چه اصولی در چیدمان مبل کلاسیک وجود دارد؟

چه اصولی در چیدمان مبل کلاسیک وجود دارد؟

اینکه چگونه عناصر مختلف را در طراحی یک دکوراسیون بصورت مناسب، زیبا و چشم‌نواز در کنار یکدیگر بچینید؛ نیازمند دانستن نکات و داشتن مهارت‌هایی است. برای چیدمان مبلمان با توجه به تصمیمی که در خصوص طراحی دکوراسیون منزلتان گرفته‌اید، و یا تاکیدی که بر استفاده از سبک خاصی از مبلمان دارید و یا اینکه تصمیم دارید تا از سبک خاصی از انواع سبک دکوراسیون‌های موجود در طراحی و دیزاین منازل استفاده کنید؛ می‌توانید روش‌های مختلفی را بکار بگیرید. دانستن این نکته که چه نوع سبکی از انواع سبک دکوراسیون‌ها در طراحی و دیزاین منازل، مناسب با سلیقه و متناسب با نیاز‌های شما باشد، گامی بلند در اتخاذ تصمیمی در خصوص نحوه‌ی چیدمان منزل خواهد بود. در این مقاله از مجله خبری می‌خواهیم نحوه‌ی چیدمان مبل کلاسیک در منزل را مورد بررسی قرار دهیم.

در ابتدا اشاره‌ای مختصر به سبک دکوراسیون کلاسیک خواهیم داشت، پس از آن به بررسی مبلمان کلاسیک و انواع آن می‌پردازیم و در انتها نیز انواع سبک‌های چیدمان مبل کلاسیک در منزل را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.چیدمان مبل کلاسیک

سبک دکوراسیون کلاسیک و خصیصه‌های آن

با وجود سلایق متنوع، سبک‌های متفاوتی هم در طراحی دکوراسیون منزل مطرح می‌شود. اگر به دنبال آن هستید تا از سبک دکوراسیون کلاسیک در اتاق‌خواب و یا منزلتان استفاده کنید باید چند نکته را مدنظر قرار دهید.

 • رنگ: به دلیل پیشینه این سبک از طراحی رنگ‌هایی که در آن استفاده می‌شود عموماً ملایم بوده و از رنگ‌های تند در آن استفاده نمی‌شود. بعنوان مثال استفاده از رنگ‌هایی مانند سفید، کرم، نقره‌ای، طلایی و … و نیز طیف‌های مختلف آن‌ها متداول هستند.
 • معماری داخلی: استفاده از گچ‌بری‌های هنرمندانه در دیوار‌ها، ابزارها (جایگاه نصب لوستر). سقف‌های بلند و نیز استفاده از درب‌های ورودی با ارتفاع بلند؛ استفاده از نظم و تقارن در طراحی‌ بخش‌های ختلف خانه نمونه‌هایی از معماری به سبک کلاسیک هستند.
 • کفپوش و سقف: برای پوشاندن کف در طراحی به سبک کلاسیک به طور معمول از پارکت‌ یا لمینت‌های چوبی و یا با طرح چوب استفاده می‌شود. حتی بعضاً در طراحی سایر بخش‌ها مانند دیوار‌ها و قسمت‌هایی از سقف نیز از چوب‌های مصنوعی استفاده می‌شود. همانظور که در بالا هم اشاره شده استفاده از گچ‌بری‌های متقارن و منظم در سقف و آیینه‌کاری‌های باشکوه نیز به زیبایی هر چه بیشتر آن می‌افزاید.
 • پرده: استفاده از پرده‌های بلند و فاخر برای پنجره‌ها و نورگیر‌های با ارتفاع زیاد نیز یکی دیگر عناصر تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون به سبک کلاسیک خواهد بود.چیدمان مبل کلاسیکچیدمان مبل کلاسیک

همانطور که ملاحظه کردید برای طراحی سبک دکوراسیون کلاسیک در منزل احتیاج به یک خانه‌ی تقریباً بزرگ خواهید داشت. اما برای خانه‌های کوچک‌تر نیز می‌توان بصورت هوشمندانه گوشه‌ای از سبک دکوراسیون کلاسیک را بکار گرفت. بعنوان مثال استفاده از ست‌های کوچک‌تر مبلمان کلاسیک، و یا استفاده از دکوری‌ها و اکسسوری‌های آنتیک در چیدمان منزل می‌تواند حال و هوای سبک کلاسیک را به محیط خانه‌ی کوچک شما هم القا کند. در واقع گوشه‌ای از سبک کلاسیک در خانه‌های کوچک می‌تواند چیدمان به سبک کلاسیک باشد.

تا اینجا به بررسی مختصری در خصوص سبک دکوراسیون کلاسیک پرداختیم و چند ویژگی و رکن اصلی در طراحی سبک دکوراسیون کلاسیک را با هم بررسی کردیم در ادامه با ما همراه باید تا به سراغ مبل کلاسیک رفته و آن را مورد بررسی قرار دهیم:

مبل کلاسیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

با اینکه تعریف واحد و خاصی از عنوان سبک کلاسیک وجود ندارد، اما میتوان سبک کلاسیک را سبکی دانست که در عین حفظ اصالت و پایبند بودن به نوع معماری و سبک دکوراسیون در قدیم، هم راستا با مدرنیته در حال تحول است و می‌تواند متناسب با شرایط حال سازگار شود.

مبل کلاسیک هم از این قضیه مستثنی نبوده و در همان حال که اصالت را حفظ می‌کند با انواع سبک دکوراسیون‌های امروزی نیز بیشترین هماهنگی را برقرار می‌کند. به همین دلیل مبل کلاسیک مبلی است که می‌تواند در همه زمان‌ها حضور داشته و حس شکوه و عظمت آن در هر دکوراسیونی متجلی شود. پس برداشتی که خیلی از افراد به هنگام شنیدن سبک کلاسیک دارند و آن را یک سبک قدیمی تصور می‌کنند اشتباه است. در واقع سبک کلاسیک در عین به روز بودن، قدمت و اصالت خود را نیز کاملاً حفظ کرده‌است.مبل کلاسیکچیدمان مبل کلاسیک

ویژگی‌های مبلمان کلاسیک

مبل کلاسیک در واقع تلفیقی از سادگی و پیچیدگی‌های هنر است. ظرافت بکار رفته در مبل کلاسیک بسیار هنرمندانه بوده و منبت‌کاری‌های و تراشیدگی‌های با شکوه و زیبای آن در کنار قسمت‌هایی که ساده هستند و طرحی بر روی آن اجرا نشده است؛ بسیار جذاب بوده و آن را منحصر به فرد می‌کند. البته این ظرافت به معنای ضعیف و شکننده بودن نیست بلکه به معنای دقت‌نظر و طراحی بی‌نظیر آن در ساخت این نوع مبلمان است.

 • استفاده از چوب در کلاف مبل کلاسیک بعنوان مهمترین عنصر در طراحی آن مطرح می‌شود. در واقع حس شکوه و زیبایی مبلمان کلاسیک حاکی از وجود نقش و نگار‌های زیبا بر روی چوب بکار رفته در آن است که حس دلپذیر و گرمای مطبوع ناشی از آن محیط خانه‌‌تان را مطلوب می‌سازد.
 • منبت‌کاری‌های بی‌نظیر بروی قسمت تاج مبل و دسته‌های آن، تقریباً شباهت نزدیکی به مبل استیل دارد؛ اما تفاوت طراحی‌ها و منبت‌کاری در این دو نوع از مبلمان یعنی استیل و کلاسیک در این است که در مبلمان استیل نقش و نگار در تمامی اجزای آن دیده می‌شود اما این منبت‌کاری‌ها در مبل استیل ظریف بوده و تمام آن را شامل نمی‌شود و طرح‌های به نسبت خلوت‌تری در آن استفاده می‌شود.مبل کلاسیکمبل کلاسیک
 • کیفیت بالای مبلمان کلاسیک به دلیل استفاده از چوب‌هایی مانند نراد، گردو، راش و… است البته در مواردی هم از چوب مصنوعی با کیفیت بالا استفاده می‌شود که به دلیل قابلیت فرم پذیری بالا می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. شاید این را هم شنیده باشید که پرداخت هزینه‌ی بیشتر در هنگام خرید یک مبل باکیفیت بهتر از این است که یک مبل کم کیفیت یا بی کیفیت را خریداری کنید که در صورت نیاز، هزینه‌ی مازاد و گزافی در ازای تعمیر آن بپردازید.
 • راحتی مبل کلاسیک با توجه به نوع فوم و اسفنجی که در طراحی و ساخت آن بکار گرفته می‌شود می‌تواند متفاوت باشد. اما اغلب از فوم سرد به دلیل قابلیت ارتجاعی و تراکم بالای آن در قسمت نشیمن استفاده می‌شود. که در اثر نشست و برخاست مداوم بر روی آن دچار فرورفتگی یا به اصطلاح چالگی نشود.
 • پارچه مبلی مورد استفاده در مبلمان کلاسیک هم می‌تواند از نوع طرحدار و گلدار باشد و هم می‌تواند ساده بوده و از صرفاً زیبایی نوع پارچه بکار رفته در آن را به نمایش بگذارد.مبل کلاسیکمبل کلاسیک

در قسمت قبل مبل کلاسیک و ویژگی‌های آن را مورد بررسی قرار دادیم؛ حال می‌خواهیم چیدمان مبل کلاسیک در منزل را مورد بررسی قرار دهیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

چیدمان مبل کلاسیک در منزل

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در خصوص چیدمان مبل کلاسیک در منزل و راهکار‌های موجود در آن صحبت کنیم. پس از آن که فضای داخلی خانه‌‌ی شما به سبک دکوراسیون کلاسیک طراحی شد، نوبت به نحوه‌ی چیدمان مبل کلاسیک می‌رسد. برای این منظور چند نکته مهم و اساسی را باید در نظر بگیرید:

 • استفاده از چوب در ساخت مبل کلاسیک باعث شده تا وزن آن نسبت به سایر انواع مبلمان بیشتر باشد؛ بنابراین پیش از آن که تصمیم به چیدمان بگیرید؛ تناسب را در نظر داشته باشید. اگر که پذیرایی منزل شما فضای خوبی برای چیدمان دارد و متراژ آن به نسبت بزرگ است، می‌توانید از ست کامل مبلمان کلاسیک استفاده کنید، اما اگر فضای پذیرایی خانه شما امکان تهیه کامل مبلمان را نمی‌دهد، می‌توانید یک نیم ست از آن را خریداری و در چیدمان از آن استفاده کنید. بنابراین نکته اول در چیدمان مبل کلاسیک در منزل این است که شما، حس شکوه و عظمت را در خانه القا نمایید و ترکیب عناصر مختلف و تناسب آن‌ها را در نظر داشته باشید.
 • در نظر گرفتن یک نقطه کانونی باعث می‌شود تا چیدمان و تمرکز شما در قرار دادن وسایل به خوبی شکل بگیرد. در واقع تمرکز چینش مبلمان حول یک نقطه به مراتب زیباتر و جذاب تر از پراکندگی آن در سایر نقاط خانه است. پس نکته دوم در چیدمان مبل کلاسیک این است که آن را در یک قسمت متمرکز کنید که نمای آن به خوبی مشخص باشد.
 • حتماً تناسب رنگی را مد نظر داشته باشید. استفاده از مبلمان به رنگ قرمز در پذیرایی به رنگ کرم شاید آنچنان که باید مورد پسند نباشد. اما استفاده از یک طیف رنگی مشخص برای انتخاب عناصر دکوراسیون می‌تواند به شما در چیدمان وسایل منزل کمک کند. برای این منظور می‌توانید به مطالعه اینکه چه رنگ‌هایی با هم ست می‌شوند، بپردازید و آن را در چیدمان منزل بکار بگیرید. بنابراین نکته سوم در چیدمان مبل کلاسیک موضوع تناسب رنگی است که بسیار حائز اهمیت است.چیدمان مبل کلاسیک
 • متناسب با طرح پارچه مبلی مورد استفاده در مبلمانتان می‌توانید از فرش‌هایی با نقش و نگاری متناسب با آن یا در تضاد با آن استفاده کنید. یعنی اگر نوع پارچه بکار رفته در مبلمان شما دارای نقش و نگار است، هم می‌توانید فرشی تهیه کنید که نزدیک به همان طرح بر روی آن نقش بسته باشد و هم می‌توانید از فرشی ساده که تنها رنگی هماهنگ با مبلمان شما دارد را استفاده کنید. پس از آن باید به فاصله پایه‌های مبل با حاشیه فرش توجه داشته باشید که هم نمای فرش و هم ظرافت پایه‌های مبل کلاسیک را به خوبی نمایش دهد. در نتیجه نکته چهارم در چیدمان کلاسیک انتخاب فرشی با نقش و نگار متناسب با طرح مبلمان است.
 • تا جایی که می‌توانید از دکوری‌ها و اکسسوری‌های چوبی برای تزیین سایر قسمت‌ها استفاده کنید. البته باید این را هم در نظر داشته باشید هزینه تهیه وسایل آنتیک به مراتب بالا است. اما همانطور که در بالا هم اشاره کردیم از خصیصه‌های مهم سبک دکوراسیون کلاسیک استفاده از چوب و لوازم چوبی در طراحی دکوراسیون داخلی است. بنابراین پنجمین نکته از اصول چیدمان مبل کلاسیک در منزل استفاده از اکسسوری‌ها و دکوری‌های چوبی است.
 • اگر از مبلمانی با رنگ متضاد فضای خانه استفاده می‌کنید می‌توانید رنگ کوسن را با آن هماهنگ کنید. برای مثال اگر فضای خانه به رنگ کرم بوده و مبلمان شما سیرتر از آن و یا قهوه‌ای است؛ می‌توانید از کوسن با رنگ کرم استفاده کنید. پس آخرین و ششمین نکته از اصول چیدمان توجه به رنگ کوسن مبل کلاسیک و تناسب آن با محیط است.

اگر مبل کلاسیک را انتخاب کردید، احتمالا می‌توانید چیدمان دو دست مبل در پذیرایی را نیز امتحان کنید تا ببینید با دکوراسیون منزل شما همخوانی دارد یا خیر.

مبل کلاسیکمبل کلاسیک

اگر شما هم ایده و یا شیوه خاصی از چیدمان مبل کلاسیک را در نظر دارید آن را در قسمت دیدگاه با در میان بگذارید. برای اطلاعات بیشتر درباره مبل های کلاسیک نیز می‌توانید به راهنمای خرید مبلمان کلاسیک در مجله توکامگ سر بزنید. سپاس که تا انتهای این مطلب از مجله خبری توکامگ همراه بودید.

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 2.3 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?