راهنمای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

راهنمای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک یکی از چالش‌های زندگی آپارتمانی امروزی است که بسیاری از ما درگیر آن هستیم. در این مطلب از توکامگ تعدادی از روش‌های چیدمان مبلمان را برای بهینه سازی فضای اتاق‌های کوچک و زیباسازی آن‌ها ارائه می‌دهیم. توجه داشته باشید قبل از خرید این مدل مبلمان، حتما راهنمای خرید مبل راحتی را در مجله توکامگ مطالعه کنید و نکات کلیدی آن را در چک لیست خود یادداشت کنید. با ما همراه باشید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

گاهی اوقات سخت‌ترین تصمیمات برای دکوراسیون منزل، چیدمان وسیله‌هایی است که از قبل آن‌ها را داریم. مثلا چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک، یکی از دغدغه‌هایی است که اکثر افراد درگیر آن هستند و سوالات زیادی در این باره می‌پرسند. اما تنها با کمی خلاقیت در نوع دکور و چیدمان مبلمان می‌توان فضای یک اتاق کوچک را بزرگتر، دلبازتر، دنج‌تر و آرامش بخش‌تر جلوه داد. در صورتی که در آپارتمانی کوچک زندگی می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم مطب راهنمای چیدمان مبلمان در اتاق نشیمن کوچک را که در آن به بررسی راهکارهایی برای چیدمان مبل در فضاهای کوچک پرداخته‌ایم، از دست ندهید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

اولین کاری که در چیدمان مبل در فضای کوچک باید انجام دهید این است که مشخص کنید کدام یک از مبل‌هایتان در استفاده ضروری و مهم‌تر است؟ مثلا بزرگترین قطعه مبل خود را در نظر گرفته و نوع چیدمان خود را بر حسب آن انجام دهید. همین طور هیچ وقت مبلمان خود را بصورت منسجم کنار دیوار قرار ندهید و بگذارید مبل‌ها از دیوار فاصله داشته باشند. می‌توانید مبل را با کمی فاصله از دیوار قرار دهید و از پشت آن برای قرار دادن یک قفسه یا کشو استفاده کنید تا منظره اتاق با به چشم آمدن قفسه بهم نریزد و از طرفی از قفسه نیز برای کارهای مختلف استفاده کنید. توجه کنید که فاصله مبلمان از دیوار، یکی از نکات مهم طراحی دکوراسیون داخلی است و به همین خاطر بایستی به آن توجه ویژه‌ای شود.

اگر شما در منزل خود یک مبل با طول زیاد دارید، می‌توانید آن را در وسط اتاق و رو به دیوار قرار دهید. در ادامه نیز جلوی مبل و چسبیده به دیوار، می‌توانید تلوزیون خود را بگذارید و یک یا دو مبل تک نفره را بصورت زاویه‌دار  کنار آن قرار دهید تا همه افراد بتوانند آن را مشاهده کنند. در این صورت تلویزیون را به عنوان نقطه کانونی دکوراسیون منزل خود انتخاب کرده‌اید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

اما اگر شما مبل ال (L) شکل دارید و می‌خواهید آن را در منزل خود استفاده کنید، آ‌‌‌ن‌ را کنج دیوار قرار ندهید. در این صورت بهتر است قطعات مبل کوچکتر را با کمی فاصله از دیوار و کنار هم بگذارید. بین آن‌ها نیز می‌توانید یک میز عسلی بگذارید که دسترسی به لیوان یا ظرف میوه برای مهمانان راحت‌تر باشد. در رو به روی آن‌ها نیز مبل بزرگتر را طوری قرار دهید که یک ضلع آن رو به روی مبل‌های تک نفره و یک ضلع آن رو به روی تلوزیون باشد تا همه بتوانند تلوزیون را تماشا کنند. در فضای وسط نیز می‌توانید از میز قهوه خوری استفاده کنید. در این باره نیز پیشنهاد می‌کنیم که مطلب چگونه مبل ال را بچینیم، را از دست نداده و با نمونه‌هایی از چیدمان مبل ال شکل آشنا شوبد.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

چیدمان‌های مختلف را در اتاق خود امتحان کنید. ببینید آیا این این چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک اتاق شما را زیبا نشان می‌دهد؟ آیا همه در آن نوع چیدمان احساس راحتی می‌کنند یا خیر. معمولا اکثر مبل‌ها در اطراف شومینه یا تلوزیون چیده می‌شوند؛ پس در فضاهای کوچک، از شومینه یا تلوزیون بعنوان نقطه کانونی و مرکزی منزل استفاده کنید، و مبل‌های خود را مدل‌های مختلف اطراف آن بچینید و آن‌ها را امتحان کنید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

همچنین معمولا در مقابل مبلمان یک میز قرار می‌گیرد. حواستان باشد میز و مبل‌ها را با فاصله‌ای قرار دهید که هرکس خواست پایش را جابجا کند یا از اتاق بیرون برود مشکلی نداشته باشد. می‌توانید فاصله میز با دیوار یا تلوزیون را کمتر کرده و فاصله بیشتری بین میز و مبل بگذارید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

توجه کنید که نقطه کانونی دکوراسیون نیازی نیست همیشه شومینه و یا تلویزیون باشد و بسته به شکل اتاق و سلیقه شما این نقطه می‌تواند تغییر کند. شما می‌توانید نقطه کانونی را میز قهوه خوری یا مرکز اتاق فرض کنید و مبل‌ها را اطراف آن بچینید. در این صورت یک نقطه کانونی متفاوت در فضای اتاق کوچک خود خواهید داشت.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

هنگامی که تصمیم گرفتید کدام عنصر در اتاق نشیمن شما باید عنصر کانونی باشد، آن را با قرار دادن صندلی و مبل‌های تکی در جلویش، برجسته‌تر کنید. بدین ترتیب وقتی کسی را دعوت می‌کنید روی آن بشیند، ناخود آگاه برجسته‌تر به نظر می‌آید و بیشتر مرکز توجهات قرار می‌گیرد.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

در چیدمان مبل در خانه به این نکته توجه داشته باشید که تعادل در فضا بسیار مهم می‌باشد. بنابراین شما باید برای هر وسیله خود ابعادی متناسب انتخاب کنید. مثلا در فضاها و اتاق‌های کوچک نمی‌شود چند مبل بزرگ را قرار داد، ولی این امکان وجود دارد که یک مبل بزرگ برای صرفه جویی در فضا و بزرگ جلوه دادن آن در اتاق قرار دارد.

روشنایی هم فاکتور بسیار مهمی در این زمینه به حساب می‌آید. یک اتاق کوچک و تاریک، چند برابر کوچکتر به نظر می‌آید. پس سعی کنید فضاهای کوچک خود را روشن‌تر کنید تا فضای اتاف بزرگتر نشان داده شود. اگر پنجره‌های بزرگ دارید نیز می‌توان گفت خوش شانس هستید و به راحتی می‌توانید فضا را روشن‌تر و دلبازتر نشان دهید. در غیر این صورت، با روشن کردن رنگ اتاق و مبلمان، یا نورپردازی در اتاق می‌توانید کاری کنید تا احساس مورد نظر ایجاد شود.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

اگر شما یک اتاق کوچک و مربع دارید بهترین کار این است که از سه قطعه مبل استفاده کنید؛ بزرگترین مبل را در جهتی از اتاق قرار داده و در دو طرف مبل بزرگتر از میز عسلی استفاده کنید؛ در مقابل آن دو یا نهایتا سه مبل تکی نیز بگذارید  و در فضای وسط هم یک میز باریک قرار دهید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

اگر فضای شما مستطیلی و کوچک است، دو مبل بزرگتر (دو یا سه نفره) را رو به روی هم قرار دهید. در سمت راست آن‌ها دو صندلی تک نفره گذاشته و در سمت چپ یک مبل یک نفره قرار دهید. این نحوه چیدمان در واقع قرینه‌سازی را رعایت کرده و در چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک یک احساس نظم و ترتیب و دلبازی را القا می‌کند. می‌توانید در کنار هر مبل دونفره نیز یک میز کوچک عسلی قرار دهید و در مرکز مبل‌ها نیز از یک میز مستطیل و نسبتا باریک استفاده کنید، که فضای زیادی گرفته نشود.

راهنمای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

اگر تعداد مبل‌های شما زیاد است، مجبور نیستید همه آن‌ها را در یک اتاق جای دهید. می‌توانید متناسب با ظرفیت اتاق، یک مبل دو یا سه نفره در آن بگذارید و جلوی آن نیز یک میز قهوه خوری یا فانتزی قرار دهید.

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

برای چیدمان مبل در فضاهای کوچک، بهتر است مبلمان کوچک را انتخاب کنید. انواع مدل‌های مبل و صندلی‌های رسمی برای اتاق‌های پذیرایی و… وجود دارد. اکثر مبل‌ها بصورت چندتایی هستند که ممکن است یک یا دو قطعه بزرگ و یا خیلی عریض داشته باشند که فضای شما را محدود و تنگ می‌کند.

اگر قصد خرید مبل راحتی دارید، چه خرید اینترنتی مبل و چه خرید از فروشگاه‌های دیگر، صندلی و مبل‌هایی که با فضای کوچک شما همخوانی دارند را انتخاب کنید. می‌توانید از مبل هایی که پشته کوچک‌تر یا باریک‌تر دارند و یا دسته ندارند استفاده کنید تا جلوی دید را نگرفته و فضا را بازتر نشان دهند.

شما از چه ایده‌هایی برای چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک استفاده می‌کنید؟

برگرفته از : homedit.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4.3 / 5. تعداد امتیازات 24

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?