهای تخت و … اما عیب بزرگ آن‌ها در بخش تعمیر یا بازشازی آن‌ها نمایان می‌شود که با اشتباهی کوچک موجب سوراخ شدن و آسیب به تخت خواهد شد و در نتیجه شما را تا هنگام اصلاح خطا از داشتن تخت محروم خواهد کرد.

تختخواب‌های بادی

نوع هفدهم: تختخواب‌های آبی

تختخواب آبی یک تخت شناور و معلق در آب است که در زیر بستر خود مقدار قابل توجهی آب جمع شده است. این نوع تخت نیز برای مصارف پزشکی ابداع و به کار برده می‌شد تا اینکه مانند تختخواب‌های بادی وارد چرخه دکوراسیون منازل شد. عنصر شفا دهنده این تخت یعنی آب، باعث شده است تا هر کسی که دچار ناراحتی‌های عصبی بوده و خواب نامنظمی دارد به سراغ این تخت‌های فوق العاده برود. این تخت برای بیماران آسم مانند معجزه عمل کرده و تأثیر شگفت انگیزی در کاهش حملات آسم در طول شب را در پی داشته است. پیشنهاد می‌شود در کنار تخت‌های معمول خود گزینه تخت آبی را نیز در نظر داشته باشید. فرایند تولید این تخت‌ها اگر چه پیچیده است اما کارایی آسان و راحت آنها این تخت را موردی چشم نواز و سحر انگیز کرده است. نگهداری آسان و عدم نیاز به رعایت نکات خاص از مزایای دیگر این  تختخواب است که ما آن را از میان انواع تختخواب ها برای شما برگزیدیم.

تختخواب‌های آبی

نوع هجدهم: تختخواب‌های تاشو یا کمجا

در خانه‌های امروزی که اکثراً نیز به صورت آپارتمانی با فضای داخلی محدود هستند نیاز به یک تختخواب تاشو بسیار حس می‌شود. این تخت‌ها که برای فضاهای بسیار کوچک ساخته شده‌اند یا به صورت ایستاده بر روی دیوار جمع می‌شوند و یا به حالت یک نشیمن یا مبل در می‌آیند. وجود  طاقچه و کمد در این تخت‌ها باعث می‌شود در هنگام جمع شدن به یک بخش تزییناتی بدل گشته و فضای خانه را زیباتر نشان بدهند. شیوه جمع شدن عمودی تخت‌های تاشو که با نام مورفی در دنیا معروف شده‌اند به صورت کمدهای دیواری نیز دیده می‌شوند و همین تنوع بالا در نحوه بسته شدن و عدم اشغال فضا، حضور آنها را در خانه‌های آپارتمانی پر رونق کرده است. قیمت تمام شده کم و در عین حال سادگی و زیبایی همه مواردی است که دست به دست هم داده‌اند تا ایده آل ترین تختخواب موجود برای فضاهای کوچک در اختیار شما قرار گیرد و از آنجا که کمبود فضا در این روزها یک مشکل اساسی برای خانواده‌ها است، محبوبیت تختهای مورفی روز به روز در حال افزایش است.

تختخواب‌های تاشو یا کمجا

نوع نوزدهم: تخت‌های قابل تنظیم

از نامش پیدا است که هر قسمتی که نیاز به تغییر و تنظیم داشته باشد را فقط در این تختخواب می‌توانید بیابید و آن را انجام دهید. همه این تغییرات و امکانات برای تنظیم به این خاطر است که تخت شما با بدن شما به سازگارترین حالت ممکن برسند. گزینه‌هایی برای بالا بردن سرو گردن در هنگام مطالعه یا هنگام بیماری تعبیه شده است که با فشردن یک دکمه به راحتی این تنظیم ارتفاع صورت می‌گیرد. حالت گرم کننده و سرد کننده قابلیت دیگری است که در این تخت‌ها گنجانده شده تا شما را به راحت‌ترین حالت ممکن به خواب ببرد. تنظیمات ناحیه گودی کمر که محل بسیار حساسی هنگام خواب است، باعث می‌شود شما در آینده دچار آسیب‌های ستون فقرات نشوید. وجود کنترل‌های مرکزی و دستگاه هدایت کننده در این تخت‌ها باعث شده راحتی شما در سریع‌ترین و آسان‌ترین حالت ممکن در دسترس شما قرار گیرد. باید ذکر کنیم که این تختخواب‌ها مخصوص مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نیست و امروزه در منازل افرادی که به سلامتی خود اهمیت بسیار می‌دهند و یا از ناراحتی‌های خاصی رنج می‌برند نیز دیده می‌شود. تخت‌های قابل تنظیم که در میان انواع تختخواب ها گرانترین ( ممکن است با تخت‌های سلطنتی و عتیقه هم قیمت باشند ) نوع آن هستند که با توجه به نیازهای افراد و همین طور سطح مالی آنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تخت‌های قابل تنظیم

نوع بیستم: تختخواب پَر

تختخواب تشکیل شده از پر که بر روی قسمت فوقانی تخت قرار می‌گیرد برای این منظور ساخته شده تا راحتی چند برابر به شما اعطا کند. اگر قصد خرید یک تخت پر دارید به یاد داشته باشید که این تخت‌ها بیش از اندازه نرم نباشند، چرا که باعث آسیب به کمر خواهند شد. این تخت‌های جانبی که همانند تشک هستند بر روی زمین نیز قابل استفاده بوده و الزامی به وجود تخت ندارند. خوابیدن بر روی تخت‌های پردار مانند خواب بر روی ابرهای آسمان است.

تختخواب پَر

کیسه‌های خواب نیز بخشی از کالای خواب محسوب می‌شوند که در سفر یا در مکان‌های خاص به کار می‌روند و با اینکه جز تختخواب محسوب نمی‌شوند، ولی کارایی شبیه به تخت خواب مسافرتی دارند از این رو در این بخش از آنها نیز نام برده شد.

کیسه‌های خواب

با توجه به مطلب فوق و آشنایی با انواع تختخواب ها ، اکنون شما چه نظری در مورد تختخواب خانه خود دارید. آیا در خرید برای تختخواب بعدی خود تغییری در تصمیمتان ایجاد شده است ؟ برای در میان گذاشتن نظرات خود با ما درنگ نکنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.2 / 5. تعداد امتیازات 46

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...