مبل سلطنتی یا همان استیل، یکی از انواع مبل‌های محبوب در دکورسیون خانه‌های ایرانی است که نحوه چیدمان مناسب آن در خانه یکی از چالش‌های مربوط به مبل استیل است. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به دنبال خرید مبل سلطنتی هستید، اما با نحوه چیدمان آن آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه با توکامگ و راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل همراه باشید.

در گذشته خانه‌های ایرانی به سبک سنتی با یک فرش و چندین پشتی در کناره‌های دیوار چیده می‌شدند. چندی بعد با الهام گرفتن از صنعت مد کشورهای اروپایی، مبلمان راه خود را به خانه‌های ایرانی پیدا کرد. اکثر افراد به منظور استفاده در کانون اصلی خانه و نقطه طلاقی بین نشیمن و تلویزیون، از مبل استفاده می‌کردند. برخی از افراد هم در پذیرایی منزل خود برای شیک‌تر شدن دکوراسیون از مبل استفاده می‌کردند. در مطلب پیش رو شما را با چیدمان مبل و مخصوصاً مبل سلطنتی در محیط منزل بیشتر آشنا می‌کنیم تا برای نوروز خانه‌ای متفاوت داشته باشید.

نکات مهم و راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل

در ابتدا برای خرید و چیدمان مبل در منزل باید به فضا و محیط اطراف خود دقت کنیم. فضای خانه که با یک فرش پوشیده شده، شبیه به یک تابلو نقاشی است که هنر ما به آن روح و جلا می‌دهد. به عنوان مثال همان طور که در مطالب مبل استیل چیست و تفاوت مبل استیل با کلاسیک اشاره کردیم، چیدن دو دسته مبل سلطنتی در یک آپارتمان کوچک نه تنها جلوه‌ای زیبا به منزل ما نمی‌دهد، بلکه دست و پا گیر و خسته کننده است. از همین رو به شما توصیه می‌کنیم در قدم اول به محیط پیرامون خود توجه لازم را داشته باشید.

نکاتی که در زمان چیدمان مبل سلطنتی در منزل باید رعایت شوند

در زمینه چیدمان اگر مطابق با نظریه پردازان صنعت مد رفتار و عمل کنیم، بدون شک نوآوری و خلق ایده را برای فضای خانه به حداکثر ممکن می‌رسانید. برخی از نکات کلیدی که در زمان چیدمان مبل سلطنتی باید به آن توجه شود، شامل موارد زیر است که به اختصار در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

 • اندازه فضای داخلی
 • مشخص کردن نقطه مرکزی یا کانونی
 • اولویت‌بندی در ایجاد فاصله
 • چیدمان متقارن
 • نوع چیدمان
 • رنگ بندی مبل
 • تفکیک فضا از هم
 • چیدمان تلفیقی
 • سهولت در استفاده از میز عسلی
 • چیدمان اداری ممنوع!

راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل های ایرانی - توکامگ

اندازه فضای داخلی در دکوراسیون مبل سلطنتی

اولین موردی که در زمان چیدمان مبل های سلطنتی باید به آن توجه شود محیطی است که مبل باید در آن قرار بگیرد. به عنوان مثال شما اگر در خانه یا آپارتمانی کوچک زندگی می‌کنید، مبل سلطنتی شاید گزینه مناسبی برای خانه شما نباشد. چرا که مبل‌های سلطنتی در مقایسه با مبل‌های راحتی ارتفاع بلندتری دارند از همین رو چیدمان آن در خانه‌های کوچک توصیه نمی‌شود. مبل‌های سلطنتی امروزه در اندازه‌های ۷ نفره و ۹ نفره در بازار موجود هستند و در مقایسه با مبل‌های راحتی فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با نحوه چیدمان این نوع خانه‌ها، مطالب چیدمان مبلمان در اتاق‌های نشیمن کوچک و نکاتی برای چیدمان خانه‌های کوچک را از دست ندهید.

راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل های ایرانی - توکامگ

مشخص کردن نقطه مرکزی برای چیدمان مبل سلطنتی

امری بسیار مهم که در زمان چیدمان مبل سلطنتی در خانه‌ها باید رعایت شود، توجه به نقطه مرکزی اتاق است. اغلب مبل‌ها در نزدیکی شومینه و در مجاورت با تلویزیون در منزل چیده می‌شوند. باید فاصله مناسب برای چیدمان رعایت شود. به عنوان مثال مبل‌های سلطنتی نباید دقیقاً در کنار شومینه قرار بگیرد، زیرا به مرور زمان در فصل زمستان گرمای آن به مبل آسیب می‌زند. یا بر فرض برای چیدمان مبل سلطنتی در اتاق نشیمن توصیه می‌شود فاصله آن با میز تلویزیون به خوبی رعایت شود. نزدیک بودن بیشتر از حد به تلویزیون در طولانی مدت به چشم آسیب وارد می‌کند که البته این نکته در مورد چیدمان هر نوع مبلمانی در منزل بایستی رعایت شود. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با نقطه کانونی، مطلب نقطه کانونی در دکوراسیون خانه و راهکارهای ایجاد آن را مطالعه کنید.

تبدیل دیوار به نقطه کانونی
نمونه‌ای از نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی خانه

 

اولویت‌بندی در ایجاد فاصله مبل‌های سلطنتی

در زمان چیدمان مبل‌های سلطنتی، که اغلب در پذیرایی از آن‌ها استفاده می‌شود، توصیه می‌کنیم فاصله بین آن‌ها به خوبی رعایت شود. فضای خانه شما اگر جای خالی زیاد دارد چند نکته را در نظر بگیرید. ابتدا اینکه مبل‌ها را به دیوار مثل پشتی به سبک قدیم تیکه ندهید. از مبل به عنوان کانون توجه اتاق استفاده کنید. یعنی با کمی فاصله از دیوار سعی کنید آن‌ها را در اطراف یک میز بچینید. مورد دوم اینکه اگر به اندازه کافی فضا دارید دلیل نمی‌شود که فاصله بین مبل‌ها را زیاد کنید، زیرا در زمان مکالمه بین افراد صدا به صدا نمی‌رسد و یا برای جابجایی چیزی باید بلند شد و کار را به انجام رساند که شاید زیاد جالب نباشد.

راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل های ایرانی - توکامگ

 چیدمان متقارن مبل‌های سلطنتی

چیدمان متقارن و قرینه در مبل‌های سلطنتی توصیه می‌شود. چرا که این امر سبب می‌شود جنبه تشریفاتی در فضای خانه بیشتر حکم فرما شود. توصیه ما این است که دو مبل مشابه به هیچ عنوان در کنار هم چیده نشود. به عنوان مثال مبل‌های هفت نفره دارای دو کاناپه سه نفره و دو نفره هستند که این دو کاناپه در کنار یکدیگر جلوه‌ای زیبا به فضای خانه شما نمی‌دهند. منظور از قرینه بودن این است که در چیدمان مبل استیل نه نفره کاناپه سه نفره و در دو طرف آن یک مبل یک نفره قرار داده شود. همچنین می‌توانید از صندلی‌های مهمان برای چیدمان در کنار کاناپه‌های دو نفره بهره ببرید.

 نوع چیدمان خانه با مبل‌های سلطنتی

چیدمان مبل‌های سلطنتی به مراتب از مبل‌های راحتی به سلیقه بیشتری نیازمند است. شما می‌توانید از قالی‌های خوش رنگ و نگار خود در مرکز چیدمان استفاده کنید. همچنین می‌توانید در کنار مبل‌های سلطنتی به جای استفاده از عسلی از یک میز شطرنج کمک بگیرید. این امر علاوه بر اینکه به زیباتر شدن فضا کمک می‌کند، برای مدتی مهمان‌های شما را نیز سرگرم خواهد کرد.

رنگ بندی مبل سلطنتی

اغلب افراد به منظور جلا دادن و پر زرق و برق نشان دادن فضا از مبل‌های استیل و سلطنتی استفاده می‌کنند. حال اگر به چیدمان تشریفاتی علاقمند هستید، توصیه می‌شود به رنگ‌بندی طلایی مشکی، طلایی قرمز، طلایی سفید و هر تمی که رنگ طلایی چاشنی خود دارد بیشتر توجه کنید. رنگ طلایی به لوکس بودن فضا بسیار بیشتر کمک می‌کند. همان طور که در مطلب ویژگی‌های اصلی مبلمان سلطنتی نیز اشاره کردیم، رنگ طلایی یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های این نوع مبل‌ها به شمار می‌رود.

راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل های ایرانی - توکامگ

 تفکیک فضا با چیدمان مبل سلطنتی

مبل‌ها را باید به گونه‌ای در فضا قرار داد که رفت و آمد برای مهمان و میزبان دشوار نباشد. به عنوان مثال استفاده زیاد از حد وسایل دکوری بر روی میزها و اطراف مبل‌ها سبب می‌شود مدام دست به عصا راه بروید. ایجاد کردن یک فضا شیک و ساده نیازی به چیدمان وسایل گران قیمت در اطراف مبل‌های سلطنتی ندارد. این مدل از مبل‌ها خود چهره‌ای از شکیل بودن و اصیل بودن را به نمایش می‌گذارند؛ از همین رو توصیه می‌شود زیاد فضای اطراف آن را شلوغ نکنید تا راه رفتن در اطراف آن برای شما آسان شود.

چیدمان تلفیقی مبل‌های سلطنتی

اگر برای چیدمان مبل‌های سلطنتی به اندازه کافی به صورت طولی و عرضی فضا دارید، ما به شما چند توصیه می‌کنیم. در ابتدا اگر میز ناهار خوری دارید آن‌ها را در مجاورت مبل‌های سلطنتی قرار دهید. البته نوع چیدمان به شکلی نباشد که جفت در جفت هم چیده شوند. به راحتی با یک کاناپه سه نفره یا دو نفره می‌توانید فضا را به دو قسمت تقسیم کنید و از فضا نهایت استفاده را ببرید. همچنین استفاده از پارتیشن برای جدا سازی فضا گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای است.

راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل های ایرانی - توکامگ

سهولت در استفاده میز عسلی مبل سلطنتی

به شما توصیه می‌کنیم میزهای عسلی مبلمان سلطنتی را در دسترس قرار دهید. بارها همه ما شاهد این بوده‌ایم که میزهای عسلی را برای چیدمان دکوری مورد استفاده قرار داده‌اند و از همین رو استفاده از آن‌ها برای افراد ممکن نیست. توصیه می‌شود میزهای عسلی در نزدیکی مبل‌ها قرار گرفته شود و فاصله آن از مبل در حدی باشد که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد. این امر سبب می‌شود شما در حین پذیرایی مدام مشغول جابجا کردن میزهای عسلی نباشید و به راحتی از مهمانان خود پذیرایی کنید.

چیدمان اداری در دکوراسیون مبل های سلطنتی ممنوع!

اغلب ما عادت داریم مبل‌های سلطنتی را به صورت ردیفی در کنار هم بچینیم. به شما توصیه می‌کنیم دور این کار را یک خط قرمز بزرگ بکشید. چیدمان ردیفی شما را به دکوراسیون سالن‌های انتظار بیمارستان نزدیک می‌کند و یا چیدمان مستطیلی شکل شما را به سبک سالن‌های باشگاه می‌رساند! به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم قدری مبل‌های سلطنتی را با بی‌نظمی خاص شکل و حالت دهید. این امر علاوه بر جلوه دادن بیشتر مبل‌های سلطنتی به زیباتر شدن فضای خانه شما نیز کمک می‌کند.

راهنمای چیدمان مبل سلطنتی در منزل های ایرانی - توکامگ

توصیه نهایی برای چیدمان مبل سلطنتی

به شما توصیه می‌شود از رومیزی برای میز وسط استفاده نکنید. این کار علاوه بر این که قدیمی شده است نیاز به هزینه کردن نیز دارد. استفاده از یک سینی قدیمی، یک ظرف یادگاری علاوه بر تجدید خاطره، به شما کمک می‌کند سبکی جدید به خانه خود بیاورید. توصیه دیگر ما به شما استفاده نکردن از کاور بر روی مبل‌های سلطنتی است. با زیبایی مبل‌های سلطنتی چشم های خود را نوازش کنید و با پوشاندن کاور بر روی آن‌ها خود را از زیبایی آن‌ها محروم نکنید.

نظر شما در مورد چیدمان مبل سلطنتی در منزل چیست؟ نظرات و ایده‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مشاوره رایگان خرید انواع مبل: 021-22270931

به این مطلب امتیاز بدهید: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Loading...

2 نظرات

 1. با سلام
  من میخواهم از ایران یک سرویس مبلمان خریدار کنم و میخواستم بدانم که ایا ارسال مبل به اروپا امکان دارد یا خیر =

  ممنونم میشوم اگر در اسرع وقت به من اطلاع بدهید

  حمید عظیمی
  ادرس المان شهر مونیخ

  • سلام و درود.
   متاسفانه در حال حاضر امکان ارسال به خارج از ایران وجود نداره، اما به خاطر درخواست‌های متعدد برای ارسال مبلمان به کشورهای خارجی دیگه، واحد لجستیک توکامارت در حال بررسی و پیگیری این مورد هستند.

نظر شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید