نکات خرید تختخواب ؛ چگونه مناسبترین تختخواب را بخریم؟

نکات خرید تختخواب

خواب یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدن است. داشتن خواب نامناسب به دلیل خوابیدن روی یک تخت ناراحت و غیر استاندارد می‌تواند بر سلامتی، احساسات و قدرت تفکر ما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین دانستن نکات خرید تختخواب مناسب، امری مهم و حیاتی است که در این پست از مجله مبل و دکوراسیون توکامگ به آن پرداخته‌ایم. با ما و نکات خرید تختخواب همراه باشید.

عوامل موثر بر نوع تختخواب عبارتند از مقدار بودجه مورد نظر شما، اندازه اتاق خواب و سایز بدن شما. این عوامل بر اندازه تشک و تخت موثر هستند. شما می‌توانید با تحقیق، آزمایش تخت و مشورت با افرادی با آگاهی در این زمینه، مناسب‌ترین تخت را برای خود انتخاب کنید. ما نیز در این پست سعی کرده‌ایم پیرامون نکات خرید تختخواب توضیحاتی را برای شما فراهم کنیم. ما این نکات را به سه بخش تقسیم کرده‌ایم: انتخاب تشک مناسب، انتخاب ابعاد و شکل مناسب تخت و پیدا کردن مناسب‌ترین قیمت.

بخش اول: معرفی و انتخاب تشک مناسب برای تخت خواب

نکات خرید تختخواب - تشک فنردار

۱ – تشک فنر دار چیست؟

تشک فنردار رایج‌ترین نوع تشک است و تقریبا همه مغازه‌های تشک فروشی این نوع تشک را دارند. حتما تا حالا روی تشک‌ها فنردار خوابیده‌اید. تشک‌های فنردار استاندارد را بوسیله تعداد فنرهای آن‌ها تشخیص می‌دهیم. معمولا هرچه شمار فنر در یک تشک بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. ولی تنوع قیمت در این نوع محصولات بسیار زیاد است. البته تشک معمولا جدا از تخت به فروش می‌رسد و به عبارتی جزء وسایل مشمول سرویس خواب نمی‌شود.

نکات خرید تخت - تشک فومی

۲ – تشک فومی چیست؟

جنس تشک‌های فومی از فوم ارتجاعی-حرارتی است. این نوع فوم هم نرم و هم راحت است. فوم برای افرادی مناسب است که می‌خواهند تشک بسیار نرم باشد. تشک فومی معمولا گران‌تر از تشک فنری است؛ زیرا این تشک به شکل بدن فردی در می‌آید که روی آن دراز می‌کشد. به همین دلیل تشک فومی ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد و برای برخی غیر مناسب.

برای مثال، افرادی با مشکل مفاصل ممکن است با تشک‌های فومی راحت‌تر باشند. یا برخی فراد می‌گویند که تشک فومی برای آن‌ها زیادی گرم است.

اگر نمی‌خواهید تشک شما زیادی نرم باشد و حرارت بدن شما را در حین خواب افزایش دهد، بهتر است تشک فومی را فراموش کنید و از تشک فنری استفاده کنید که هم سفتی مناسبی دارد و هم خنک‌تر است.

نکات خرید تختخواب - تشک بادی

۳ – تشک بادی چیست؟

سفتی و نرمی تشک بادی را می‌توان بنا به نیاز شما تغییر داد و تنظیم کرد. این کار را می‌توان با استفاده از پمپ باد الکتریکی انجام داد. تشک بادی از دو بخش مجزا تشکیل شده است که می‌توان آن‌ها را با استفاده از کنترل‌های از راه دور تنظیم کرد. کیسه‌های هوایی روی فنرهای داخلی این تشک وجود دارند که می‌توان سفتی و نرمی آنها را تنظیم کرد.

در بیشتر موارد، تشک‌های بادی یک روکش فومی هم دارند. اگر شما و همسرتان بر سر انتخاب تشک‌های فومی و فنری اختلاف نظر دارید، می‌توانید تشک‌های بادی را نیز در نظر بگیرید.

نکات خرید تختخواب

 ۴ – دیگر موارد مهم در انتخاب تشک

در مورد انتخاب تشک، علاوه بر نوع تشک، موارد مهم دیگری نیز دخیل هستند. برای مثال، شاید برایتان مهم باشد که تشکی بخرید که به محایط زیست آسیبی نمی‌رساند. یا شاید تشکی بخواهید که زوایای آن قایل تنظیم باشد. برای اطمینان از داشتن بهترین انتخاب حتما قبل از خرید تشک در مورد ویژگی‌هایی که مد نظر شماست تحقیق کافی داشته باشید.

نکات خرید تختخواب

۵ – اندازه مناسب تشک

شاید راحتی و بزرگی جای خوابتان برای شما خیلی مهم باشد. حتی اگر مجرد باشید هم می‌توانید از تشک‌های دو نفره استفاده کنید. تشک‌های سایز کینگ و کویین برای شما مناسب‌ترین گزینه هستند.

سایز‌های دو نفره، فول سایز، کینگ و کویین اندازه‌های استاندارد تشک هستند. با این حال اگر بازهم این سایزهای استاندارد برای شما کوچک باشد، می‌توانید از سایز کالیفرنیا کینگ استفاده کنید. ابعاد این تشک عبارتند از ۱۸۲ سانتیمتر در ۲۱۳ سانتیمتر.

نکات خرید تختخواب - تست تشک

۶ – راحتی تشک را تست کنید

طوری که همیشه می‌خوابید، روی تشک دراز بکشید و ببینید در آن حالت روی تشک راحت هستید یا خیر. پوزیشن خود را روی تشک عوض کنید و تمام حالت‌های خوابیدن ممکن را امتحان کنید. اگر دو نفری روی تخت میخوابید از همسرتان نیز بخواهید تشک را امتحان کند و یا حتی هر دو همزمان را امتحان کنید تا پس از خرید و موقع خواب اذیت نشوید.

بخش دوم: انتخاب شکل و ابعاد مناسب برای تخت

نکات خرید تختخواب - اندازه‌گیری ابعاد اتاق

۱ – اندازه‌گیری ابعاد اتاق

یکی از موارد مهم در رعایت نکات خرید تختخواب این است که ابعاد اتاقتان را اندازه بگیرید. زیرا اندازه ابعاد تخت به اندازه ابعاد اتاق خوابتان بستگی دارد. اگر قبل از خرید تخت، تشک را خریده‌اید، بهتر است تشک را در جایی قرار دهید که می‌خواهید تخت را در آنجا بگذارید. سپس خواهید دید که تشک شما چقدر از فضا را اشغال می‌کند و در نهایت متوجه می‌شوید که ابعاد مناسب تخت شما چقدر باید باشد.

اندازه‌های استاندارد برای تخت، مانند تشک، عبارتند از: دونفره، فول سایز، گکینگ و کویین. ابعاد تخت دونفره ۹۹ در ۱۷۸ سانتیمتر است. ابعاد تخت فول سایز ۱۳۷ در ۱۹۰ سانتیمتر است. ابعاد تخت کویین ۱۵۲ در ۲۰۱ سانتیمتر است و ابعاد تخت کینگ ۱۸۳ در ۲۱۳ سانتی متر است.

نکات خرید تخت - ارتفاع تخت و تشک

۲ – ارتفاع مناسب برای تخت

ابتدا ارتفاع تشک خود را اندازه بگیرید. بعد تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید ارتفاع تختتان از تشک بیشتر باشد یا کمتر. اگر تشکتان ارتفاعی بالغ بر ۱۰ سانتیمتر داشته باشد، ممکن است بخواهید ارتفاع تخت بلندتر از ارتفاع تشک باشد. اگر ارتفاع تشک بلند باشد، احتمالا ارتفاع تخت باید کوتاه‌تر از تشک باشد. البته هیچ قانون خاصی برای انتخاب ارتفاع تخت و تشک وجود ندارد و شما می‌توانید بنا به سلیقه خود ارتفاع یکسان یا متفاوتی برای تخت و تشک خود انتخاب کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که ارتفاع تخت و تشک با هم نه آنقدر زیاد باشد که به سختی بتوانید روی آن بروید و نه آنقدر کوتاه که به زمین چسبیده باشد و به سختی از روی آن بلند شوید.

نکات خرید تختخواب

۳ – تخته انتهایی تخت

متناسب با قد شما، می‌توان تصمیم گرفت که بهتر است انتهای تخت بسته یا باز باشد.  اگر طول تخت کم باشد، پا و سر شما مرتبا با سر و انتهای تخت برخورد خواهد کرد. بر اساس قد خودتان تصمیم بگیرید که می‌خواهید تختتان انتهایی باز یا بسته داشته باشد.

نکات خرید تختخواب

۴ – تخت‌های باکس‌دار

تخت باکس‌دار فضایی را برای گذاشتن وسیله‌های کم جا برای شما فراهم می‌کنند. می‌توانید از باکس یا کشوی زیر تخت به عنوان کشوی لباس‌هایتان استفاده کنید. به این نوع تخت‌ها تختخواب جک دار نیز می‌گویند.

۵ – انتخاب رنگ و شکل تخت

در نظر داشته باشید که رنگ و شکل تخت، با کلیت دکوراسیون اتاق خواب شما هماهنگی داشته باشد. می‌توانید برای انتخاب تخت از یک متخصص دکوراسیون داخلی کمک بگیرید یا مجله‌های اینترنتی چیدمان و دکوراسیون داخلی را بخوانید.

بخش سوم: پیداکردن بهترین قیمت

نکات خرید تختخواب

۱ – عجله نکنید

در خرید هیچ کدام از وسیله‌های خانه عجله نکنید و اولین چیزی را که دیدید نخرید. به اندازه کافی تحقیق کنید و مطمئن شوید که از انتخاب خودتان پشیمان نم‌یشوید.

۲ – زمان مناسب خرید

بهترین زمان برای خرید مبلمان و وسیله‌های چوبی در تابستان است. در فصل‌های دیگر همیشه سر تولید‌کنندگان به شدت شلوغ است و ممکن است کیفیت مناسبی به شما تحویل ندهند و یا تحویل کار به شما با تاخیر همراه باشد.

در ضمن حواستان باشد که نزدیک به مناسب‌های خاص مانند عید نوروز هرگز خرید نکنید. اگر قصد خرید ضروری مبلمان دارید و نمی‌توانید تا تابستان صبر کنید، حتما دو تا سه ماه قبل از عید این کار را انجام دهید.

نکات خرید تختخواب - خرید آنلاین

۳ – در زمان خرید اینترنتی دقت کنید

در زمان خرید اینترنتی هر محصولی، حتما از اعتبار سایت فروشنده اطمینان حاصل کنید. سعی کنید از سایت‌هایی خرید کنید که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند یا سایت‌هایی که اطرافیان شما بارها و بارها از آن‌ها خرید موفق داشته‌اند.

۴ – خرید مقایسه‌ای کنید

محصولات فروشگاه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و قیمت یک محصول مشابه را در فروشگاه‌های مختلف با هم مقایسه کنید. گاهی محل قرارگیری فروشگاه و اجاره‌بهای ملک فروشگاه، بر روی قیمت یک محصول با کیفیتی مشابه در یک محل دیگر، تاثیر می‌گذارد.

۵ – محصولاتی را بخرید که گارانتی راحتی و کیفیت داشته باشند

گارانتی راحتی و کیفیت تضمین می‌کند که اگر یک تخت، راحتی و کیفیت ادعا شده را نداشته باشد، می‌توانید آن را تعویض کنید یا پس بدهید. این نوع گارانتی بیشتر در فروشگاه‌های اینترنتی ارائه می‌شود که شما قبل از خرید، امکان تست تخت و تشک را در آن‌ها ندارید.

۶ – به دنبال حراج‌ها و تخفیف‌ها باشید

در برخی فصول سال، برخی محصولات به حراج گذاشته می‌شوند. برخی از سایت‌های فروش اینترنتی نیز، برخی از کالاهای خود را هر هفته یا هر ماه با تخفیف‌های قابل ملاحظه‌ای ارائه می‌دهند. می‌توانید وقتی بودجه مورد نظر شما آماده بود، به سایت‌های فروش اینترنتی بروید و محصولاتی با کیفیت و تخفیف‌های خوب را شکار کنید.

مطمئنا این نکات خرید تختخواب مناسب برای شما مفید خواهد بود. حتما در نظر داشته باشد که در هنگام خرید هر مبلمانی ابتدا تحقیق کنید و بعد اقدام کنید. همچنین به سبک دکوراسیون اتاق خواب خود نیز توجه داشته باشید و با توجه به دکوراسیون اتاق خواب خود، مدل‌های جدید سرویس خواب کلاسیک و یا مدل‌های سرویس خواب مدرن را انتخاب کنید.

برگرفته از: www.wikihow.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد امتیازات 12

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.