راهنمای خرید مبلمان کلاسیک ؛ ویژگی‌ های بهترین مبل کلاسیک

راهنمای خرید مبلمان کلاسیک ؛ ویژگی‌ های بهترین مبل کلاسیک

امروزه استفاده از مبلمان در دکوراسیون داخلی اتاق‌های پذیرایی به حدی فراگیر شده است که یکی از اجزاء اصلی و جدایی ناپذیر فضای منازل به شمار می‌رود. در این مطلب از توکامگ می‌کوشیم تا در قالب راهنمای خرید مبلمان کلاسیک از بین انواع مبلمان، به معرفی ویژگی‌های مهم برای خرید مبلمان کلاسیک بپردازیم. با ما همراه باشید.

مبل کلاسیک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شاید بارها واژه مبل کلاسیک به گوش شما خورده باشد، اما تفاوت آن را با سایر مبل ها ندانید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که مبل کلاسیک چیست و دارای چه ویژگی هایی است؟ مبل‌ها عموماً به سه دسته کلاسیک، استیل و راحتی تقسیم می‌شوند. مبل‌های استیل به مبل های سلطنتی معروف هستند و مبل‌های کلاسیک همان مبل‌های استیل هستند، البته با کمی تغییرات که به مبل‌های نیمه استیل شهرت دارند. همانطور که از نام آن مشخص است، زیبایی در مبل‌های کلاسیک نهفته است. از ویژگی های مبل کلاسیک این است که تلفیقی از راحتی و زیبایی را به نمایش می‌کشد؛ پدیده‌ای که با درهم آمیختن مزایای مبلمان استیل و مدرن به دست صنعتگران ساخته می‌شود. بدین صورت که راحتی قسمت نشیمن در مبلمان مدرن و زیبایی مبلمان استیل در آن تلفیق شده است.

این نوع از مبلمان با توجه به کوچک بودن اغلب آپارتمان‌ها برای زندگی کنونی بشر مناسب می‌باشد. مبل های کلاسیک گویی زمان را متوقف کرده اند و در زمان حال و آینده تمام نیازهای کاربر از مد را عرضه می‌کنند. شاید بتوان گفت که از دید مشتریان بازار مبل زیباترین مبل، مبل کلاسیک است. در ادامه به طور خاص هر یک از ویژگی های مبل کلاسیک که در زیر آمده است را توضیح می‌دهیم.

مبل کلاسیک چیست؟‌ مبل کلاسیک سفید

تاریخچه مبل کلاسیک را بشناسید

مفهوم مبلمان اولین بار در اوایل سال های 3100-2500 قبل از میلاد ایجاد شد. اولین مواردی که برای مصارف خانگی ایجاد شده اند از سنگ ساخته شده اند، زیرا در دوره زمانی نوسنگی چوب به راحتی در دسترس نبوده است. با گذشت سال ها، به ویژه در سال های مدرن، مفهوم مبلمان کاربردی در خانوارها با حفظ جنبه های هنری که در دوره نوسنگی نشان داده شد، به وجود آمد. این امر باعث ایجاد تکه هایی در فرهنگ ما شده است که مبلمان هم کاربردی برای زندگی روزمره ما هستند، هم نوعی از آثار هنری هستند که نگاه کردن به آن ها دلپذیر است.

طراحی اصلی اکثر مبلمان در بیشتر موارد ثابت مانده است. اگرچه مواد و ثبات با تمرکز بیشتر بر راحتی و لوکس بودن در زندگی مدرن، قوی تر و ماندگارتر شده است. تکنیک‌های پیچیده ساخت و ساز مانند منبت کاری حدودا از سلسله مصر باستان شروع شد. تکامل طراحی مبلمان در یونان و روم باستان ادامه داشت. مبلمان قرون وسطی معمولا سنگین و به صورت زینتی بودند. طراحی مبلمان در دوره رنسانس ایتالیا در قرن چهاردهم و پانزدهم گسترش پیدا کرد است. و در قرن هفدهم در اروپای جنوبی و شمالی می‌توان مبلمانی را دید که اغلب به صورت طلاکاری شده بودند. و در نهایت سه چهارم ابتدایی قرن بیستم بود که سبک مدرن یا کلاسیک در طراحی مبلمان به وجود آمد.

اصطلاحات مهم برای خرید مبلمان کلاسیک

در این قسمت از راهنمای خرید مبلمان کلاسیک شما را با اصطلاحات و برخی نکات مهم در خرید مبلمان کلاسیک آشنا می‌کنیم که احتمالا آن‌ها را هنگام خرید بشنوید. از اصطلاحاتی که در زمان خرید مبلمان با آن مواجه می‌شوید اصطلاح کلاف است که به بدنه و چارچوب اصلی مبل گفته می‌شود. در مبلمان کلاسیک به جهت استحکام زیاد چوب درختان نراد، راش، گردو و بلوط، از آن‌ها برای ساخت کلاف مبلمان استفاده می‌شود. در این مبلمان، از چوب ماسیو و روکش‌های طبیعی بهره گرفته می‌شود و به هیچ عنوان از روکش‌های ملامینه و ام دی اف MDF استفاده نمی‌شود. برخی از سازندگان مبلمان نیز به جهت انعطاف‌پذیری کم، از چوب سفید یا همان چوب کاج استفاده می‌کنند که این مسئله از مرغوبیت مبلمان می‌کاهد. برخی با هدف افزایش طول عمر مبل از دو چوب به صورت متصل استفاده می‌کنند، که در اصطلاح به این نوع کلاف دوبل گفته می‌شود که مرغوب‌ترین نوع کلاف محسوب می‌شود.

مبل کلاسیک یا راحتی | مقایسه ویژگی های مبلمان راحتی و کلاسیک

کلاف مبلمان کلاسیک

۱. در صورتی که امکان بازدید از کلاف مبلمان را دارید آن را به دقت مورد بررسی قرار داده و از استحکام آن اطمینان حاصل نمایید. جنس چوب به کار رفته در مبلمان را بررسی نمایید تا از چوب پوسیده یا ترک خورده ساخته نشده باشد.

در اغلب فروشگاه‌ها امکان بازدید کلاف مبل به خریدار داده نمی‌شود در این صورت برای تشخیص مرغوبیت کلاف به صدای غژغژ مبلمان خوب گوش کنید. یکی از دلایل شنیده شدن این صدا عدم مرغوبیت کلاف است. البته از دلایل دیگر این صدا، تراز نبودن پایه‌های مبلمان و اشکال در اتصال قطعات مبلمان نیز می‌باشد.

در شرکت‌های بزرگ تولیدی مبل برای حل مشکل تراز نبودن پایه‌ها از آزمایش کنترل کیفیت شیشه استفاده می‌کنند. در صورت خرید از این شرکت‌ها می‌توانید اجرای این آزمایش را از طرف مقابل بخواهید. اما در کارگاه‌های کوچک این آزمایش انجام نمی‌شود. یکی دیگر از راه‌های تشخیص کیفیت کلاف برگرداندن کامل مبل است.

با مشاهده دقیق کف مبل می‌توانید به نکات ذیل پی ببرید:

 • کلاف به کار رفته دوبل است یا خیر
 • کیفیت نقاط اتصال قطعات مبلمان به یکدیگر را مورد بررسی قرار دهید.
 • در صورتی که تمام قطعات کلاف مبل از یک جنس ساخته شده باشد مقاومت یکسانی نیز خواهد داشت.

البته در صورتی که کلاف، رنگ شده باشد امکان تشخیص، برای کسانی که در این حرفه فعالیت می‌کنند نیز، بسیار سخت است.

۲. به پایه‌های مبل توجه نموده و آن‌ها را با جنس بدنه مبل تطبیق دهید تا مشخص شود که به طور یک تکه و متصل با بدنه ساخته شده یا آن را به صورت جداگانه، و بعداً به بدنه متصل کرده‌اند.

۳. بهتر است امکان جداسازی بخش‌های مختلف مبل اعم از فوم، کلاف و… از یکدیگر وجود داشته باشد تا در زمان بروز خرابی، جدا کردن و تعویض آن به راحتی صورت گیرد.

راهنمای خرید مبلمان کلاسیک

انواع چوب به کار برده شده در ساخت مبل کلاسیک

از اصلی ترین قسمت های ساخت یک مبل چوب به کار رفته در آن است. مهم ترین ویژگی که چوب ها را از یکدیگر متمایز می‌کند سختی آن ها است. چوب بی‌کیفیت در طول مدت منبت‌کاری، شکسته شده و طرح و نقشه مورد نظر روی آن ایجاد نمی‌شود. در نتیجه منبت کاری‌های سالم و بدون شکستگی یا ترک، از نشانه‌های مرغوبیت چوب است. چوب‌هایی که در ساخت مبل کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، در مقایسه با سایر مبل‌ها بسیار مرغوب‌تر هستند. یکی از دلایلی که این گونه مبل‌ها را در میان سایر محصولات مشابه بی‌رقیب جلوه داده است، کیفیت متریال اصلی آن است. از انواع چوب هایی که در مبل‌های کلاسیک به کار برده می‌شوند می‌توان به چوب‌های گردو، نراد، راش، روس، افرا و توسکا اشاره کرد.

این چوب ها در گذر زمان کمتر دچار فرسایش می‌شوند و احتمال خورده شدن آن‌ها توسط حشرات و مورچه ها نیز بسیار پایین است. در حال حاضر بهترین چوبی که برای ساخت مبل های کلاسیک استفاده می‌شود چوب راش است و چوب گردو بعد از آن رتبه بهترین چوب برای مبل کلاسیک را دارد. پایه‌های مبلمان را از دو جهت به دقت بررسی نمایید. یکی از جهت تراز بودن پایه‌ها، که با نشستن بر روی مبل و لق نزدن پایه‌ها به سادگی قابل تشخیص است. دوم اینکه انحنای پایه‌ها زیاد نباشد تا توان تحمل فشار زیاد، را داشته باشد. نکته بعدی در مورد چوب مبل کلاسیک این است که بیشترین رنگ هایی که برای چوب این دسته از مبلمان انتخاب می‌شوند رنگ های قهوه ای و صدفی هستند.

راهنمای خرید مبلمان کلاسیک

کدام رنگ برای مبل کلاسیک بهتر است؟

رنگ‌ آمیزی مبلمان از دیگر نکاتی است که باید در خرید مبل به آن دقت نمایید. از پرکاربردترین رنگ‌هایی که برای مبل کلاسیک استفاده می‌شود و طرفدار دارند، رنگ‌های خنثی مانند رنگ‌های زیر هستند:

 • مبل کلاسیک کرم رنگ
 • مبل کلاسیک رنگ بژ
 • مبل کلاسیک رنگ خاکستری
 • مبل کلاسیک رنگ قهوه ای مایل به زرد

بد نیست که قبل از انتخاب رنگ مبلمان خود، کمی درباره آن رنگ مطالعه کنید تا ببینید ویژگی های هر رنگ از نظر روانشناسی چه تاثیری بر شخصیت شما خواهد گذاشت. رنگ‌های متنوع و گوناگونی در دنیای پیرامون ما وجود دارد که هر کدام برای خود دارای انرژی‌های مختلفی هستند و بر روی بسیاری از آدم‌ها تاثیرگذاری قابل توجهی دارند. برای مثال از رنگ‌هایی که بالا معرفی کردیم، رنگ خاکستری نماد اعتماد و اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، استقلال و رسمیت است. و رنگ قهوه ای نیز نماد زمین، سالم بودن، حمایت، امنیت، حساس بودن، کیفیت و صداقت است.

نکته قابل اهمیت در بحث انتخاب رنگ پارچه این است که شما باید بیشتر از همه چیز به این موضوع دقت داشته باشید که رنگ پارچه ای که انتخاب می‌کنید با دکوراسیون منزل و  دیگر وسایل اتاق پذیرایی شما همخوانی داشته باشد. لازم نیست همیشه تابع مد باشید. ممکن است در یک سال رنگ مد آبی باشد اما هیچ هماهنگی ای با لوازم منزل شما نداشته باشد. پس در انتخاب رنگ مناسب دقت کافی و لازم داشته باشید. نحوه رنگ‌ آمیزی مبلمان نیز از دیگر نکاتی است که باید در خرید مبل به آن دقت نمایید. با نگاه دقیق به سطح چوب و دست کشیدن روی آن می‌توانید از یکنواختی رنگ مبلمان، اطمینان حاصل کنید.

مبل کلاسیک چیست

فوم و اسفنج مبل کلاسیک

نکته‌ دیگری که هنگام خرید و انتخاب مبل کلاسیک باید به آن دقت نمایید، فوم و اسفنج به کار رفته در مبلمان می‌باشد. فوم سرد، گرم، اسفنج ۳۰ یا ۳۵ کیلویی از انواع فوم اسفنج محسوب می‌شود. حتماً به این نکته توجه نمایید که از فوم سرد برای ساخت مبل استفاده شده باشد. فوم سرد، کیفیت بسیار بالاتری نسبت به دیگر فوم‌ها دارد. راهکاری که برای تشخیص فوم سرد و گرم به کار گرفته می‌شود این است که پس از فشار بر روی سطح مورد نظر فوم سرد به سرعت به حالت اولیه بازمی‌گردد؛ اما مدت بازگشت فوم گرم به حالت اولیه کمی بیشتر طول می‌کشد. در صورت استفاده از اسفنج، توجه نمایید که از اسفنج ۳۰ یا ۳۵ کیلویی استفاده شده باشد این گونه از اسفنج به دلیل سفت بودن به زودی تغییر شکل نخواهد داد. در ضمن قابلیت شستشو را نیز داراست.

راهنمای خرید مبلمان کلاسیک

انتخاب صحیح بهترین پارچه مبلی برای مبل کلاسیک

پارچه مبلی یکی از نکات مهمی است که باید در خرید آن دقت کافی به خرج دهید. ضخامت و مقاومت پارچه مبل کلاسیک بسیار مهم است. اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد و ماندگاری لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده می‌شود و کارایی اولیه و زیبایی و جلوه مبلمانتان از بین می‌رود و این امر موجب می‌شود تا شما دوباره هزینه ای متحمل و دست به جیب شوید. به همین‌دلیل در زمان خرید توجه لازم را داشته باشید و با دقت زیاد خرید را انجام دهید که بهترین و مناسب‌ ترین پارچه را برای مبلمان خود انتخاب کنید.

در حال حاضر بیشترین پارچه هایی که برای مبل کلاسیک استفاده می‌شوند، پارچه های ساتن، مخمل و شانل هستند. پارچه های ساتن و شانل هم ایرانی هستند هم ترک. اما معمولا به دلیل قیمت بالایی که پارچه های ترک دارند، از پارچه های ایرانی آن استفاده می‌شود. پارچه های مخمل نیز ترک و چینی دارد، که باز به دلیل قیمت مناسب تر پارچه‌های چینی، از پارچه ترک کمتر استفاده می‌شود. اما این موضوع دلیل بر این نیست که کیفیت پارچه های چینی خوب نباشد. بیشترین مدل پارچه های قابل استفاده مخمل، جاسمین و پورشه هستند. تمام پارچه‌هایی که در این سه دسته قرار دارند از بهترین پارچه‌هایی هستند که می‌توان برای مبل کلاسیک به کار برد و در انتها سلیقه شما است که تصمیم گیرنده نهایی برای انتخاب یکی از این مدل‌ها است.

پارچه مبل کلاسیک

امروزه عمده پارچه‌های موجود در بازار، چینی می‌باشند و به نام ترک به فروش می‌رسند. پس دانستن نکات ذیل درباره نشانه‌های پارچه باکیفیت، خالی از لطف نخواهد بود:

 • به قسمت‌های دوخته شده مبل توجه نمایید. در صورتی که سوراخ‌های ایجاد شده در این نقاط غیرطبیعی و بیش از حد باشد به حدی که اصطلاحاٌ پارچه از این نقاط در حال در رفتن باشد پارچه استفاده شده نا مرغوب است.
 • در مورد مبلمانی که دارای پارچه‌‌های مخمل و به طور کلی پرزدار هستند اگر از پارچه بی‌کیفیت استفاده شده باشد دست کشیدن خلاف جهت خواب پارچه سبب بهم‌ریختگی پرز‌های آن می‌شود و به سادگی به حالت اولیه بر‌نمی گردد.
 • راه دیگری که در مورد تشخیص پارچه‌های پرزدار وجود دارد این است که سعی کنید با ناخن پرز پارچه را تخلیه کنید جدا شدن تار و پود پارچه از یکدیگر نشانه بی‌کیفیت بودن آن است. پرز‌های این نوع پارچه پس از مدت کوتاهی از بین رفته و اصطلاحاً کچل می‌شود.
 • نکته‌ دیگری که درمورد انتخاب پارچه مطلوب حائز اهمیت می‌باشد این است که پارچه کش نیاید.

منبت کاری و طراحی های مبل کلاسیک به چه صورت است؟

مبل‌های کلاسیک بسیار حرفه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند. انتخاب رنگ برای پایه و دسته‌های این گونه مبل‌ها بسیار تخصصی صورت می‌گیرد. همچنین پارچه‌هایی که در ساخت مبل کلاسیک استفاده می‌شود بسیار خوش نقش و نگار و با کیفیت در نوع خود به شمار می‌روند. هم‌خوانی داشتن بسیار زیاد کلاف و پارچه نیز یکی دیگر از مزایای مبل کلاسیک است. از آنجایی که طرح و نقش مبل‌های کلاسیک بسیار ظریف هستند، از چوب‌های با کیفیت برای این منظور استفاده می‌شود.

چوب‌ها در مبل کلاسیک در حین منبت کاری بسیار تراشیده و برش داده می‌شوند و به همین منظور احتمال شکسته شدن و آسیب دیدگی آن‌ها بسیار زیاد است؛ به همین دلیل است که چوب انتخابی برای مبلمان کلاسیک، علاوه بر مرغوب بودن بسیار منعطف نیز می‌باشد. همین منبت کاری ها و ظرافت مبل کلاسیک است که این مدل مبل را به جهت زیبایی از سایر مبل ها متفاوت می‌کند. نکته حائز اهمیت در اجرای این هنر این است که باید خطوط ایجاد شده ساده و در عین حال متقارن باشند. اجرای طرح‌های پیچیده و ریزه‌کاری‌ روی بدنه، پایه و تاج مبلمان از دیگر زیبایی‌های این مبلمان به شمار می‌رود.

منبت کاری مبل کلاسیک

چیدمان مبل کلاسیک در منزل باید چگونه باشد؟

چیدمان مبل در پذیرایی، نقش کلیدی را برای زیبا جلوه دادن خانه شما ایفا می‌کند. پس برای چیدمان مبل کلاسیک خود به طور صحیح و اصولی وقت کافی بگذارید. مبل کلاسیک نیز مانند مبل‌های دیگر اصول چیدمان دارد؛ که با رعایت این اصول، چیدمان و دکوراسیون زیباتری خواهید داشت. به طور کلی سه نوع چیدمان مبل کلاسیک وجود دارد، که از رایج ترین چیدمان ها است و در هر منزلی با هر متراژی به درستی جای می‌گیرد. این چیدمان‌ها عبارت است از:

 • چیدمان گرد
 • چیدمان مربع شکل
 • چیدمان مستطیل شکل

البته، انواع چیدمان های دیگر مانند چیدمان مبل گوشه دیوار، یا روبروی هم نیز وجود دارد که می‌توانید مبل کلاسیک خود را آنگونه بچینید. اما اغلب مردم از همین سه روش استفاده می‌کنند. در آخر باید قبل از چیدمان، فضای اتاق نشیمن خود را اندازه گیری کنید و بسنجید کدام طرح چیدمان برای شما مناسب است.

چیدمان مربعی مبل کلاسیک

قیمت مبل کلاسیک و عوامل تاثیرگذار بر آن

از بین سه نوع مبلمانی که در مقدمه نام بردیم، به ترتیب مبل استیل گران ترین قیمت را دارد و سپس مبل کلاسیک و بعد از آن مبل راحتی است. اما در بازار ایران این گونه نیست. در ایران به دلیل ظرافت و منبت‌کاری های بیشتر مبلمان کلاسیک، این سبک از مبلمان قیمت بالاتری نسبت به مبل استیل دارند. مبل کلاسیک به سه دلیل اصلی و عمده از قیمت بالایی برخوردار است. این سه دلیل عبارت است از:

 • چوب و کلاف مرغوب
 • پارچه مقاوم
 • منبت کاری و ظرافت

هرچه این چوب و پارچه به کار برده شده کیفیت بهتری داشته باشند، قیمت مبل کلاسیک نیز بالاتر می‌رود. و هرچقدر مبلی انتخاب کنید که ظرافت و منبت کاری‌هایش بیشتر باشد و برای آن وقت بیشتری صرف شده باشد نیز، مبل کلاسیک شما گران تر می‌شود. پس همیشه قبل از اقدام به خرید مبل کلاسیک، بودجه خود را در نظر بگیرید. البته لازم به ذکر است که کیفیت پارچه در قیمت تمامی انواع مبلمان موثر است و نمی‌توان آن را مختص به مبلمان کلاسیک دانست.

با انواع مبل کلاسیک بیشتر آشنا شوید

هر سه سبک مبلمانی که با آن ها آشنا شدید، دارای انواع مختلفی هستند و فقط یک مدل مبل راحتی و یا یک مدل مبل استیل نداریم. مبل کلاسیک نیز دارای نوع های مختلفی چه به لحاظ ساخت کشور و چه به لحاظ مدل ساخت است. که در زیر به طور تیتروار آن ها را معرفی می‌کنیم.

 • مبل کلاسیک فرانسوی
 • مبل کلاسیک ترکیه ای
 • مبل کلاسیک ایتالیایی
 • مبل کلاسیک راحتی
 • مبل کلاسیک دسته منبتی

سه نوع مبل کلاسیک اولی به لحاظ ساخت کشور معرفی شده اند و بهترین مبل های کلاسیک با بالاترین کیفیت ها در این سه کشور تولید می‌شوند. مبل کلاسیک راحتی را با مبل های راحتی اشتباه نگیرید. این نوع از مبل کلاسیک فقط به نسبت نوع های دیگر مبل کلاسیک از راحتی بیشتری برخوردار است و منبت کاری ها و ظرافت کمتری دارد. مبل های دسته منبتی نیز نوع جدایی از مبل های کلاسیک است که برای آشنایی بیشتر با این مبلمان مطلب مبل دسته منبتی چیست را مطالعه کنید.

مبل کلاسیک ایتالیایی

مراحل ساخت و تولید مبل کلاسیک و اجزا تشکیل دهنده آن

این گفته که زیبایی فقط در عمق یک چیز است، در مورد مبل ها نیز صدق می‌کند. تعداد زیادی مبلمان تولید انبوه وجود دارد که ممکن است زیبا به نظر برسد، اما در عرض چند ماه شروع به آویزان شدن و محو شدن می‌کند و شما را از خرید خود پشیمان می‌کند. به همین دلیل باید به طرز ساخت مبل اهمیت دهید. حتی شرکت هایی که از ماشین آلات موتوری بهره مند هستند، با این وجود هنوز از ابزارهای دستی ویژه برای کارهای جزئی استفاده می‌کنند. فرآیند زیر، مراحلی است که برای ساخت مبل کلاسیک تعریف سازی شده است:

مراحل ساخت مبل کلاسیک

نجاری و منبت کاری برای آماده سازی کلاف: وقتی چوب موردنظر به کارگاه می‌رسد، کارگران شروع به کنده کاری و ایجاد نقش و نقوش مناسب روی چوب می‌کنند تا کلاف و کادربندی مناسب مبل ساخته شود. سبک های این کنده کاری ها می‌توانند حکاکی، برجسته نمایی و یا پیکر تراشی باشند.

رنگ آمیزی و ورق کاری در صورت لزوم: بعد از تحویل کلاف، کارگرانی که مسئولیت رنگ آمیزی را بر عهده دارند، شروع به رنگ آمیزی کلاف می‌کنند که معمولا رنگ های فندقی، صدفی و طلایی هستند. در صورتی که کلاف نیاز به ورق کاری داشته باشد، علاوه بر رنگ آمیزی روی آن ورق کاری هم می‌شود.

رویه کوبی: در این مرحله اسفنج گذاری، برش و دوخت پارچه و قرار دادن آن روی کلاف انجام می‌شود. پس از این مرحله مبل آماده بسته بندی و ارسال است.

سِت های مبل کلاسیک چند نفره هستند؟

ست های مبل کلاسیک به طور کلی به ۷ نفره، ۸ نفره و ۹ نفره تقسیم می‌شوند. خاستگاه مبل های کلاسیک در ایران کشور ترکیه است که بیشتر ست های مبل ترک ۸ نفره هستند. یعنی دارای دو عدد کاناپه و دو عدد مبل تک هستند. اما اگر در ایران ساخته شوند، یا ۷ نفره هستند (‌دارای یک عدد کاناپه و چهار مبل تک) یا بعضا ۹ نفره هستند (دارای یک عدد کاناپه، چهار مبل تک و دو صندلی میزبان). اما از میان تمام این ست های موجود برای مبل کلاسیک، ست های ۷ نفره از همه محبوب تر است و بیشتر خریداری می‌شود. دلیل آن هم این است که با توجه به متراژ خانه های ایرانی این ست بهتر از ست های دیگر چیده می‌شود.

مبل کلاسیک 7 نفره

معرفی دکوراسیون منزل مناسب با مبل کلاسیک

همانطور که از نام این سبک مبلمان پیداست، بهتر است که قبل از انتخاب و خرید مبل کلاسیک، کمی به دکوراسیون منزل و اتاق نشیمن خود دقت کنید تا ببینید سبک دکوراسیون منزل شما با مبلتان هماهنگی دارد یا نه. معمولا سبک های دکوراسیونی که در آن ها از مبل کلاسیک استفاده می‌شود به این صورت است:

 • دکوراسیون کلاسیک
 • دکوراسیون مدرن
 • دکوراسیون معاصر
 • دکوراسیون نئوکلاسیک

ممکن است در سبک های دیگر نیز از این مبلمان استفاده شود، اما بیشترین استفاده از آن ها در این ۴ سبک است. با کمی مطالعه و تحقیق درمورد این سبک ها، متوجه خواهید شد که چرا و گونه مبل های کلاسیک برای این سبک ها مناسب‌تر است.

دکوراسیون کلاسیک با مبل کلاسیک

تفاوت مبل کلاسیک و استیل

همانطور که در مقدمه ذکر کردیم، مبل های کلاسیک یا نیمه استیل همان مبل های استیل هستند اما با کمی تغییرات. اکنون می‌خواهیم به طور مختصر کمی از تفاوت های مبل کلاسیک با مبل سلطنتی را برای شما توضیح دهیم. این درست است که در مبلمان کلاسیک نیز از منبت کاری ها و کنده کاری های با ظرافت استفاده می‌شود، اما این منبت کاری ها در مبل های استیل به مراتب بیشتر است. طراحی این کنده‌کاری ها نیز کار دشوار تری است. از آنجایی که این منبت کاری ها بیشتر می‌شود، به مراتب از چوب بیشتری نیز در ساخت مبل استیل استفاده می‌شود. هر مقدار چوب به کار رفته در یک مبلمان بیشتر باشد، حجم و وزن مبل نیز بیشتر و سنگین تر است.

در آخر تمام این ویژگی ها باعث می‌شود تا مبل های سلطنتی مبل هایی گران قیمت تر و تجملاتی تر به نسبت مبل های کلاسیک باشند. البته در حال حاضر در بازار ایران مدل های کلاسیک قیمت بالاتری نسبت به مدل های سلطنتی دارند. همچنین مبل های استیل برای خانه های با متراژ بزرگ مناسب است، اما مبل های کلاسیک می‌تواند به راحتی در هر خانه ای جای بگیرد.

مبل سلطنتی

تفاوت مبل کلاسیک با مبل راحتی

متریالی که برای ساخت مبل راحتی استفاده می‌شود بسیار متفاوت از مبل کلاسیک است. مبل راحتی و کلاسیک، برخلاف مبل کلاسیک و استیل که تفاوت های چندان زیادی نداشتند، از تفاوت های زیادی برخوردار هستند. از اولین و مهم ترین تفاوت های آن ها می‌توان به نوع طراحی آن اشاره کرد. در مبل های کلاسیک از طراحی های پیچیده و منبت کاری استفاده می‌شود، اما مبل های راحتی همانطور که از نامش پیداست، سراسر سادگی و راحتی است. مبل های راحتی به دلیل همین سادگی، از مواد ارزان قیمت تری به نسبت مبل کلاسیک ساخته می‌شوند و در نتیجه با قیمت پایین تری نیز به فروش می‌رسند.

هرچه در مبل راحتی از چوب کمتری استفاده شود، حجم و وزن این دسته از مبلمان نیز کمتر و سبک تر می‌شود. البته لازم به ذکر است که در ساخت مبل کلاسیک از چوب و پارچه های مقاوم تر و با کیفیت بالاتر استفاده می‌شود. زیرا اگر این چوب ها مرغوب نباشند، مبل های کلاسیک به مرور دچار ترک و پوسیدگی می‌شوند. یک برتری که مبل راحتی نسبت به مبل کلاسیک دارد این است که به راحتی با هر سبک منزلی هماهنگ می‌شود و نیازی به تغییر سبک دکوراسیون خود نخواهید داشت.

مبل راحتی

ویدیو معرفی مدل های جدید مبل کلاسیک

شما می‌توانید برای مشاهده جدیدترین مدل های مبل کلاسیک به فروشگاه اینترنتی مبلمان توکامارت به آدرس سر بزنید و از مدل هایی که امروزه در بازار ایران در حال خرید و فروش هستند با خبر شوید و از همین طریق به صورت اینترنتی مبل کلاسیک مورد علاقه خود را سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

از نمونه مبل های کلاسیک موجود در سایت توکامارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مبل کلاسیک مدل چراغان (ماتیلدا)

مبل کلاسیک ماتیلدا

ویدیو کلاف مبل کلاسیک مدل چراغان مجموعه توکامارت

مبل کلاسیک مدل آبشاری (کاترینا)

مبل کلاسیک کاترینا

ویدیو معرفی مبل کلاسیک مدل آبشاری توکامارت

مبل کلاسیک مدل زمرد (لوئیزا)


امیدواریم با درنظر گرفتن نکات ذکر شده در این راهنمای خرید مبلمان کلاسیک بتوانید مبلمان خود را با بهترین کیفیت خریداری نمایید. شما همچنین می‌توانید برای اطلاعات در مورد چیدمان مبل کلاسیک در منزل نیز به توکامگ سر بزنید. اگر سوال و یا ابهامی در رابطه با خرید مبل داشته باشید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- بهترین چوب برای مبل کلاسیک چیست؟

در حال حاضر در بازار ایران بهترین چوبی که می‌توان برای مبلمان کلاسیک استفاده کرد چوب راش و بعد از آن چوب گردو است. چوب راش علاوه بر کیفیت، به دلیل وارداتی بودن معمولا قیمت بالاتری نسبت به سایر چوب ها نیز دارد. نکته حائز اهمیت خشک بودن چوب به کار رفته در مبلمان کلاسیک است.

2- کدام رنگ چوب مبلمان کلاسیک مناسب است؟

از لحاظ ست کردن برای مبل کلاسیک رنگ طلایی مناسب ترین انتخاب و محبوب‌ترین رنگ ها برای مبل کلاسیک رنگ قهوه ای و صدفی است.

3- چه پارچه ای برای مبل کلاسیک مناسب است؟

در حال حاضر بیشترین پارچه هایی که برای مبل کلاسیک استفاده می‌شوند، پارچه های ساتن، مخمل و شانل هستند. در میان پارچه های مخمل، بیشتر از پارچه های جاسمین و پورشه استفاده می‌شود و استفاده از پارچه های ساتن و شانل یزد به دلیل کیفیت مناسب و قیمت معقول رایج تر از انواع ترک آن است.

4- مبل کلاسیک چه رنگی بخرم؟

نکته قابل اهمیت در رنگ پارچه مبل کلاسیک این است که بدون تبعیت از مد سال و دیگر چیزهای تاثیرگذار، با توجه به دکوراسیون خانه خود و رنگ وسیله های موجود در خانه‌تان رنگ پارچه مبل خود را نیز انتخاب کنید.

5- برای مبل کلاسیک فوم سرد ببهتر است یا اسفنج؟

برای نشیمن مبل کلاسیک بهترین انتخاب استفاده از فوم سرد و برای تکیه گاه و دسته ها استفاده از اسفنج 25 کیلویی به بالا است.

6- قیمت مبل کلاسیک چند است؟

یک مبل کلاسیک با کیفیت مناسب در بازار ایرانی بسته به میزان و ظرافت منبت‌کاری ها و البته جدید بودن مدل از حدود ۱۸ میلیون تومان برای ست های ۷ نفره به همراه جلومبلی و عسلی هست به بالا. مبل کلاسیک با این قیمت معمولا از چوب راش است و دارای رنگ و پارچه با کیفیت است.

این مطلب در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ منتشر، و در تاریخ 9 آبان ماه 1400 بروزرسانی شد.

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.9 / 5. تعداد امتیازات 73

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

فهیمه معصومی
معصومی هستم علاقه مند به چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی، خوشحال میشم که بتونم تجربیات و آموخته های خودم تو این حوزه رو باهاتون به اشتراک بگذارم.