مبل دسته منبتی چیست ؟ ویژگی‌ها، قیمت و راهنمای خرید

مبل خاکستری تیره منبت‌کاری شده

در دنیای مدرن امروز سرویس مبلمان تنوع بسیار زیادی دارد، اما از نظر دسته‌بندی مبلمان در ایران به طور کلی به سه دسته راحتی، استیل و نیمه استیل یا همان مبل کلاسیک تقسیم شده است. در بین این مبل‌ها نوعی از مبلمان به نام مبل‌های دسته منبتی یا مبل دسته منبت داریم که عموماً در رده مبل‌های استیل و کلاسیک قرار می‌گیرند. در این مطلب از توکامگ به معرفی مبلمان دسته منبتی و ویژگی‌های خاصی که این نوع مبل‌ها دارند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مبل دسته منبتی چیست و به چه نوع مبلی گفته می‌شود؟

مبل‌های دسته منبتی یا دسته چوبی منبت کاری شده که با نام مبل دسته منبت نیز شناخته می‌شود، در رده مبلمان استیل و نیمه استیل یا همان مبل کلاسیک قرار می‌گیرد. مبل‌های راحتی به دلیل اینکه از پارچه و الیاف بیشتری در زمان تولید بهره برده‌اند، به نسبت مبل‌های استیل ارزان‌تر به شمار می‌روند و از آنجایی‌که مبل‌های استیل ظریف‌کاری بیشتری دارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند. اما مبل‌های دسته منبتی از مبل‌های نیمه استیل و استیل معمولی گران‌تر در بازار عرضه می‌شوند. علت این گرانی بدون تردید کیفیت بسیار مطلوب و بالای متریال به‌کار رفته در این محصولات، و از طرفی نیز منبت کاری و هنری است که روی مبل دسته منبتی پیاده می‌شود. به عنوان مثال در زمان تولید مبل‌های دسته منبتی باید از چوب‌های بسیار با کیفیت استفاده شود. چرا که زمانی که سرویس مبل دسته منبتی در پروسه تولید قرار می‌گیرد، به دلیل ظریف‌کاری‌های بسیار زیادی که بر روی دسته و پایه‌های مبلمان دسته منبتی یا همان مبل‌های منبت کاری شده صورت می‌گیرد، احتمال شکستن چوب آن‌ها وجود دارد؛ از همین رو در ساخت مبلمان دسته منبتی، همانند مبلمان سلطنتی، از چوبی بهره گرفته می‌شود که توان تحمل ضربات متعدد را داشته و از انعطاف‌پذیری خاصی برخوردار باشد.

مبل دسته منبتی چیست
یک مدل زیبا و جدید مبل دسته منبتی برای خانه های شیک ایرانی

 

ویژگی‌های مبلمان دسته منبتی (دسته منبت یا دسته چوبی)

مبل های دسته منبت استیل و یا کلاسیک در مقایسه با مبل‌های راحتی از کلاف بیشتری در پروسه تولید بهره برده‌اند و به دلیل ریزه کاری‌های بسیار در این نوع مبل‌ها، چوب و متریال مرغوب‌تری در زمان تولید به مبل‌ها ی دسته منبتی اختصاص می‌یابد. از سوی دیگر پشت صندلی و پایه‌های مبل منبت کاری شده به نسبت مبل‌های راحتی بلندتر و صاف‌تر  طراحی و ساخته می‌شوند. اسکلت اصلی مبل‌های دسته منبتی از چوب بهره گرفته و برخلاف مبل راحتی که پارچه بیشتر جلوه گری می‌کند، در این مبلمان چوب جلوه بیشتری برای تماشا دارد. مبل‌های با کیفیت دسته منبتی عموماً در زمان نشستن جیرجیر نکرده و پایه‌های آن نیز لق نمی‌زند. این دو نکته از نکات مهم در خرید مبل های استیل و البته کلاسیک است که در مورد مبل‌های دسته منبتی نیز صدق می‌کنند. در نهایت پارچه‌ای که برای مبل‌های دسته منبتی استفاده می‌شود، معمولا هارمونی خوبی با دسته‌های منبت کاری شده مبل دارد. برای مثال در تصویر زیر نمونه‌ای از این نوع مبل‌ها را مشاهده می‌کند که در آن رنگ طلایی دسته‌ها به زیبایی هر چه تمام‌تر با پارچه آبی رنگ مبل ست شده است.

مبل دسته منبتی چیست | مدل مبل دسته منبتی شیک با پارچه آبی و دسته‌های طلایی رنگ منبت کاری شده
مدل مبل دسته منبتی شیک با پارچه آبی و دسته‌های طلایی رنگ منبت کاری شده

 

جنس مبلمان دسته منبتی از چیست؟

مبل‌های دسته منبتی یا همان مبل های دسته چوبی به دلیل طراحی خاصی که در زمان تولید شامل آن‌ها می‌شود، از چوب‌های باکیفیت بهره می‌برند. از آنجایی که چوب استفاده شده در این نوع مبلمان در زمان طراحی نیاز به منبت‌کاری و کنده‌کاری زیاد دارد، باید از انعطاف بیشتری برخوردار باشد. چوب چنار، راش، گردو و یا چوب سفید این مزیت را دارا هستند. بهترین چوبی که در زمان ساخت مبل دسته منبتی استفاده می‌شود چوبی از جنس نراد، است. چوبی که برای منبت کاری دسته‌ها و پایه‌های مبل‌های دسته منبتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عموماً صاف و یکدست می‌باشد. به این دلیل چوب باید صاف و بدون ناهمواری باشد که در حین منبت‌کاری دچار آسیب و شکستگی نشود. البته در برخی از این نوع مبلمان، به خاطر بالا بردن کییفیت، از مواد مصنوعی نیز استفاده می‌شود. پارچه‌های که در زمان تولید مبل‌های منبت‌کاری از آن‌ها استفاده می‌شود نیز معمولا از پارچه‌های مرغوب گل‌دار و مخملی هستند که نمونه‌ای ار آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

قیمت مبل دسته منبتی چگونه است؟

اگر علاقه‌مند به چیدمان خاص و مجلل هستید، بهترین انتخاب برای شما مبل‌های دسته منبتی است. از آنجایی که متریال به کار رفته در مبل‌های دسته منبتی گران‌تر از مواد اولیه سایر مبل‌ها است، قیمت تمام شده آن‌ها نیز به مراتب بالاتر از سایر سرویس مبلمان است. چوب‌های با کیفیت و پارچه‌های مرغوب نیاز به کار و دقت بیشتری در زمان تولید دارند و این نیز دلیلی دیگر برای گران‌تر بودن این نوع مبلمان است. به عنوان مثال در مبل‌های راحتی تمام معمولا دسته‌ها و پایه‌ها به وسیله پارچه پوشانده می‌شود. در مقابل تمام دسته، تاج و پایه مبل استیل و کلاسیک، منبت کاری شده است. همین امر زمان بیشتری را در پروسه تولید به خود اختصاص می‌دهد که سبب افزایش هزینه آن نیز می‌شود.

استفاده از مبل دسته منبتی در دکوراسیون خانه

زمانی که قصد تهیه مبل دسته منبتی را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از این وسیله برای اتاق پذیرایی خود بهره ببرید. مبل‌های دسته منبتی اکثراً با پارچه‌های گل‌دار تهیه و تولید می‌شوند. به همین دلیل شما برای بزرگ‌تر دیده شدن فضا و ساده‌تر دید شدن اتاق و جلوگیری از شلوغی می‌توانید از پارچه‌های ساده در این زمینه استفاده کنید. از سوی دیگر دسته‌های منبت‌کاری شده طلایی، برنز و نقره‌ای این‌گونه مبل‌ها سبب مجلل‌تر شدن دکوراسیون داخلی منزل شما می‌شود. استفاده از رنگ طلایی به عنوان لوکس‌ترین رنگ در دکوراسیون نیز باعث می‌شود که این مبل‌ها زیبایی خاصی به خانه شما بدهند. استفاده هوشمندانه از رنگ طلایی در زمان چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل سبب مجلل‌تر شدن محیط منزل شما می‌شود. شما به راحتی با استفاده از مبل‌های دسته منبتی سلطنتی و کلاسیک می‌توانید یک محیط رسمی و یک چیدمان شیک برای اتاق پذیرایی خود داشته باشید. از طرفی نیز با توجه به اینکه جنس اکثر پارچه‌های استفاده شده در این مبل‌ها از جنس مخمل است، می‌توانید از مزایای استفاده از مخمل در دکوراسیون خانه نیز بهره ببرید.

میل دسته منبتی در دنیای مدرن امروز

در دنیای مدرن امروز برای بهتر دیده شدن باید در برخی موارد بیشتر هزینه کرد. شاید در نگاه اول قیمت مبل دسته منبتی کمی بالا به نظر بیاید، ولی گرانی و با کیفیت بودن آن یک مزیت نیز به شمار می‌آید. زیرا نیاز شما را در دراز مدت برطرف می‌سازد. مبل‌های دسته منبتی به دلیل اینکه از کیفیت و زیبایی خاصی برخوردار هستند، بهترین گزینه برای چیدمان‌های اشرافی به شمار می‌روند و می‌توان از آن‌ها در دکوراسیون خانه‌های سنتی ایرانی نیز بهره برد. تمایل شما به داشتن یک خانه لوکس و شیک سبب می‌شود که وسایل شیک و درجه یک برای این منظور استفاده کنید. از همین رو شما با استفاده از سرویس‌های مبل دسته منبتی می‌توانید به راحتی به این هدف دست پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این نوع مبلمان، مطلب مدل‌های جدید مبل دسته منبتی که در آن به معرفی چند نمونه مبل دسته منبتی کلاسیک و استیل پرداخته‌ایم را نیز مطالعه کنید.


نظر شما در مورد مبل‌های دسته منبتی و استفاده از آن‌ها در دکوراسیون خانه چیست؟ آیا این مبل‌های مجلل و با شکوه را دوست دارید یا اینکه ترجیح می‌دهید از مبل‌های ساده در خانه خود استفاده کنید؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.7 / 5. تعداد امتیازات 6

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

راحله عجم اکرامی
سلام راحله عجم اکرامی هستم طراح دکوراسیون داخلی، مدت 18ساله کار نویسندگی انجام میدم و حدود یک ساله با کار محتوا نویسی آشنا شدم .