امروزه یک اتاق خواب بدون سرویس خواب با تمام اجزایش تقریبا غیر قابل تصور است. یکی از اجزای اصلی و پر کاربرد سرویس خواب، میز‌های پاتختی هستند که کاربردهای بسیاری در اتاق خواب و در کنار تخت دارند. ما در این مطلب از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ قصد داریم به این سوال پاسخ بدهیم که پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟ با ماهمراه باشید.

پاتختی سرویس خواب چیست؟

سرویس خواب از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام علاوه بر کاربرد‌های گوناگون، زیبایی‌های خاص خود را دارد. اجزاء سرویس خواب، شامل موارد زیر می‌باشد:

۱. آینه

۲. میز آرایش

۳. تخت

۴. پاتختی

۵. پاف

۶. کمد لباس

۷. صندوقچه

البته این اجزاء به دلیل اینکه سبک مبلمان در طول تاریخ تغییر کرده است و هریک از تولیدکنندگان، موارد خاصی را مهم‌تر می‌دانستند این اجزاء دچار تغییر شده است و مواردی که امروزه جزء عناصر اصلی سرویس خواب به شمار می‌روند شامل تخت، میز پاتختی، میز آرایش، آینه، کمد و پاف می‌باشد. ما در این مطلب قصد داریم از بین این اجزاء به بررسی ماهیت و کاربرد میز پاتختی بپردازیم.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

وجود میز پاتختی یکی از ملزومات اتاق خواب محسوب می‌شود. میز‌های کوچکی که در دو طرف تخت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اصطلاحا پاتختی نامیده می‌شود. شکل ظاهری میز‌های پاتختی همانند میز‌های معمولی است و تفاوت آن با سایر میز‌ها در یک یا دو محفظه و کشوی آن است.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

همانطور که در بالا مشاهده کردید ما به این سوال که پاتختی سرویس خواب چیست به اختصار پاسخ دادیم. در ادامه اطلاعاتی درباره انواع پاتختی، کاربرد آن‌ها و تفاوت میز پاتختی با سایر میز‌ها در اختیار شما قرار می‌دهیم.

تفاوت میز کنار تخت و پاتختی سرویس خواب چیست؟

شاید در نگاه اول تصور کنید که میز کنار تخت و میز پاتختی تفاوتی ندارند. نظر شما به لحاظ مسائل فنی درست است، ولی از نظر ظاهری وجود یک یا دو کشو و کمد، این دو را از یکدیگر متمایز می‌کند. تفاوت میز کنار تخت و پاتختی را می‌توانید در تصاویر زیر ببینید.

انواع میز پاتختی سرویس خواب چیست؟

اولین نسل از میز‌های پاتختی اغلب به شکل کابینت‌‌هایی بدون کشو بود. اما در طی سالها با به روز شدن دکوراسیون‌های گوناگون، در مدل‌های فرانسوی، ایتالیایی و اسپانیایی با قرار دادن یک کشو و یک فضای محصور شده مانند کمد، به کاربردی شدن این میز کمک کردند. در سالیان اخیر طراحان دکوراسیون، برای اجتناب از قرار دادن میز پاتختی در اتاق خواب و برای استفاده بهینه از فضا‌، در کنار تخت، محفظه‌هایی مانند کتابخانه تعبیه کرده‌اند البته با استفاده از این نوع تخت، امکان استفاده از آباژور یا چراغ مطالعه را از دست خواهید داد.

میز پاتختی شناور

یکی از میز‌های خوبی که می‌توان برای کنار تخت خواب در نظر گرفت میز‌های شناور یا همان شلف دیواری است. از محاسن این میز‌ها این است که به شما اجازه می‌دهد تا در هر ارتفاعی که می‌خواهید و البته در کنار تخت نصب کنید. همانطور که در تصویر زیر می بینید این میز دارای یک کشو و یک قفسه است.

میز پاتختی نیم دایره

امروزه به دلیل وجود مشکل کمبود فضا در اغلب منازل، استفاده از میز‌های پاتختی نیم دایره انتخاب خوبی برای استفاده بهینه از فضاست.

میز پاتختی پایه بلند

میز پاتختی کوتاه

میز پاتختی لپ تاپ

میز پاتختی دو طبقه

میز پاتختی یک کشو و کمد

میز پاتختی یک کشو و قفسه

میز پاتختی با یک قفسه

میز پاتختی یک کشو

میز پاتختی دو کشو


میز پاتختی سه کشو

میز پاتختی شناور سنتی

میز پاتختی با سنگ مرمر

میز پاتختی متحرک

انتخاب میز پا‌تختی

در این بخش از این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ویژگی‌های مهم در انتخاب پاتختی سرویس خواب چیست؟ انتخاب درست میز پا‌تختی به شما کمک می‌کند تا سال‌های سال از آن در اتاق خوابتان بهره بگیرید.

ابتدا باید تخت‌ را به عنوان نقطه کانونی اتاق خواب در نظر بگیریم و همه اجزاء اتاق خواب را باید با آن ست کرد. در مرحله دوم برای انتخاب درست میز پاتختی، باید سبک دکوراسیون اتاق خوابتان را در نظر گرفته و به تناسب آن میز پاتختی مدرن یا کلاسیک خود را انتخاب کنید که البته انتخاب شما با توجه به نوع سرویس خواب انتخابی‌تان یعنی سرویس خواب کلاسیک و یا سرویس خواب مدرن خواهد بود.

کاربرد پاتختی

حال که راجع به ماهیت و انواع میز پاتختی به ارائه مطالبی پرداختیم بهتر است بدانید که کاربرد میز پاتختی سرویس خواب چیست.

در واقع یکی از کاربردی‌ترین اجزاء سرویس خواب میز پاتختی است. این میز جایی برای نگه‌داری از تمام چیز‌‌هایی است که از آخرین ساعات شب تا اولین لحظات صبح به آنها نیاز دارید. میز پاتختی، محل مناسبی برای قراردادن آباژور یا چراغ مطالعه، ساعت، کتاب یا حتی لیوان آب برای شب‌های طولانی است. این میز‌ها، در طرح‌ها و اشکال مختلف در بازار موجود می‌باشد. میز‌های پاتختی، دو کاربرد اصلی دارند.

اول اینکه این میز‌ها حالت تزیینی دارد در صورتی که شما در اتاق خواب خود از وسایل تزیینی استفاده نمی‌کنید میز پاتختی یکی از عناصری است که می‌توانید از آن برای تزیین اتاق خواب استفاده کنید.

دومین کاربرد اصلی پاتختی‌ها این است که طبقه‌بندی کننده وسایل مورد نیاز شما می‌باشد. حتی برخی افراد، از میز پاتختی برای مرتب کردن لباس‌های خود استفاده می‌کنند.

متاسفانه امروزه بسیاری از وسایل اطراف انسان‌ها مانند تلفن همراه و نمایشگر‌ها از نور آبی استفاده می‌کنند. استفاده طولانی مدت از این وسایل سبب آسیب رسیدن به چشم‌ها می شود پس بهتر است برای ساعاتی هر‌چند کوتاه از این وسایل دوری کنید و با مطالعه کتاب، چشمان خود را استراحت دهید. قطعا در زمان خواب، یکی از بهترین مکان‌های در دسترس برای قراردادن کتاب‌ها، میز پاتختی است.

یکی از شرایطی که در کارکرد میزپاتختی تاثیر گذار است شرایط آب و هوایی است. شاید این جمله از نظر شما تعجب برانگیز باشد، اما قطعا بارها برای شما نیز پیش آمده که در فصول سرد سال همه وسایلی که نیاز دارید را روی میز پاتختی قرار می‌دهید. همانطور که در هنگام بیماری کشو‌ها و قفسه‌های این میز‌ها مملو از دارو‌های مختلف می‌شود.

وسایلی که می‌توانید روی این میز قرار دهید محدود به موارد بالا نمی‌شود. میز پاتختی شما می‌تواند محل مناسبی برای قرار دادن لوازم آرایشی، ساعت، جواهرات و مهم‌تر از همه یک لیوان آب باشد.

تزیین میز پاتختی

از آنجا که میز‌های پاتختی کوچک و دم دستی هستند اغلب در تزیین آن‌ها، سهل انگاری می‌شود. تا آنجا که اغلب زوج‌هایی که با مشکل کمبود فضا در اتاق خواب خود مواجه هستند مرتکب اشتباه شده و در زمان خرید سرویس خواب، میز پاتختی را از لیست خرید خود حذف می‌کنند.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

آباژور

ابتدایی‌ترین تزیینی که می‌توانید برای میز پاتختی خود در نظر بگیرید استفاده از آباژور و چراغ مطالعه است. با توجه به اینکه این میز در اتاق خواب استفاده می‌شود به کار بردن آباژور با فضای آن هماهنگی بیشتری دارد. از آنجا که روشنایی و نور در رمانتیک کردن فضای اتاق خواب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، توکامگ به شما پیشنهاد می‌کند تا با هدف ایجاد نور ملایم در اتاق خواب از بالب‌های کوچک استفاده نمایید.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

ساعت‌های رومیزی

اگر علاقه‌ای به استفاده از آباژور یا چراغ مطالعه ندارید می‌ توانید از ساعت‌های رومیزی استفاده کنید. ساعت‌ها نوعی وسیله تزیینی روی میز پاتختی محسوب می‌شوند. استفاده از انواع ساعت‌های مدرن، قدیمی و شماطه‌دار حسی نوستالژیک را در ذهن تداعی می‌کند. استفاده از ساعت، روی میز پاتختی به شما این امکان را می‌دهد تا هر زمان که بخواهید روزتان را آغاز کنید.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

تلفن‌های تزیینی

استفاده از تلفن نیز برای تزیین میز پا‌تختی انتخاب مناسبی است. البته از آنجا که امروزه در اغلب منازل تلفن‌های همراه جایگزین تلفن‌‌های ثابت شده است می‌توان از تلفن‌های قدیمی و دکوری استفاده کرد. برخی نیز با استفاده از پایه، تبلت خود را روی میز نگه داشته و به راحتی از آن استفاده می‌کنند.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

قاب عکس

اگر می‌خواهید میز پاتختی خود را مانند اغلب زوج‌های جوان، از لحاظ احساسی و رمانتیک تزیین کنید، قاب عکس انتخاب خوبی می‌باشد. قطعا با خود خواهید گفت که استفاده از قاب عکس در اتاق‌ها کاری قدیمی و منسوخ شده است اما در جواب شما باید گفت قاب عکس نیز در گذر زمان دچار تغییراتی شده است. شما می‌توانید عکس‌های مورد علاقه خود را روی شیشه چاپ کنید. همچنین استفاده از قاب‌های نورپردازی شده و موزیکال نیز انتخاب‌های مناسبی برای تزیین میز پاتختی است.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

گیاهان آپارتمانی

اگر از تکنولوژی‌های روزمره خسته شده‌اید و می‌خواهید شب‌ها را دور از تکنولوژی و در آرامش باشید استفاده از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی روی میز پاتختی انتخاب مناسبی است. البته در انتخاب این گیاهان دقت کنید و توجه داشته باشید که برخی گیاهان در طول شب، گازهای سمی تولید می‌کنند.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

نور‌های بیدار کننده (Light bulb)

هیچکس دوست ندارد فرصت لذت بردن از یک صبح‌ آفتابی را با خواب از بین ببرد، اما امروزه اغلب خانه‌ها فاقد پنجره‌های نورگیر هستند. از این رو دانشمندان دستگاهی را اختراع کرده‌اند که نور خورشید را به شکل جعلی ایجاد می‌کند. این Light bulb نور لازم برای بیدار شدن شما را به صورت تدریجی افزایش می‌دهد. قطعا هرکسی بیدار شدن با این نور را به هشدار‌های ناگهانی تلفن‌های همراه ترجیح می‌دهد.

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

در آخر می‌توانید ساده‌ترین روش، برای ساخت و تزیین میز پاتختی را به روایت تصویر ببینید. همانطورکه می‌بینید شما می‌توانید با مواد اولیه ساده که در دسترس همگان است یک میز پاتختی زیبا بسازید

پاتختی سرویس خواب چیست و چه کاربردهایی دارد؟ توکامگ

امیدواریم با مطالعه این مطلب با عنوان پاتختی سرویس خواب چیست؟ بتوانید بهترین انتخاب و تزیین را در اتاق خواب خود به کار ببرید. نظر شما در مورد این میزهای کوچک، اما پرکاربرد در اتاق خواب چیست؟ چه استفاده‌های خلاقانه دیگری می‌توان از آن‌ها کرد؟ نظرات خود را با ما و خوانندگان توکامگ به اشتراک بگذارید.

به این مطلب امتیاز بدهید: (۲۱ رای, امتیاز: ۴.۲۹ از ۵)
Loading...

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید