از بین انواع مختلف مبلمان، یکی از پرطرفدارترین نوع آن‌ها، مبل سلطنتی است. استفاده از این مبلمان، در منزل شما فضایی مجلل و پرشکوه ایجاد می‌کند، اما برای ساختن فضایی زیبا و جذاب، صرفا خرید مبلمان سلطنتی کافی نیست و بهتر است نکاتی را در ارتباط با دکوراسیون با مبل سلطنتی مد نظر قرار دهید. ما در این مطلب از مجله مبلمان و دکوراسیون توکامگ، قصد داریم تا به بررسی نکات مهم درباره مبل سلطنتی یا همان مبل استیل بپردازیم. با ما همراه باشید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی و چیدمان خانه با مبلمان استیل | توکامگ

دکوراسیون منزل ایرانی با مبل سلطنتی

مبلمان سلطنتی، به دلیل داشتن تاج و اجرای هنر منبت روی آن، جزء خاص‌ترین مدل‌های مبلمان محسوب می‌شود. خرید مبل سلطنتی و استفاده از آن در منزل تاثیر بسزایی در ایجاد فضایی لوکس دارد. اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به سبک کلاسیک و سلطنتی علاقه دارید مبلمان سلطنتی یا استیل بهترین انتخاب برای شما به حساب می‌آید. پس از انتخاب مبلمان و توجه به نکات مهم در خرید مبلمان سلطنتی، نحوه چیدمان و دکوراسیون مبلمان، اهمیت ویژه‌ای دارد. کاربرد اصلی مبلمان سلطنتی در اتاق پذیرایی بوده و اغلب برای مراسم رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

اصول اساسی دکوراسیون منزل

طراحان دکوراسیون برای چیدمان هر فضا، از اصولی خاص پیروی می‌کنند. از آنجا که مبلمان سلطنتی، فضای زیادی را اشغال می‌کند بهتر است به دقت این اصول را مد نظر قرار دهید. ما در اینجا به ارائه توضیح کوتاهی درباره این اصول بسنده می‌کنیم و سپس نکاتی را به صورت کاربردی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

اندازه‌گیری اتاق پذیرایی

همانطور که گفته شد مبلمان سلطنتی علاوه بر اینکه جزء مبل‌های حجیم و بلند محسوب می‌شود تعداد آن نیز از سایر مبل‌ها‌ بیشتر است. این مبلمان در دو نوع ‌ست مبل استیل ۷ نفره و ست مبل استیل ۹ نفره عرضه می‌شود. بنابراین قبل از خرید مبلمان، ابتدا اندازه اتاق پذیرایی را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که فضای منزل شما گنجایش این مبلمان را دارد.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

تعیین نقطه کانونی

در مرحله دوم یکی از اشیاء یا نقاط مهم اتاق را به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید به عنوان مثال شومینه، پنجره‌‌ای که رو به یک منظره زیبا است، تلویزیون و حتی جهت تابش نور خورشید می‌تواند به عنوان نقطه کانونی تعیین شود. به عنوان مثال اگر نقطه کانونی تلویزیون باشد بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ها، بین مبلمان و تلویزیون سه برابر سایز صفحه نمایش فاصله قرار دهید. البته برخی از طراحان دکوراسیون، قرار دادن تلویزیون به عنوان نقطه کانونی را جزء اشتباهات طراحی دکوراسیون می‌دانند. دلیل این باور صحیح این است که با ایجاد یک جمع خصوصی و به دور از هیاهو‌ها، لحظاتی را به خانواده و میهمانان اختصاص دهید. راه‌حل دیگر این مشکل، این است که از یک ست مبلمان برای تفکیک افرادی که به تماشای تلویزیون می‌پردازند اختصاص دهید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

اجرای نقشه دکوراسیون روی کاغذ

در مرحله سوم سعی کنید با مد نظر قرار دادن اندازه اتاق، مبلمان و نقطه کانونی چیدمان را روی کاغذ پیاده کنید حسن انجام این کار این است که از جابه‌جایی‌های بیهوده جلوگیری خواهد شد. برای پیاده‌سازی بهتر نقشه اتاق، ابتدا تمامی جزئیات اتاق مانند محل قرارگیری شومینه، رادیاتور، سیستم‌های الکترونیکی را بکشید و در آخرین مرحله مبلمان و دیگر اشیاء دکوراسیون را جانمایی کنید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

اولویت‌بندی

در مرحله چهارم ابتدا محل استقرار اشیاء مهم را تعیین کنید به عنوان مثال اول محل قرار‌گیری مبل سه نفره را مشخص کنید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

انتخاب فرش و دکور

مرحله پنجم مختص انتخاب فرش و قرار دادن اشیاء دکوری مناسب درکنار مبلمان می‌باشد. در گذشته فرشی را برای اتاق انتخاب می‌کردند که تمامی نقاط اتاق را بپوشاند اما امروزه برای انتخاب فرش مناسب در کنار مبلمان، فرشی را انتخاب می‌کنند که با قرار گرفتن پایه‌های مبلمان، روی فرش، زیبایی‌ آن تحت شعاع قرار نگیرد. پیشنهاد می‌کنیم مطلب فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی را نیز مطالعه کرده و با انواع چیدمان و دکوراسیون‌هایی که می‌شود با فرش زیبا و اصیل ایرانی در خانه‌ها ایجاد کرد نیز آشنا شوید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

رنگ مبل سلطنتی

یکی دیگر از نکاتی که در دکوراسیون با مبل استیل اهمیت زیادی دارد رنگ مبلمان است که در این مرحله باید مد نظر قرار دهید. اغلب مردم، مبلمان سلطنتی را به رنگ طلایی می‌شناسند و برای ایجاد فضای تشریفاتی و لوکس از این رنگ بهره می‌گیرند.

ست کردن رنگ پارچه مبلمان با سایر اشیاء، در دکوراسیون، اهمیت ویژه‌ای دارد. برای هماهنگ کردن رنگ‌های دکوراسیون، می‌توانید به مطالب مربوط به ست کردن رنگ‌ها با یکدیگر مراجعه کنید. نکته مهمی که در این زمینه باید به آن توجه کنید این است که هماهنگ‌سازی رنگ‌ها باهم ضرورتا به معنای تکرار آن‌ها نیست. استفاده از رنگ‌های تکراری در منزل، نتیجه‌ای جز یکنواختی و خسته‌کننده شدن فضای منزل به همراه نخواهد داشت.

مبل سلطنتی امپرطور

برخی از افراد، در انتخاب رنگ، از رنگ‌های متضاد استفاده می‌کنند. سعی کنید بین رنگ مبلمان و فرش و سایر اشیاء، تضاد فاحشی وجود نداشته باشد. رنگ‌های ملایم بهترین رنگی است که می‌توانید برای فرش در نظر بگیرید.

دکوراسیون مبلمان

مرحله هفتم به نحوه دکوراسیون مبلمان اختصاص دارد. بلندی و حجیم بودن مبلمان سلطنتی از جمله مشکلاتی است که چیدمان آن را سخت می‌کند. اگر فضای کافی برای قرار دادن مبلمان در اختیار دارید، کار چیدمان، بسیار راحت‌‌تر می‌شود. ما در اینجا به ارائه نکاتی درباره نحوه دکوراسیون با مبل سلطنتی می‌پردازیم.

 • سعی کنید بین مبل‌ها فاصله زیادی نگذارید بهتر است همه مبل‌ها را گرد یک میز قرار دهید. حتی اگر فضای زیادی را در اختیار دارید نباید فاصله بین مبلمان‌ها بیش از دو متر باشد.
 • بین مبلمان و دیوار کمی فاصله بگذارید. ایجاد فاصله کوچک بین دیوار و مبلمان سبب می شود تا زیبایی‌های مبلمان شما بیشتر به چشم بیاید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

 • سعی کنید مبل‌های دو نفره و سه نفره را در مقابل یکدیگر قرار دهید. در واقع قرار دادن دو جسم بزرگ در کنار هم علاوه بر اینکه سبب شلوغی و بی‌نظمی اتاق می‌شود از زیبایی اتاق نیز می‌کاهد.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

 • در صورتی که قصد دارید از مبلمان‌ یا میز ناهار‌خوری در کنار مبلمان سلطنتی استفاده کنید، ساده‌ترین راه برای جداسازی فضا‌ها ازهم استفاده از مبل‌های سه نفره یا دو نفره است. راه‌حل دیگر این مسئله استفاده از پارتیشن است. البته از آنجا که مبلمان سلطنتی فضای زیادی را اشغال می‌کند، توکامگ به شما پیشنهاد می‌کند که از استفاده بیش از حد وسایل، در اتاق پذیرایی خودداری کنید.

 • استفاده بیش از حد از وسایل تزیینی و گران قیمت، دو مشکل را برای شما به وجود می‌آورد اول این که مجبور می‌شوید در تمام لحظات با احتیاط حرکت کرده و فشار روانی زیادی را تحمل کنید. دوم این که استفاده بیش از حد از دکور‌های گران قیمت، فضایی سنگین را بر منزل شما حاکم می‌کند.
 • بسیاری از افراد از میز‌های عسلی به عنوان میز تزئینات استفاده می‌کنند به همین جهت هنگام استفاده از آن مجبور به جا‌به‌جایی می‌شوند. برای حل این مشکل بهتر است میز‌های عسلی را طوری قرار دهید که علاوه بر اینکه هریک از مبل‌ها به یک میز عسلی دسترسی داشته باشند نیازی به جابه‌جا کردن آن‌ها نیز نباشد.
 • برخی، با هدف داشتن فضای بیشتر دراتاق پذیرایی سعی می‌کنند مبلمان سلطنتی را دور تا دور اتاق بچینند که این کار، تداعی کننده فضا‌های رسمی و اداری است و زیبایی دکوراسیون را از بین می‌برد. برای اجتناب از این اشتباه، مبلمان را نامنظم بچینید؛ به عنوان مثال قطعات کوچک و بزرگ را به صورت تلفیقی در کنارهم بچینید.

اگر در فکر ایجاد یک فضای رسمی هستید بهتر است مبل‌ها را قرینه یکدیگر قرار دهید. برای ایجاد قرینه در دکوراسیون با مبل سلطنتی می‌توانید مبل سه نفره را به عنوان خط تقارن قرار دهید و در دو سوی آن از مبل‌های تک نفره استفاده کنید. اگر در فکر ایجاد فضایی صمیمی هستید از چیدن مبلمان به شکل قرینه خودداری کنید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

از به کارگیری مبل‌های سه نفره و دو نفره در کنار هم خودداری کنید.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

برای راحتی عبور و مرور و سهولت در پذیرایی، مبلمان‌ را وسط اتاق نچینید. با چیدن مبلمان در اطراف اتاق، می‌توانید فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید. راه‌های ورودی به اتاق پذیرایی نباید به وسیله مبلمان مسدود شود. حتی‌الامکان بین قسمت ورودی و کاناپه‌های بزرگ بیش از یک متر و از مبل‌‌های تک نفره بیش از نیم متر فاصله قرار دهید.

نکات مهم و کاربردی در چیدمان و دکوراسیون خانه با مبل استیل

 1. مدل های مبل سلطنتی در دو مدل ۷ نفره و ۹ نفره در بازار عرضه می‌شود. درصورتی که فضای کمی برای چیدمان مبلمان، در اختیار دارید بهتر است از مبل‌های ۷ نفره استفاده کنید؛ چرا که برای چیدن مبل‌های ۹ نفره در فضای کوچک، مجبورید مبل‌ها را به هم بچسبانید و این کار سبب شلوغی و بی‌نظمی منزل شما می‌شود. بنابراین در هنگام خرید مدل جدید مبل سلطنتی، به تناسب مبل‌ها با فضای منزل خود توجه کنید.
 2. برای زیبا‌تر به نظر رسیدن دکوراسیون با مبل سلطنتی ،چیدمان‌های متفاوتی وجود دارد که بهترین آن‌ها، چیدمان گرد است. از آنجا که در این نوع چیدمان، مبل‌ها به شکل دایره، حول یک نقطه کانونی چیده می‌شوند سعی کنید در تعیین نقطه کانونی دقت کنید به عنوان مثال در منازلی که شومینه وجود دارد، شومینه می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
 3. اگر مبلمان شما دارای منبت‌کاری‌های پر نقش و نگار و پارچه‌های شلوغ است، برای جلوگیری از ایجاد فضایی شلوغ و نا‌آرام بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:
  • از فرش‌ها و پرده‌های با نقش و نگار‌های ریز یا شلوغ استفاده نکنید.
  • روی دیوار اتاق‌ پذیرایی بیش از حد از تابلو استفاده نکنید.
  • از به کارگیری کاغذ دیواری‌های شلوغ و پرنقش و نگار خودداری کنید.دکوراسیون با مبل سلطنتی
 4. ارتفاع مبلمان سلطنتی نیز در نحوه چیدمان آن اهمیت ویژه‌ای دارد. در صورتی که ارتفاع سقف منزل شما کوتاه است، توکامگ به شما پیشنهاد می‌کند که از مبلی استفاده کنید که ارتفاع آن با سقف منزل تناسب داشته باشد. تفاوت ارتفاع مبلمان را می‌توانید در تصاویر زیر ببینید.
دکوراسیون با مبل سلطنتی
ارتفاع مناسب
دکوراسیون با مبل سلطنتی
ارتفاع نامناسب

5. نحوه دکوراسیون با مبل سلطنتی اهمیت زیادی دارد. چیدمان نامناسب مبلمان سلطنتی، سبب ایجاد فضایی ناخوشایند در منزل شما می‌شود. در منازل کوچک، بزرگی ابعاد مبلمان و کمبود فضا سبب می‌شود که دکوراسیون فشرده و نا‌خوشایندی داشته باشید. البته مشکل نحوه چیدمان منحصر به منازل کوچک نیست. در منازل بزرگ نیز افراد به دلیل عدم توانایی برای پر‌کردن اتاق، فضا‌هایی را بی‌هدف خالی می‌گذارند.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

6. شکل مبلمان نیز یکی از مسائل مهمی است که در شکل دکوراسیون با مبل سلطنتی اهمیت فراوانی دارد. در هنگام خرید مبلمان به ابعاد و شکل مبلمان دقت کنید تا تمام اجزاء آن باهم تناسب داشته باشند. همانطر که در تصویر زیر می‌بینید شکل مبل‌ها باهم متفاوت است.

دکوراسیون با مبل سلطنتی

امیدوارم مطالعه این مطلب با عنوان دکوراسیون با مبل سلطنتی به شما عزیزان در چیدمان منزل، کمک کرده باشد. شما هم نظرات خود را در مورد چیدمان و دکوراسیون با مبل سلطنتی با ما و خوانندگان توکامگ به اشتراک بگذارید.

اگر مدل های مبلمان استیل یا همان سلطنتی را پسندیدید؛ برای مشاهده جزئیات بیشتر این مبل بر روی مطلب راهنمای خرید مبل سلطنتی کلیک کنید.

به این مطلب امتیاز بدهید: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Loading...

16 نظرات

 1. سلام خسته نباشید من خیلی از مدل‌های مبل شما خوشم میآید آیا به کشور سوئد هم پست می‌شود خواهش میکنم جواب را برایم بنویسید خیلی متشکرم روزتان بخیر

  • سلام و درود خدمت شما
   بله امکانش هست، اما به خاطر نوسانات ارزی و وضعیت بازار ارز، حدود ۲۰۰۰ یورو هزینه ارسال مبلمان خواهد بود.

 2. سلام و خداقوت بابت مطالب خوبتان
  فرش فیلی ، درب خواب سفید مشرف به پذیرایی،میز تلویزیون سفید صدفی با مبل استیل طلایی درانتخاب رنگ پارچه مبل میخواستم کمک بگیرم چه رنگی باشه که فضا رو گرم و بزرگ نشان بده

  • سلام و درود خدمت شما.
   با توجه به اینکه طراحی مبلمان استیل تاثیر زیادی در انتخاب رنگ مبل داره و از طرفی هم پارچه های مبل استیل معمولا طرح دار هستند، نمیشه نظر قطعی در مورد انتخاب رنگ برای پارچه داد؛ برای همین پیشنهاد می‌کنیم مطلب ست کردن رنگ ها با یکدیگر رو مطالعه کنید و با توجه به اون، و البته با توجه به سلیقه خودتون یکی از رنگهای ماسب که با وسایل خونه تون ست میشه رو انتخاب کنید.

  • سلام و درود خدمت شما
   احمد جان توکامارت ارسال به تمامی نقاط ایران رو داره و ارسال تمام محصولات به سراسر کشور هم رایگان هست و هیچ هزینه ای برای ارسال محصولات خریداری شما از توکامارت دریافت نمی‌شه. مدل‌های مبلمان سلطنتی توکامارت رو می‌تونید تو قسمت مدل های مبل استیل همراه با قیمت مشاهده کنید

  • سلام و درود خدمت شما
   بله حتما؛ می‌تونید با شماره ۰۲۱-۲۲۲۷۰۹۳۱ تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنند??

  • سلام و درود. بله همه مبلمان سلطنتی توکامارت دارای رنگ بندی های متنوع هستند. زمان تولید و ارسال مبلمان هم بستگی به نوع و مدل مبل و زمان خریداری شده داره و ممکنه که بین ۵ تا ۲۵ روز کاری طول بکشه. برای راهنمایی و اطلاعات بیشتر می‌تونید با شماره تلفن ۰۲۱-۲۲۲۷۰۹۳۱ تماس بگیرید که همکارانم راهنماییتون کنند.

 3. سلام خسته نباشید.
  مبلمان استیل به رنگ طلایی و رنگ پارچه کرم. رنگ پرده ها کرم طلایی و رنگ قالب فرش آبی درباری و طلایی لطفا جهت انتخاب رنگ دیوار های پذیرایی راهنمایی کنید.
  ممنونم.

  • سلام و درود
   برای رنگ دیوار معمولا از چند تا رنگ محدود و از طیف‌های رنگی سفید و کرمی استفاده میشه و با توجه به اینکه شما سه رنگ طلایی، کرمی و آبی درباری رو تو منزلتون دارید، می‌تونید رنگ کرمی به رنگ مبل‌هاتون یا کرمی شبیه به اون رو به عنوان رنگ دیوار اتاق انتخاب کنید.

  • سلام وقتتون بخیر
   اگر مبل کلاسیک یا سلطنتی انتخاب کردید؛ رنگ چوب طلایی مناسب و زیباست
   اما اگر مبل راحتی انتخاب کردید؛ رنگ چوب گردویی فوق العاده میشه.

نظر شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید