راهنمای خرید مبل چرمی و آشنایی با انواع چرم هنگام خرید

در مورد مبل های چرمی مطالب متعددی بیان شده و جایگاه آن در خانه بدون شک یک جایگاه مهم و ویژه است. اما شاید بتوان گفت که در مورد راهنمای خرید مبل چرمی همانند سایر مبلمان سخنی به میان نیامده است. با توجه به این که مبل‌های چرمی ظاهر خانه را دگرگون ساخته و نقشی بی بدیل در جلوه گری منزل ایفا می‌کنند، عدم رعایت نکات فنی هنگام انتخاب مبل چرم باعث می‌شود علاوه بر هزینه کرد اشتباه در این زمینه، هویت بصری خانه شما نیز زیر سؤال برود. برای این که در انتخاب مبل خود دچار خطا نشوید نکاتی از ویژگی‌های روکش‌های چرمی و همین طور به صورت مختصر نوع رفتار با انواع مبل چرمی را برای شما بیان خواهیم کرد. در ادامه با توکامگ و راهنمای خرید مبلمان چرمی همراه باشید.

آشنایی با انواع مختلف چرم

نکاتی که در اینجا بیان می‌شود راهنمایی برای شناخت انواع چرم ها است تا در ادامه راهنمای خرید مبل چرمی را تکمیل کند.

مهم‌ترین جنبه‌ای که در هنگام خرید یک مبل چرمی باید در نظر بگیرید ساختار دانه‌های چرمی روی آن است. متریالی که بر روی سطح دیده می‌شود و به صورت دانه‌های به هم پیوسته اشکال مختلف چرم را می‌سازد، در حقیقت یک سازه از بدنه چرم است. هنگام خرید مبل چرمی این دانه‌ها نباید شما را فریب دهند؛ چرا که سطح زیرین آن‌ها نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. مشخصاً این دانه‌ها باید بر روی محلی قرار بگیرند که از مقاومت بالایی برخوردار باشد. اکثر مردم چرم هایی را دوست دارند که سطح ریزتر و برجسته‌تر روی چرم به چشمانشان دیده شود و دوست دارند چرم از نگاه سایر افرادی که بر روی آن می‌نشینند نیز  قابل لمس باشد، حال آنکه بی خبر هستند از این موضوع که ممکن است دانه‌های تقلبی بر روی آن سوار شده باشد. برای این که مطمئن شوید بهترین رویه چرمی را خریداری کرده‌اید پوست هوایی را انتخاب کنید که با ساختار پوست حیواناتی که از آن‌ها چرم ساخته شده را حفظ کرده باشد. این کار نیز تنها با مشاهده چندین نوع از انواع چرم های طبیعی امکان پذیر است تا بتوانید خود یک راهنمای خرید مبل چرمی به دیگران ارائه دهید.

چرم سیاه

انواع چرم های موجود در بازار مبلمان

چرم مصنوعی (Faux Leather)

در بررسی هر یک از انواع چرم رتبه بندی یک تا چهار برای کیفیت زیبایی و هزینه آن امتیاز قائل خواهیم شد تا شما با تمام ویژگی‌های آن به سراغ انتخاب یکی از آن‌ها بروید. امتیازهای انواع چرم نیز به این صورت است امتیاز یک حداقل و چهار حداکثر خواهد بود.

در بخش هزینه خرید مبلمان چرمی برای چرم مصنوعی امتیاز یک یعنی کمترین قیمت ممکن را در نظر گرفته‌اند؛ چرا که در میان همه چرم‌ها آسان‌تر تولید شده و قیمت تمام شده برای آن بسیار پایین است. در مورد طول عمر امتیاز سه یعنی خوب را به آن نسبت داده‌اند. چرا که این چرم با مواد پلیمری ساخته شده و دوام زیادی ندارد. (به مرور از بین می‌رود). در مورد دوام نیز نمره متوسط را به خود اختصاص داده و حالتی نسبی برای آن در نظر گرفته شده است. همان طور که از نامش پیداست چرم مصنوعی چرم واقعی نیست. این نوع چرم راه طولانی را طی کرده است تا به این شکل درآید، زیرا در گذشته امکانات و سطح تکنولوژی امکان چنین محصول ارزان و مشابهی را نمی‌داده است. ترکیبات و فناوری‌های به کار گرفته شده برای تولید آن باعث شده است تا سطح راحتی مبل‌های که از این نوع چرم استفاده می‌کنند نیز بالا رود. در رابطه با راهنمای خرید مبلمان چرمی نیز بایستی بگوییم که چرم مصنوعی ارزان ترین نوع آن است که در مبلمان استفاده می‌شود.

چرم سفید

چرم ترکیببی (Bonded leather)

یکی از ارزان ترین خطوط تولید چرم‌های کارخانه‌ای چرم باندی یا ترکیب شده است. ساختاری که به شما در فروش محصولات چرمی کمک فراوانی می‌کند و خریدار نیز این حس را خواهد کرد که در خریدش با قیمتی کم سود کرده؛ اما افسوس که فقط هفده درصد از این محصول از ساختار چرم واقعی تشکیل شده است. در حقیقت سفت بودن و مقاومت آن است که آن را ایده آل می‌کند. این مقاومت نیز به دلیل فرایند تولید به آن داده می‌شود. برای تولید چرم پیوسته یا جاسازی شده چرم و فیبر با یکدیگر ادغام شده و با رول های چسبی بزرگ به هم می پیوندند. در حقیقت فرایند تولید این چرم بسیار شبیه به تولید کاغذ است. پس از شکل گیری اولیه، ماده مذکور را با کاهش رطوبت خشک می‌کنند تا مقاومت آن بالا برود. این نکته که تنها هفده درصد از آن چرم واقعی است را کسی هنگام فروش مبل ها به شما بیان نمی کند و این شما هستید که با لمس و مطالعه اطلاعات نصب شده بر روی مبلمان این حقیقت را کشف خواهید کرد. هر چند مطلع شدن از این موضوع خوشایند نخواهد بود اما ویژگی‌هایی که این چرم به مبل های شما می دهد شاید نظرتان را تغییر دهد. دوام بسیار بالای چرم یکی از این موارد است. به دلیل پایین بودن سطح مواد شیمیایی، این نوع چرم دوستدار محیط زیست بوده و آسیبی به آن وارد نمی کند (تجزیه پذیر است). افرادی که به مواد صنعتی آلرژی دارند می توانند با خیال راحت از این چرم هنگام خرید مبلمان خود بهره‌مند شوند. در کنار همه این موارد، قیمت پایین مبل‌هایی که از این نوع چرم استفاده می‌کنند نیز از مزیت‌های اصلی آن به شمار می‌رود. پس هنگام استفاده از راهنمای خرید مبل چرمی ، چرم پیوند خورده یا جاسازی شده را فراموش نکنید. از نظر امتیازی برای قیمت امتیاز متوسط، برای دوام امتیاز ضعیف و برای کیفیت آن نیز امتیاز متوسط از طرف آزمایش کنندگان به آن تعلق گرفته است.

چرم رنگی

چرم Bi-cast

چرم بیکست که یک چرم دو سویه محسوب می‌شود و با نام پی یو شناخته می‌شود. این محصول که در ابتدا با هدف پوشش رویه کفش های براق مردانه به چرخه تولید وارد شد پس از مدتی در صنعت مد و لباس و سپس مبلمان جایگاهی ویژه به خود اختصاص داد.

لایه های تشکیل دهنده این نوع چرم پیش از بین رفتن دانه های آن به صورت افقی برش داده می‌شوند و پس از آن روی لایه بعدی قرار می گیرند. اغلب از پوست گاو برای ساخت این چرم استفاده می‌کنند؛ چرا که رویه و ظاهر آن به چرم واقعی نزدیک‌تر باشد. از آنجا که این چرم نیز برای مقاومت در برابر سایش و مواد موجود در محیط طول عمر بهتری پیدا کند آن را با پلی اورتان پوشش می‌دهند و مانند چرم مصنوعی مهر و موم می‌کنند. جالب اینجا است که هیچ فرقی بین این چرم و چرم طبیعی نمی توان یافت و تا زمانی که فروشنده به این موضوع اذعان نکرده باشد شما نیز از آن بی خبر خواهید ماند. از آنجا که این نوع چرم یک جایگزین اقتصادی برای چرم طبیعی است، صنعت دکوراسیون نیز با علاقه فراوان از این نوع چرم برای تولید مبل‌های ورمی ارزان قیمت بهره می‌برد. هرچند در این بین افرادی با سو استفاده از عدم اطلاع عموم مردم از ماهیت چرم‌ها آن را با قیمت‌های بسیار سنگینی به مشتریان خود عرضه می‌کنند. پس باید هنگام خرید مبل چرمی با دقت بیشتری محصول خود را انتخاب کنید. مزیت دیگری که چرم بی-کست دارد این است که به راحتی قابل نظافت است و مواد چسبناک به آسانی از روی آن پاک می‌شود؛ اما باید دقت کرد که هنگام تمیز کردن و شستشوی این چرم‌ها از شوینده‌های الکلی و شیمیایی استفاده نشود.

هم چنین توجه داشته باشید به دلیل این که این چرم با سایش فراوان دانه‌های چرمی شکل خود را به بافتی صیقلی و لیز داده‌اند، در نتیجه فشار بیش از حد بهدان و همین طور اصطکاک زیاد باعث پاره شدن بافت چرم می‌شود. با رعایت این نکات مبلی با این چرم را باید در محلی مورد استفاده قرار داد که تردد در حد معقول بوده و در معرض برخورد با اشیای تیز نباشد. به منظور جلوگیری از پوسته پوسته شدن این نوع چرم آن نیز آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

امتیاز های این چرم نیز به شرح زیر است: کیفیت خوب، دوام متوسط و قیمت نیز متوسط در نظر گرفته شده است.

چرم درشت

چرم اسپلیت و دانه های تفکیک شده روی آن (Split Grain)

پس از آنکه دانه‌های روی چرم را از بین بردند شما محصولی را مشاهده خواهید کرد که به سختی و مقاومت یک چرم صنعتی بوده و در عین حال ظرافت چرم طبیعی را نیز داراست. با این حال این نوع چرم ویژگی‌های را به خود خواهد دید که هم عیب محسوب شده و هم مزیت. مثلاً به دلیل همین سایش و فرسایش اگر از چرم به درستی استفاده نشود و در معرض فعالیت های طولانی و خاص قرار گیرد، دچار آسیب خواهد شد. از سوی دیگر این چرم با نازک تر شدن انعطاف بیشتری پیدا کرده و رویه ظریف و نرم آن حس خوبی را منتقل می‌کند. در پردازش و پرداخت رویه این چرم از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که درجه مشخصی برای به کار گیری این نوع چرم بر روی مبلمان تنظیم شود. با این ساختار پیشرفته ضخامت چرم مورد نظر برای پوشاک و مبلمان متفاوت خواهد بود. جدا کردن دانه دانه های چرم از سطح آن کاری دستی نیست و نیازمند دستگاه پیشرفته است تا پرداخت آن به صورت صحیح صورت بگیرد. پیشنهاد ما این است از مبل‌های با چرم ساییده شده استفاده نکنید؛ زیرا عمری به مراتب کوتاه‌تر از سایر چرم‌ها خواهند داشت.
از لحاظ هزینه این نوع چرم از چرم‌های گران قیمت به حساب می‌آید، اما در مقابل نسبت به قیمتش مقاومت چندانی ندارند. از نظر کیفیت رتبه خوب را به خود اختصاص می‌دهند و در نتیجه خرید مبل چرمی از جنس فوق معقول به نظر می‌رسد.

چرم طبیعی

چرم های دانه برجسته (Top Grain)

چرم های شناخته شده که با برجستگی‌های رویشان شهرت یافته‌اند با توجه به نوع حیوان سطوح و برجستگی‌های مخصوص به خود دارند. همین برجستگی‌ها مقاومت چرم را افزایش می‌دهد و عمر آن را بالا می‌برد. چرم‌های دانه برجسته معمولاً برای مبلمان چهره جذابی از خود نشان نمی‌دهد، مگر در مواردی خاص. به همین دلیل با ترفندهایی این چرم را پرداخت می‌کنند تا علاوه بر زیبایی کیفیت را افزایش داده و انعطاف آن را افزایش دهند. این نوع چرم گران‌ترین نوع چرم از لحاظ چرم های دستکاری شده است که به منظور طبیعی جلوه کردن آن کار زیادی روی آن انجام نمی‌شود.

این نوع چرم به دو دسته پوششی و نیمه پوششی تقسیم بندی می‌شود. دسته اول با پوشش بدون رنگ و روغنی خود محافظ بسیار خوبی در مقابل خط و خش خواهد بود و برای محصولاتی هم چون مبلمان منزل به کار گرفته می‌شود که بیشترین میزان تماس و فرسودگی را در بین همه تولیدات چرمی دارا است. دسته دوم پوشش نیمه روغنی است که برای محصولات صنعتی و پوشاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از مبل‌ها به دلیل استفاده زیاد از پوشش نوع دوم بر روی چرم های مصنوعی، پس از تعریق پوست، حالت چسبندگی بین چرم و پوست شخص به وجود می آید. پس بهتر است هنگام خرید مبل چرمی این موارد را امتحان کنید تا میزان مرغوبیت مبل را مورد سنجش قرار دهید. از نظر کیفیت٬ طول عمر و قیمت این چرم بالاترین امتیاز را کسب کرده و عنوان بهترین نوع چرم را از آن خود کرده است.

چرم مصنوعی

چرم نابوک (Nubuck)

چرم خام دانه درشت گاوی را نابوک می‌گویند که بیشترین مصرف را در صنعت مبلمان خانگی دارا است. مصرفی که منجر به خرید مبل چرمی می‌شود. با خمیر کردن این چرم و اضافه کردن مواد صنعتی مبلمان شما در مقابل هرگونه آسیبی محافظت می‌شود. چرم جیر نیز از نبوک به دست می آید که به دلیل بالا بودن تولید نابوک صرفه اقتصادی برای به دست آوردن جیر از این چرم فراهم نیست. مبلمان نابوک اگرچه مقاومت خوبی دارند، اما نگهداری از آن‌ها سخت بوده و باید به خوبی به آن‌ها توجه نشان داد تا بتوان سالیان نسبتاً زیادی شما را همراهی کند. ضد عفونی کردن چرم گاو طبیعی به منظور استفاده ارگانیک از آن برای مبلمان روستیک (روستایی) الزامی بوده و حتماً باید انجام شود. امتیاز عالی از نظر کیفیت و متوسط در بخش قیمت و دوام از شاخصه‌های این چرم است.

چرم طبیعی و قهوه ای

چرم خالص (Full Grain)

گران‌ترین و مرغوب‌ترین چرم موجود را چرم خالص می‌نامند و از آن در صنعت مد و دکوراسیون استفاده های فراوانی می‌شود. چرم خالص تمام ویژگی‌های اصلی پوست حیوان مورد نظر را حفظ کرده و چه از نظر خاصیت و چه از نظر جلوه دقیقاً پوست همان حیوان به چشم خواهد آمد. این نوع چرم فقط با سپری کردن فرایند میکروب زدایی و همین طور گذراندن بخش حفاظت سطحی به مرحله ساخت محصولات چرمی می رسد. هر چند ممکن است در ظاهر نقص‌ها و آسیب های به چشمتان بخورد اما یکی از ویژگی‌های طبیعی بودن چرم خالص همین ویژگی‌های ظاهری آن است. وجود بافت درشت روی سطح چرم و لمس آن حس اصالت و گران قیمت بودن را منتقل می کند. مطمئناً گران ترین مبل‌های موجود در بازار را مبل‌هایی تشکیل می‌دهند که چرم خالص در آن‌ها به کار رفته باشد. برای شناخت چرم واقعی نیاز به تجربه و مشورت افراد خبره است؛ زیرا چرم های صنعتی جدید که وارد بازار می شوند امکان تشخیص را جز با مواد و ابزار فنی امکان پذیر نمی‌کنند.
امتیاز این چرم در بخش قیمت گرانترین و در بخش کیفیت بالاترین بوده اما طول عمر متوسطی را شامل می‌شوند. چرم خالص در میان لیست خرید مبل چرمی از هر نظر به صدر نزدیک‌ترین بوده و جایگاه والایی را کسب می‌کند.

چرم تمساح

بخش بعدی در مورد انتخاب رنگ چرم و طرح آن‌هاست. امروزه و با ورود فناوری‌های پیشرفته امکان تغییر در رنگدانه‌های چرم امکان پذیر شده و همین امر تنوع بی نظیری از رنگ‌ها را در بخش چرم مصنوعی ممکن ساخته است. اما با توجه به میزان فروش مبل های چرمی در جهان اولویت‌های رنگی در بخش مبل چرمی به ترتیب زیر است. همین موضوع است که خرید مبل چرمی را وارد چالش‌های مربوط به بخش مشتریان کرده است، اما با این حال رونق خرید مبل چرمی همچنان پابرجاست.
مبل‌های چرمی قهوه ای، مبل‌های چرمی مشکی، پس از این دو مبل‌های قرمز و در نهایت چرم سفید، پرمخاطب‌ترین و پرطرفدارترین چرم‌های جهان هستند. با این حال انتخاب رنگ بستگی زیادی به حال و هوای سبک دکوراسیون داخلی منزل و یا محیطی که مبل را در آن استفاده می‌کنید دارد. در ضمن بسیاری از افراد هستند که قسمت پشتی مبل را از یک رنگ و قسمت نشیمن آن را رنگی مختلف آن انتخاب می کنند نظر شما در مورد این انتخاب و سلیقه چیست؟

چرم دست دوز

اما در مورد انتخاب چرم براق یا مات نیز باید بدانید که هر کدام چه مزین و معایبی دارند. در مورد چرم براق، باقی ماندن لکه و اثر دست بر روی مبل و انعکاس ناخواسته نور و…  از معایب آن است، این مشکل یعنی نظافت هر روزه از مبل‌های چرمی  و مراقبت به منظور جلوگیری از کثیف شدن آن‌ها. اما مزیت آن‌ها ایجاد یک سبک لوکس و مجلل در کنار لوازم شیشه ای و براق فضای خانه. مبل چرم براق از بهترین تولیدات داخلی به حساب می‌آید.
مبل‌های مات میز با ثبات رنگی و عمر طولانی خود یک گام جلوتر از مبل‌های براق هستند ولی در مقابل نیز پس از مدتی ( یک الی دو سال ) حالت کهنه به خود گرفته و بسیار قدیمی به چشم خواهند آمد. چرم مات آلودگی‌های کمتری را به نمایش می‌گذارد و از طرفی نظافت آن نیز راحت‌تر است با این حال نسبت افرادی که چرم مات را می پسندند در مقایسه با افرادی که چرم براق را دوست دارند کمی کمتر است. در راهنمای خرید مبل چرمی مهم‌ترین ویژگی چرم مرغوب را باید از راهنما و مشاور بخواهید و یا سابقه استفاده از چرم را داشته باشید. به همین دلیل پیش از خرید اطلاع کافی و لازم را به دست آورید.

چرم خاص
در انتها نیز پیشنهاد می‌کنیم که مطلب مبل چرمی یا پارچه ای را که در آن این دو نوع مبلمان را با هم مقایسه کرده‌ایم نیز مطالعه کنید. لازم به ذکر است که مبلمان چرمی جز زیباترین مبل های موجود در بازار بوده و هرگز به دلیل مد بودن یا نبودن از سبد خرید لوازم دکوراسیونی خانه خارج نشده و نخواهد شد. نظر شما چیست؟

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد امتیازات 4

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

ترنم
به نوشتن خیلی علاقه دارم، قلم که دست می گیرم دنیام عوض میشه برای دکوراسیون نوشتن رو دوست دارم چرا که دارم برای سبک زندگی مردمم می نویسم...