اندازه استاندارد کوسن و سایز و ابعاد مناسب برای مدل های مختلف مبل

اندازه استاندارد کوسن و سایز و ابعاد مناسب برای مدل های مختلف مبل

عوض کردن کوسن‌ها یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین راهکار‌ها برای تغییر دکوراسیون و ظاهر مبلمان خانه است. با عوض کردن کوسن‌ها دیگر نیازی به صرف هرینه‌های سنگین برای تعویض کل مبلمان و دکوراسیون خانه نیست. کوسن‌ها را که عوض کنید، فضای خانه تا حد زیادی نو و تازه می‌شود. حالا اگر قصد تعویض کوسن‌های مبل‌های خانه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب توکامگ را تا انتها بخوانید تا بدانید که ابعاد، سایز و اندازه استاندارد کوسن برای انواع مبل‌ها و کاربردها و اشکال مختلف کوسن چه ابعادی باید داشته باشد.

اندازه استاندارد کوسن

چه عواملی بر اندازه استاندارد کوسن تاثیر گذارند؟

نمی‌توان به تنهایی یک کوسن را بررسی کرد و نظر داد که آیا اندازه مناسبی دارد یا خیر. برای این که ببینیم اندازه استاندارد کوسن باید چه سایز و ابعادی داشته باشد، باید به عواملی مثل طول مبل، نوع مبل، شکل کوسن، و عمق مبل توجه کرد. در ادامه به هر یک از این عوامل می‌پردازیم و مشخص می‌کنیم که چه تاثیری بر اندازه مناسب کوسن دارند تا بتوانیم بگوییم بهترین انتخاب کوسن مبل چیست.

طول مبل و اندازه کوسن

اندازه استاندارد کوسن - ابعاد مبل

اولین نکته‌ای که باید در تعیین اندازه استاندارد کوسن مد نظر قرار دهید، بزرگی و ابعاد مبل است. حتی مبل‌هایی که ظاهرا طول‌های یکسانی دارند، مثل همه مبل‌های سه نفره، ممکن است چند سانتیمتر با هم متفاوت باشند. همین چند سانتیمتر کم یا زیاد، روی تعداد و اندازه و ابعاد کوسن‌ها تاثیر زیادی خواهد داشت.

نوع مبل

بسته به نوع مبل، کوسن‌های استفاده شده بر روی مبل می‌توانند با هم متفاوت باشد. مثلا مبل‌هایی که پشتی بلند دارند، به کوسن پشتی نیازی ندارند، و فقط کوسن‌های کوچک برای دست گرفتن در این گونه مبل‌ها کافی است. ولی مبل‌هایی که پشتی کوتاهی دارند، باید علاوه بر کوسن‌های کوچک دستی، کوسن‌های پشتی بزرگی داشته باشند تا نشستن در آنها راحت باشد. همچنین در ست کردن کوسن با مبل نیز بایستی به نوع مبلمان توجه ویژه‌ای داشت.

عمق مبل

عمق مبل یکی از عواملی است که بر ضخامت کوسن و البته انتخاب بهترین مبل تاثیر می‌گذارد. هر چه عمق مبل بیشتر باشد، ضخامت کوسن پشتی باید بیشتر باشد تا راحت‌تر بتوان به آن تکیه داد. عمق مناسب یک مبل برای نشستن باید به گونه‌ای باشد که وقتی روی مبل می‌نشینید و پشتتان را کاملا به پشتی تکیه می‌دهید، زانوهای شما باید بر روی لبه مبل قرار گیرد و نود درجه به سمت پایین خم شود. به صورتی که کف پاهای شما روی زمین قرار گیرد. با توجه به این مساله می‌توانید کوسنی با ضخامت مناسب برای عمق مورد نظر مبلتان تهیه کنید.

شکل کوسن‌ها

اندازه استاندارد کوسن - انواع مختلف کوسن

کوسن‌ها شکل‌های مختلفی دارند. چند مورد از محبوب‌ترین و پرکاربردترین شکل کوسن‌ها عبارتند از کوسن‌های مربع شکل، کوسن‌های استوانه شکل (کوسن متکایی، شبیه به متکاها قدیمی)، کوسن‌های مستطیل شکل و کوسن‌های دایره شکل. نوع و شکل این کوسن‌ها در انتخاب اندازه استاندارد کوسن نقش به‌سزایی دارد. در ادامه به اندازه مناسب کوسن با توجه به شکل و کاربرد آن خواهیم پرداخت.

کوسن مربع شکل

اندازه استاندارد کوسن - کوسن مربع شکل

کوسن‌های مربع شکل را عملا به هر صورتی که بخواهید می‌توانید روی مبل قرار دهید و هر استفاده‌ای می‌توان از آن کرد. می‌توانید آن‌ها را دست بگیرید با به آن‌ها تکیه دهید و یا روبروی تلوزیون روی زمین دراز بکشید و روی چند تا از این کوسن‌های مربعی لم دهید. اندازه استاندارد برای هر ضلع این کوسن‌ها، از ۴۰ سانتیمتر تا ۶۰ سانتی متر متنوع است.

کوسن‌های دایره شکل

اندازه استاندارد کوسن - کوسن دایره ای

کوسن‌های دایره شکل نما و استفاده دکوری خیلی زیادی دارند و بسیار محبوب هستند. قطر استاندارد این کوسن‌های دایره شکل برای روی مبل معمولا ۳۵ سانتیمتر است.

کوسن‌های مستطیل شکل

اندازه استاندارد کوسن - کوسن های مستطیل شکل

کوسن‌های مستطیل شکل، بیشتر به خاطر شکل نا متعارفشان است که محبوب شده‌اند. از آنجا که بیشتر کوسن‌ها شکل مربعی دارند، کوسن‌های مستطیلی دارای شکل و ترکیب متفاوتی هستند و به فضا را زیبایی متفاوتی می‌بخشند. این کوسن‌ها بسیاری از نظرها را به خود جلب می‌کنند.

کوسن‌های مستطیل شکل بیشتر برای بلندتر نشان دادن طول مبل و صندلی استفاده می‌شوند و جنبه دکوری دارند. می‌توانید از کوسن‌های مستطیلی با رنگ‌های مختلف برای اضافه کردن رنگ و روح به فضای خانه استفاده کنید. سایز و ابعاد استاندارد برای یک کوسن مستطیلی معمولا ۳۵ سانتیمتر در ۵۵ سانتیمتر است.

کوسن‌های استوانه شکل

اندازه استاندارد کوسن - کوسن های استوانه ای

این نوع کوسن‌ها به شکل استوانه هستند و معمولا از فوم پر شده‌اند و سفتی زیادی دارند. ولی شما می‌توانید آن‌ها را با دیگر پرکننده‌ها، مانند پر و کاموا، و پشم شیشه پر کنید تا نرم‌تر شوند. محبوب‌ترین ابعاد برای یک کوسن استوانه‌ای شکل عبارت است از طول ۵۰ سانتیمتر و قطر ۱۸ سانتیمتر. البته تعیین ابعاد و سایز استاندارد برای یک کوسن استوانه‌ای شکل کار ساده‌ای نیست. گاهی اوقات قطر آن‌ها تا ۳۰ سانتیمتر هم افزایش میابد، ولی چیزی که مسلم است این است که کوسن‌های استوانه‌ای شکلی که بیش از حد معمول بزرگ باشند مناسب مبل نیستند و بیشتر در تختخواب استفاده می‌شوند.

اندازه استاندارد کوسن مبل
اندازه مناسب کوسن مبل چگونه است؟

 

دیگر نکاتی که باید در انتخاب اندازه استاندارد کوسن رعایت کنید

برای اینکه بتوانید کوسنی با ابعاد مورد نظر خود را بسازید، باید به اندازه برش خورده پارچه کوسن توجه کنید. مثلا برای داشتن یک کوسن مربع شکل با ابعاد ۵۰ سانتی‌متر در ۵۰ سانتی‌متر، ما یک پارچه را به شکل مربعی با ابعاد ۵۳ سانتی‌رمتر در ۵۳ سانتی‌متر برش می‌دهیم، زیرا ۳ سانتی‌متر از پارچه بعد از دوختن کوسن زیر دوخت می‌رود.

بعد از اینکه کوسن را با پرکننده مورد نظرتان پر کنید، خواهید دید که اضلاع کوسن از ۵۰ سانتی متر کمتر خواهد شد. زیرا کوسن پر شده است و قطری به اندازه ۷ تا ۱۰ سانتیمتر به کوسن اضافه شده. در این صورت اندازه واقعی یک کوسن که از پارچه‌ای با برش ۵۳ سانتی‌متری ساخته شده، بعد از دوختن و پر کردن آن، ۴۳ تا ۴۵ سانتیمر در هر یک از اضلاع خواهد بود.

نکته دیگر این که،اندازه استاندارد کوسن بسیار وابسته به اندازه مبل شماست. کوسن‌هایی با ابعاد ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر، برای مبل‌های بزرگ مناسب هستند. اگر برای مبل‌های بزرگ، کوسن‌های کوچکی انتخاب کنید، چیدمان مبلمانتان کمی نا‌هماهنگ به نظر می‌رسد.

می‌توانید از کوسن‌های بزرگ استفاده کنید و در جلوی آن‌ها، از کوسن‌های کوچک و طرح‌دار بهره ببرید. این ترکیب به زیبایی خود را نشان خواهد داد.

در عکس‌های مجله‌های دکوراسیون اینترنتی و هفتگی می‌بینید که روی مبل‌ها را پر از کوسن‌های کوچک و بزرگ و رنگی می‌کنند تا در عکس زیباتر جلوه کند. ولی این فقط برای عکس زیبا می‌شود. مطمئنا تعداد زیادی کوسن روی مبل فضا را شلوغ می‌کند و نشستن روی مبل را سخت می‌کند. پس سادگی و خلوت بودن را رعایت کنید.

امیدواریم توانسته باشیم بار دیگر مطالب مفیدی را برای شما همراهان همیشگی توکامگ فراهم کنیم. نظرات، پیشنهادات و تجربه‌های خود را درباره اندازه مناسب کوسن مبل با ما و مخاطبان مجله مبل و دکوراسیون توکامگ در قسمت نظرات در میان بگذارید تا ما و مخاطبان نیز از آن‌ها استفاده کنیم.

برگرفته از: cushionsource.com و hunker.com

به این مطلب امتیاز بدهید: [ratings]

به این مطلب امتیاز دهید

برای امتیاز دادن روی ستاره کلیک کنید.

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد امتیازات 121

امتیاز نمی‌دهید؟

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

نرگس
نرگس هستم، متولد 1369، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقمند به نوشتن! از اینکه وقت می‌ذارید و مطالب رو می‌خونید، نهایت سپاس رو ازتون دارم.